שושנת דם

 

 

תיאור: צמח טורף מסוכן, שוכן מערות, מבוכים והיכלות נטושים, שעלה ללא מעט מחפשי אוצרות פזיזים והרפתקנים ברמה נמוכה בחייהם.

שושנת הדם היא שיח גדול וסבוך, בעלת מראה מבחיל: מארג של קנונקות קוצניות מתפתלות עם קוצים דמויי קרס, מטפטות נוזל צמיג, שמעליהם שניים או שלושה פרחים בשרניים עם מראה גבשושי ומעוות, שמזכירה בדיחה גרועה ומכוערת מאד על שושנה; הפרחים מדיפים אד נתעב בגון מתוק-נאלח, שמזכיר תערובת בין ריח דם לניחוח של גופות שלא הובאו לקבורה.

 

היצור מסוגל לקרוע לגזרים את מי שמתקרב אליו באמצעות הצלפות של הקנוקנות שלו, שקוצי-הקרס שלהם בנויים כך שהם מסוגלים לקרוע את הבשר ולגרום לדימום כבד ולאפקטים בלתי נעימים נוספים; והפרחים שלו מסוגלים לירוק עסיס רעיל - ספק גאז וספק נוזל, שמסב נזק כבד ומנגע ברעל מטשטש ומחליש; היריקה מדוייקת מאד, ויכולה לפגוע עד לטווח של כ-12 מטרים.

אלא, שהתכונה הקטלנית ביותר של היצור הוא נבגים בלתי נראים שהוא מפזר באוויר המערה, ויכולים להגיע עד למרחק של כ-50 מטרים ממנו; הנבגים האלו משפיעים על המוח של קורבנות, ולמעשה מהפנטים אותם ומטעים אותם לחשוב, שהם מריחים ריח מתוק, עשיר ומדהים שמזכיר להם את המאכלים הטעימים ביותר שאכלו, או חוויות נעימות אחרות; ולא פעם, הקורבנות נאלצים להציל (גלגול הצלה חשאי שנערך בידי המנחה), או שהם חשים דחף עז לאתר את מקור הריח; גרוע לא פחות - כאשר הם מתקרבים ליצור, השיח המעוות נראה להם כשיח של שושנים קסומות יפיפיות, מה שגורם לרבים מהם להתנודד לעברו בחיוך מטופש על השפתיים - הישר אל מותם מ'חיבוק' הקנוקנות הקטלניות. את שרידיהם, כולל שרידי חפצי הערך שלהם, אפשר למצוא לאחר מכן מתפוררים באיטיות בין השורשים של הצמח.

 

שימושים: חלקים של הצמח שמכילים את הנבגים שלו הם בסיס ללא מעט שיקויים, כולל שיקויים פסיוניים ורעלים. אפשר להשתמש בעלי הפרחים - נתעבים ורעילים ככל שיהיו - כחלק מהרכיבים למשרה שמשתמשים בה יצירת חפצים מסויימים, מדיו ועד למרקחת שמערבבים עם רסיסי אבני-חן שנועדו ליצירת תכונות עמידות חלשות של חפצי קסם בסיסיים. מסופר שעבר עשו בו שימוש גם במלאכת עיבוד האריג הנדיר ויקר המציאות של אורגי הערפל: "דם השושנים" - אולם יתכן שמדובר בבלבול בגלל השם הדומה, ותו לא.

 

ערך: רוקחי שיקויים וסוחרים מסויימים יקנו מנה של הצמח ב-30-50 באן, או ב-50-75 באן אם היא מכילה כמות יפה של נבגים. מלבד זאת, לעיתים קרובות אפשר למצוא מטבעות ושרידים של חפצי ערך בין שורשי הצמח - רכושם של קורבנות קודמים שמזלם לא שיחק להם.

 

 

 

מלסטרה_קאבר.png

חזרה אל האינדקס של מלסטרה


כתב וערך: גדעון אורבך, ‏2001 ואילך.
© כל הזכויות שמורות. שימוש מסחרי ו/או למטרת רווח כלשהי אסורים בתכלית, בלא היתר מפורש מהיוצר, בכתב ומראש. צילום והעתקה מכל סוג שהוא מותרים אך ורק למטרת שימוש פרטי שלא בתשלום.