מהי מלסטרה? למי היא מיועדת?

 

מהי מלסטרה? | איך משתמשים בספר השחקן? | מושגים נפוצים

 

 

 

מהי מלסטרה?

מלסטרה היא עולם מערכה דמיוני של "פנטזיה גבוהה" שנועד בעיקר עבור משחקי תפקידים שולחניים.

 

מלסטרה היא עולם אפל ומסוכן, שני דורות לאחר אסון קטלני שהחריב חלקים רבים ממנו, ושבר כמעט לגמרי אימפריה מפוארת (או דכאנית ואכזרית, תלוי את מי שואלים), שנשלטה בידי 'ארבע ההשתקפויות': כוהנות כל-יכולות שחיו מאות שנים והציגו עצמן כהשתקפות עלי-אדמות של האנ'מיירי - יהלומים תבוניים ורבי-עוצמה ממימד אחר. כיום, שרידי האימפריה נאבקים על קיומם בעולם שהשתנה לגמרי, מול כוחות חדשים וגם מול יריבים ישנים או נתינים לשעבר שזוכרים את השלטון הישן - ולא לטובה.

הסכנה אורבת בכל מקום; איזורים רבים בעולם עודם מורעלים מההרס והזוועות שהשתחררו בהתנפצות הגדולה, כאשר עמים וגזעים יריבים נאבקים זה בזה על ארצות שנותרו ראויות לחיים. 

 

החלק הראשון של עולם המערכה, "בקעת קיירן", יצא לרשת באפריל 2020, בתור חוברת בת למעלה מ-200 עמודים שניתנת להורדה חינמית ברשת. חלקים נוספים של העולם מתעדכנים בהדרגה באתר האינטרנט של מלסטרה, ובעתיד יצאו הרחבות נוספות.

בחוברת ובאתר של מלסטרה תמצאו הסברים, פרטים וסיפורים על העולם והמחוזות השונים שלו, מהיסטוריה וציר זמן, דרך עמים וגזעים, המנהגים ואפילו המאכלים שלהם, ועד לדתות ותיאולוגיה.

 

ספר החוקים לשחקן משלים את 'בקעת קיירן' ואת ההרחבות שלה, ועוסק בשיטת המשחק הייחודית של מלסטרה.

 

הגם שאפשר להתאים את מלסטרה ולשחק בעולם המערכה בלא ספר החוקים, באמצעות שיטות מוכרות יותר של משחק תפקידים, חוקי המשחק של מלסטרה מתאימים יותר מכולם להגיון של עולם המערכה, לגזעים ולמקצועות שמופיעים בו, ועוד.

 

בעתיד, יתכן מאד ויצאו גם מוצרים נוספים של מלסטרה - למשל הרפתקאות מוכנות, מגדירי מפלצות, ועוד.

 

 

למי מיועד העולם של מלסטרה?

העולם של מלסטרה יכול להתאים לכל מי שרוצה להתנסות במשחקי תפקידים.

הוא מתאים במיוחד לשחקנים ומנחים שמחפשים עולם מערכה מורכב, "חי" ועשיר ברקע, שבו דמויות שחקן הן חלק מהעולם, ולא "סופר גיבורים" או "מיועדי הגורל" שהעולם מסתובב סביבם. העולם של מלסטרה אינו מיועד להדהד 'ערכים' של פוליטיקה אמריקאית; הוא מיועד למי שרוצה לצאת להרפתקאה בעולם זר ומסוכן, שאינו קיים כדי לשרת את דמויות השחקן או "לייצג" את השחקנים.

 

במלסטרה, הדמויות אמנם ייצברו כוח בהדרגה, אולם האתגרים יהיו תמיד מורכבים וכרוכים לא אחת בסכנה אמיתית לדמויות השחקן. גם כאשר הדמויות יעלו דרגות, תמיד יהיו בעולם יצורים עתיקים וחזקים שיוכלו להביס את הדמויות בקלות בהתקלות ישירה. כשלון ואפילו מוות - גם של דמויות שחקן - הוא סיכון שקיים תמיד, הגם שמשחק נכון וזהיר יכול להקטין מאד את הסיכויים שאסון כזה יקרה.

 

התרבויות והגזעים השונים של מלסטרה - בני-אדם, דמויי אדם ומפלצות תבוניות, הם פסיפס מורכב שכל אחד מחלקיו יש היסטוריה ותרבות שונה, הבנה אחרת של המציאות וערכי מוסר שונים: מצדק, דרך טוב ורע, ועד אהבה ומשפחה. מהתרבות המפותחת והמעמדית מאד של האנ'מירים, שנשלטו בידי כוהנות ומצביאות כל-יכולות שנועדו לייצג קיום נשגב; המשך בתרבות הכפרית הקשורה מאד לטבע של האנשים מגזע הפאר'ליל, שנשלטת בידי אבות משפחה שרצונם הוא חוק; ועד התרבות העתיקה והברוטאלית של העוגים, שמעריכה עוצמה ועורמה, ומעל לכל עוצמה שמתבטאת בכוח כשפים. תרבויות, עמים וגזעים נלחמים אלו באלו - לעיתים באכזריות - ולא תמיד אפשר למתוח קו ברור בין הטוב לבין הרע.

 

במילים אחרות: במלסטרה אין 'ייצוגים'! הדמויות במלסטרה - הן דמויות השחקן והן הדמויות בלא שחקן - אינן ולא נועדו להיות 'נשף מסכות' של אמריקאים מודרניים שהתחפשו ולקחו גלימות או חרבות. העולם לא נועד לשקף את ארצות הברית של המאה ה-21 או לציית לחוקי התקינות שלה; הוא מיועד למנחים ושחקנים שרוצים לחקור עולם פנטזיה זר ואפלולי,  שבו אי אפשר לשלוף את הכרטיס "אני דמות שחקן!" כדי לקבל הטבות ועוצמה רק מפני שהדמות היא כזו.

 

 

חזרה אל תוכן העניינים של ספר השחקן

 

 

 

 

מלסטרה_קאבר.png

חזרה אל האינדקס של מלסטרה


כתב וערך: גדעון אורבך, ‏2001 ואילך.
© כל הזכויות שמורות. שימוש מסחרי ו/או למטרת רווח כלשהי אסורים בתכלית, בלא היתר מפורש מהיוצר, בכתב ומראש. צילום והעתקה מכל סוג שהוא מותרים אך ורק למטרת שימוש פרטי שלא בתשלום.