הרחבות
בחלק זה של האתר תמצאו מידע על ארצות ואיזורים אחרים במלסטרה, מעבר לגבולות 'האיזור למתחיל' של בקעת קיירן, שטרם זכו לחוברת שלמה משלהם

וגם על כמה איזורים וערכים נוספים בבקעת קיירן שלא נכנסו לחוברת למתחיל.

 

 

שם ההרחבה

תיאור

Vartharon title V_SM WEB 2.png

ארץ מסוכנת של יערות צהובים ונגועי חזזיות שמשתרעת בין בקעת קיירן בצפון, לערבות מקוללות, שוממות ושורצות מפלצות שיורדות אל עיר נמל מוכת אלמתים בדרום. האיזור הוא ארצם של בני האדם מהגזע הוארת'ארי שחלקם עדיין סוגדים לרוחות העתיקות של הדבורה והדוב; ושל אורגי הערפל למחצה שנקראים מית'ווארי, וגם של גזעים שכוחים למחצה של אנושואידים עתיקים, חיות מוזרות ומפלצות.

בחלקו הדרומי של היער, חונה עדיין הלגיון הזהוב השלישי של האימפריה האנ'מירית, ומנהל מאבק מר במספר חזיתות; אבל תככים, סכסוכים עם מקומיים, ועקשנותה של המפקדת הישישה שלו מקשים עליו יותר ויותר. 

Ormathril Banner W frame_SM.png

אורמ'תריל, או "הנסיכות האפורה", שוכנת מצפון-מזרח לרכס קאראנסיל ולבקעת קיירן, וממזרח לביצות אור'גאקה. זוהי ארץ רחבת-ידיים שרבים מתושביה סגדו במשך מאות שנים להשתקפות האפורה - אבל גם לאל הסוס העתיק היירית';  היא נודעה לתהילה בערים מפוארות ומלאות ידע ומלומדים - ובעבר גם במחוזות ירוקים יפיפיים, שם גודלו הסוסים המשובחים ביותר במערב מלסטרה.

אלא שמלחמת אזרחים עקובה מדם בין הנסיך הרם ותומכיו לבין אצילים מורדים (חלקם בעלי עבדים), ואסון מוזר שהרעיל מחוזות רבים והפך אותם למדבר טרשים חרוש בקעים מעלי אד, אורמ'תריל סובלת מאי-שקט וסכנה מבפנים ובמחוץ; ואם לא די בכך, הנסיך הנוכחי נפל בקסמו של מלומד שנוי במחלוקת, שמאמין שבני-האדם נגועים בדם של קופי-אדם שטניים; הוא ותלמידיו, נושאי 'התורה הגדולה', הפכו בשנים האחרונות לכוח החזק בנסיכות.

 

 

הנמל האדיר שבנו האנ'מירים על חופו של מחוז הררי ביבשת נאר'לירדי, ממנו יצאו והכניעו את ממלכת האור הנשגב של אורגי הערפל. כיום מדובר במדינה עצמאית דה-פקטו; פלוטוקרטיה נוצצת שמנוהלת בידי אצולת סחר, כאשר הכוהנת האדומה הגדולה הפכה לשליטה בתואר בלבד. מנמל ראל'סורם אפשר להשיג גם כיום ספינות למקומות רבים, כולל חצי האי טיל'מארן.

דורות של חיים על סף ממלכת אורגי הערפל, וזרם של סחורות יקרות, וגם אומנות ותרבות, הפכו את רל'סורם למחוז עשיר מאד, בעל תרבות עילית מעודנת - וגם לאחד המחוזות החופשיים ביותר באימפריה האנ'מירית. הכוהנות האדומות שבידיהן הופקד המחוז, התעניינו מאז ומעולם יותר בחיי תרבות, יופי נשגב ומותרות, מאשר באכיפת החוק האנ'מירי הנוקשה, והמגמות הללו גברו לאחר ההתנפצות.

