Rules-page-_-Malestra_Small.png

חלק זה של האתר כולל הסברים מפורטים על "שיטת המשחק הביתית" שבה משתמש היוצר והכותב של עולמות המערכה מלסטרה וקלדאריה. לא חייבים להכיר או להשתמש בשיטה הזו כדי לשחק בעולמות המערכה האלו - אפשר להתאים אותם בקלות גם למבוכים ודרקונים או פאת'פיינדר, כמו גם לשיטות אחרות. 

שיטת המשחק התבססה במקור על גרסה ישנה של מבוכים ודרקונים שבמרוצת השנים נערכה בה שינויים רבים, שהפכו אותה נבדלת מאד מהמקור הישן לה. עדיין, במקום בו אין חוק מיוחד ספציפי של "השיטה הביתית" של מלסטרה, אפשר לשקול להשתמש בחוקי מבוכים ודרקונים בתור 'ברירת מחדל'  או לפחות נקודת מוצא להבנה ותפעול של מונחים בסיסיים (כגון דירוג פגיעה, דירוג שיריון, נקודות פגיעה ועוד).

 

שימו לב: בעוד שחלק מהפרקים של שיטת המשחק מופיעים כאן בגרסה שלמה ומעודכנת, לא כל פרקי ספר החוקים גמורים עדיין; חלקם עדיין חסרים תתי-פרקים, או דורשים תיקון ועדכון.

הפרקים ימשיכו להתעדכן במהלך החודשים הבאים, ומומלץ מאד לעקוב אחרי העדכונים השוטפים של האתר, כאן.

התמונה צוירה בידי האומנית לילך נצר, על-בסיס סקיצה ראשונית של יוצר עולם המערכה.

 

 

תוכן עניינים של ספר השחקן

 

 

 

הקדמה

פרק ההקדמה כולל הסבר קצר על עולם המערכה של מלסטרה, לאילו שחקנים וקהלי יעד הוא מתאים, ו"האני מאמין" מאחורי הכתיבה שלו.

חלק א': יצירת דמות חדשה

פרק 1

מבוא ליצירת דמות

פרק זה מסביר את עקרונות הבסיס של יצירת דמות בעולם המערכה מלסטרה, בדגש על דירוג חמישה פרמטרים יסודיים שיבנו את הדמות לאחר מכן: מידות תכונה, גזע, מקצוע, כשרונות, הון ומעמד חברתי.

פרק 2

מידות תכונה

פרק זה עוסק בשבע מידות התכונה של הדמות, ההשפעות של כל אחת מהן ושתי הדרכים לקבוע מידות תכונה בעת יצירת דמות חדשה.

פרק 3

גזעים

פרק זה מפרט על ששת גזעי הבסיס שפתוחים לשימוש כדמויות שחקן,

כולל הסברים על התרבויות, השפה והשמות שלהם, וגם פרטים טכניים על יתרונות וחסרונות שלהם.

פרק 4

מקצועות

פרק זה מפרט על שלושה-עשר מקצועות שפתוחים בפני דמויות שחקן, היכולת לבחור בהם, יכולות הבסיס וצורת משחק שלהן, וגם הפניות לפרקים המתאימים של הלחשים ותמרוני הנשק של המקצועות השונים, המצויים בסוף הספר.

פרק 5

כשרונות

פרק זה כולל הסבר מפורט על הכשרונות שדמויות שונות יכולות לבחור, בלא קשר הכרחי למקצוע (או הגזע) שלהן, וסוגי הכשרונות השונים, כולל תיאור קצר על מה שכל אחד מהם מעניק לדמות שבוחרת בו.

הפרק מתמקד ב"קניית" כשרונות בידי דמויות שחקן חדשות, וכמה כשרונות ובאיזו עוצמה הן יכולות לזכות בשלב יצירת הדמות.

פרק 6

עושר ומעמד חברתי

פרק זה מסביר את הדרגות השונות של "עושר ומעמד חברתי" שדמויות שחקן יכולות להתחיל בהן, וההשפעה של כל אחת מהן על סיפור הרקע ועל הציוד שהדמות מתחילה איתו.

פרק 7

דפי דמות ודף מצאי חבורתי

פרק זה כולל את הצורה של דף הדמות ההתחלתי שמומלץ למשחק במלסטרה, וגם הסברים תמציתיים של כל המושגים שמופיעים בו.

כמו כן, תמצאו כאן דף עזר לקבוצה, שנועד לעקוב אחרי מטבעות, חפצי ערך, חומרי גלם לכשרונות יצירה ואפילו חפצי קסם שטרם חולקו באופן סופי לאחת הדמויות.

חלק ב': מתחילים לשחק

פרק 8

כסף, הוצאות ומחירים

פרק זה סוקר את סוגי הכסף שקיימים בעולם המערכה מלסטרה, ובעיקר באיזורים שמיועדים לתחילת המערכה, שערי חליפין, וכן טבלת מחירים של מצרכים ושירותים נפוצים.

פרק 9

ציוד

בפרק הזה תמצאו נתונים והסברים לסוגים שונים של ציוד, כולל חרבות, שריונות וחפצים מועילים אחרים שהדמויות יכולות לרכוש ולמצוא.

פרק 10

גלגולי הצלה ובדיקות כשרון

פרק שסוקר את החוקים הנוגעים למכניקה באמצעותה דמויות יכולות להינצל מסכנות, מלכודות והשפעות לא רצויות, וגם לנסות ולהפעיל באורח מוצלח כשרונות שונים - החל משכנוע פשוט או פריצת מנעול ועד לכשרונות יצירה של חפצים קסומים.

פרק 11

התקדמות והתעצמות

פרק זה עוסק בצבירת נסיון מסוגים שונים אגב המשחק, ובסוגים השונים של נסיון, ומכסה את המידע הנחוץ לעליית דרגות, רכישה ואימון כשרונות אגב המשחק, וגם החוקים של לימוד ושיפור לחשים ותמרוני נשק חדשים.

כמו כן, תמצאו בפרק גם חוקים ותוספות שהדמויות מקבלות כשהן מגיעות לרמות גבוהות יותר - החל מדרגה תשיעית.

פרק 12

יסודות הקרב

פרק מרכזי ורחב יריעה שסוקר את הבסיס לשיטת הקרב בעולם של מלסטרה - מגלגולי יוזמה ופגיעה, ועד הפעלת לחשים, סוגי נזק מיוחדים, ועד לקביעת גורלן של דמויות שהוכרעו במכה מוחצת של היריב.

פרק 13

חפצי קסם

פרק שמוקדש לסוגים ועוצמות שונות של חפצים קסומים שקיימים בשיטת המשחק של מלסטרה, ושיטות שונות ליצירה או הכנסה של חפצים כאלו למשחק.

פרק 14

כשרונות יצירה

בפרק זה תמצאו פירוט על הכשרונות הנדירים ורבי העוצמה של יצירה (Crafting)

חלק ג': תמרוני נשק ולחשים

פרק 15

תמרוני נשק של לוחמים

בפרק זה תמצאו מידע מפורט על כל תמרוני הנשק מעוצמה ראשונה (דרגות 3-5) ועוצמה שניה (דרגות 6-8) והסבר מפורט על המכניקה של כל אחד ואחד מהם.

פרק 16

לחשים

בפרק זה תמצאו תיאורים מפורטים של הלחשים מעוצמה ראשונה (דרגות 3-5) ועוצמה שניה (דרגות 6-8), מכל האסכולות שפתוחות בפני מקצועות שונים של דמויות שחקן: משבע האסכולות של הכישוף ההרמטי, ועד קסמי הטבע ושינוי הצורה של כוהני 'האבא בעל הקרניים', לחשי האור של הפלדינים וכוהני מלכת האור, ועוד.

חלק ד': מדריך לשליט המבוך

פרק 17

מבוא להנחיה במלסטרה

פרק זה יתן סקירה כללית של חוקים והמלצות עבור מי שרוצה להנחות או לכתוב הרפתקאות בעולם המערכה מלסטרה.

פרק 18

בניית יריבים ומפלצות

פרק זה נועד לסייע ולהנגיש מכניקות ודרכים מומלצות ליצור יריבים עבור דמויות השחקן - הן אנושיים (או דמויי אנוש), והן ובעיקר מפלצות שבנויות בצורות שונות לגמרי מאלו של דמויות השחקן; כמו כן, הפרק יעסוק גם בדרכים מומלצות לאיזון המערכה.

פרק 19

יצירת אוצרות אקראיים

פרק זה כולל חוקים וטבלאות עבור מנחים שמעוניינים לקבוע אוצרות באופן אקראי. הפרק עוסק גם באוצרות שנישאים על יריבים וגם באוצרות שטמונים במאורות או במקומות חבויים אחרים)

 

 

 

פרקים נוספים מספר החוקים יועלו בהדרגה אל תוך האתר בהקדם האפשרי.

 

 

מלסטרה_קאבר.png

חזרה אל האינדקס של מלסטרה


כתב וערך: גדעון אורבך, ‏2001 ואילך.
© כל הזכויות שמורות. שימוש מסחרי ו/או למטרת רווח כלשהי אסורים בתכלית, בלא היתר מפורש מהיוצר, בכתב ומראש. צילום והעתקה מכל סוג שהוא מותרים אך ורק למטרת שימוש פרטי שלא בתשלום.