נמל רל'סורם, שרבים מבניו נלחמו בעבר שכם אל שכם עם אורגי הערפל כנגד הקור'סלאג הדמוניים והאנושואידים הפראיים ששירתו אותם, קרוע כיום בין זכרון בריתות ישנות, לרצון הגובר של אצולת הסוחרים שלו להדק יחסים ולסחור עם מלכי העממים שכבשו והשמידו את ממלכת אורגי הערפל - מה שנתפש בידי רבים מהאחרונים - הן אורגי הערפל ברל'סורם עצמה ועוד יותר מכך אורגי הערפל שמחזיקים עדיין במחוזות הרריים בצפון ממלכת האור הנשגב - בתור בגידה בזויה.

כאן תמצאו ערכים רבים על בקעת קיירן שנכתבו לאחר סגירת החוברת למתחיל בשנת 2020, ולכן לא נכללו בתוכה. בראש הערכים האלו, תמצאו הרחבה והעמקה על המחוז המזרחי וההררי קארן א-תאל ועל שושלת הלורדים ששולטת בו – בית קור אומת'ל (כולל עץ שושלת מפורט); מפה של טירת הלורדים ושל העיירה שמתחתיה, ותיאור של איזורים מסוכנים בסביבה שקשורים לאגדות המקומיות ומתאימים מאד לתכנון הרפתקאות.

כמו כן, תמצאו כאן גם ערך על עמק הספר של פאראנת' ארת'אל ששייך לאותם לורדים, ומאכלס כיום צאצאים רבים של גולים מהצד שהפסיד במלחמת הפנימיות בנסיכות האפורה.

לצד כל אלו תמצאו גם ערכים נוספים מחלקים אחרים של הבקעה, כולל מפות צבעוניות של בקעת קיירן ועיר המחוז שלה, תיאור של הכוהנים המרכזיים של דת הפארליל בבקעת קיירן כיום, ועוד.

אסטראת'ה היא ארץ שנמצאת מדרום מזרח ליער וארת'ארון, ומחולקת לשנים בידי בקע עמוק ומסוכן שנוצר בהתנפצות הגדולה. זוהי ארץ שחלקה חופים זהובים זרועים בדקלים (חלקם ארסיים ומסוכנים), שם אפשר למצוא עדיין ישובים הומים ונמלי ים של בני האדם הראמג'ירים. חלקים אחרים של היער הם ג'ונגלים סבוכים ומסוכנים, במעמקיהם חבויות חורבות שהותיר גזע לא אנושי קדום שקשור אולי לחלק מהמעשיות מהמיתולוגיה של הפאר'ליל, ולפי השמועה בניו היו אומני ההנדסה הגדולים ביותר שמלסטרה ידעה מימיה. בדרום, אסטראת'ה גובלת בארצות המקוללות וההרוסות שבפאתי מחוז דארנאתון הידוע לשמצה, ומושפעת בידי חורבות עיר מקדש מקוללת של ההשתקפות הצהובה, שהפכה לאחד המקומות האפלים והמסוכנים ביותר במלסטרה.

בארצות אלו, שהן כנראה ארץ ההולדת של רוב הדמויות ממוצא ראמג'ירי. בין היתר, תמצאו כאן היסטוריה של האזור ושל התושבים הראמג'ירים שלו; ותיאורים של ישובים מרכזיים ושל דמויות מרכזיות.

בחלק זה של האתר תמצאו מגוון ערכים מארצות שונות: מתיאור העממים מדרום יבשת נארלירדרי שהשמידו את ממלכת אורגי הערפל במערב, ועד לממלכת אירגורסיל ובקעת כנף-אודם שנמצאים הרחק במזרח, על הדרך העולה אל המרכז החרב של מה שהיה פעם האימפריה האנ'מירית.

תוכלו למצוא כאן גם תיאורים וערכים שונים על הארצות שמסביב לבקעת קיירן – משבטי העוגים בארץ הביצות של אורגאקה; רכס קאראנסיל הגבוה שממזרח לבקעת קיירן, וחצי האי-טילמאריס שממערב לה, שהפך להיות מרכז כוחה של עוצרת הורד האפור.

 

 


כתב וערך: גדעון אורבך, ‏2001 ואילך.
© כל הזכויות שמורות. שימוש מסחרי ו/או למטרת רווח כלשהי אסורים בתכלית, בלא היתר מפורש מהיוצר, בכתב ומראש. צילום והעתקה מכל סוג שהוא מותרים אך ורק למטרת שימוש פרטי שלא בתשלום.