??????? - ????

הקדמה | העידנים הקדומים | גזעים | גאוגרפיה | היסטוריה הידרוסטית | המערכה | יצירת דמות

vineline1.2: קורת'אקס הורקארי – עלייתה ונפילתה של אימפריית הורקרייס

1.2.1: מבוא כללילערך הקודם | לערך הבא | שלח תגובה

 

מכל האפוסים והסיפורים הספק מיתיים, ספק היסטוריים של העת העתיקה, אין ספק כי המוכר והמדובר ביותר (ובמידה רבה, גם השנוי במחלוקת) הינו הקורת'אקס הורקארי: סיפור עלייתה ונפילתה של הורקרייס, הנחשבת בעיני רבים לגדולה ולמפוארת באימפריות שהקימו בני-אדם אי-פעם, למצער בקלדאריה. הורקריס האדירה, על בירתה כסופת המגדלים קהאר'סורל (ובלשון העממים העתיקים: עוקאש), שכנה לפי המסורת הרחק ממזרח לסילנאראלד, בארצות המסתוריות והאפלות (כיום), אשר זכו לכינוי "הארצות האבודות" (או הארצות המקוללות), והשתרעה על-פני שטח עצום, מחופיו של הים המזרחי המסתורי שאינו מופיע כמעט כלל במפות דהיום, ועד לרכס הורלצריין במערב (כיום, נחשב לגבולו המזרחי של "העולם הידוע", וחוצץ בינו לבין "הארצות האבודות"). הורקרייס נחשבת לא רק למוקדו של תור זהב תרבותי קדום, אלא גם לשם דבר בארכיטקטורה וביכולות מאגיות, שרובן אבדו לבלי שוב עם חורבנה.

 

למרות שחלפו למעלה מ-3,500 שנים מחורבנה של הורקרייס, הרי שסיפורה עורר, ועודו מעורר, ויכוחים ורגשות עזים בהידרוסט ומחוצה לה. לא זאת בלבד, כי חלק גדול מהכתבים העתיקים ביותר שמוכרים ובמידה רבה מהווים תשתית עמוקה לתפישת העולם ההידרוסטית באו (לפחות לפי המסורת המקובלת) מהורקרייס, אלא שההורקארי נחשבים, לפי המסורת, לאבות-אבותיהם של ההידרוסטים, ויריביהם הקיידרהרצים גם יחד, ומהווים את מקור התפיסה כי "שתי האומות הגדולות", חרף היריבות והמתח (ולעיתים השנאה) ביניהן, מהוות ביחד שריד לציביליזציה עתיקה ונעלה, באורח המעמיד ניגוד חד ביניהן לבין "העולם הילידי" (העממים העתיקים). חלק גדול מהדעות המושרשות מאד לפיהן ההידרוסטים תופשים הן את עצמם והן את יריביהם, מקורן – או למצער, הצדקתן – הולכים לאחור, עד לימיהם ועלילותיהם של הורקרייס ושורת הקייסרים-כוהנים הדגולים (ובמידה רבה, האכזריים) – הם הפירלריין (Fyrlrein). לא בכדי, תארו של הרודן הקיידרהרצי דהיום – פירל-האר (Fyrl-Herr) – תואר שעצם היומרנות השחצנית שבשימוש בו מרתיח את ההידרוסטים – הינו בעל שורשים ונגיעה ישירה לאותן מסורות עתיקות.

ההורקארי נחשבים, אם כן, לאבותיהם הקדומים של ההידרוסטים והקיידרהרצים גם יחד (או בשמם המשותף: "אנשי הדמדומים" - זכר לאגדה לפיה ההורקארי עצמם הם פליטים שבאו מדמדומי החורבן של עולם אחר, מפותח ואדיר מקלדאריה). גזע אחר לחלוטין – דמויי האנוש הקאהרויאנים (Kharoyans) – מחשיבים עצמם גם כן לצאצאים ישירים של ההורקארי, וליתר דיוק – של האצולה והכהונה הבכירה והנעלה (לפחות לדעתם) אשר ניהלה את האימפריה, ושלטה ביד רמה בפחותים מהם.

 

תולדותיה של הורקרייס מסופרות בשלושה אפוסים גדולים: הקורת'אקס הורקארי, שהוא הגדול והמקיף ביניהם, הינו למעשה היחיד שמתאר את תולדות האימפריה, מראשיתה ועד לסופה הנורא; "ככל תועבות הפירל", הינו ספר מליצי ואפלולי, המספר בפרוטרוט על מלכותו של האדיר והאכזרי בשליטי הורקרייס, פירל ואר-סארת'ארק (ובלשון העממים העתיקים: שרשאק), על נצחונותיו, מעשי הזוועה ואורגיית הטירוף והרשע שסחפה את הממלכה בימיו, ועד לדרך בה התעמת עם האלים עצמים, והביא על עצמו ועל עמו את "הקללה המשולשת", אשר החריבה את הורקרייס עד היסוד. אפוס שלישי, "קינת פיוריליה", כתוב ברוב-כשרון בצורת בלדה שירית ארוכה, מביא את סיפור אחרית ימיה של הורקרייס בעקיפין, אגב שהוא מתמקד באלת האור ובמשרתיה, ומלמד אגב כך פרק מאלף בתאולוגיה של העידן העתיק (כולל הגישה, המרתיחה את הזאהאדריינים עד היום, לפיה עבדו ההורקארי את מנלת'וריוס ופיוריליה בתור בעל ואישה). עם זאת, עיקר האפוס עוסק בדרך בה שינתה האלה את דמותה לאחר החורבן הגדול, בכדי להציל את בני האדם והבריאה כולה, והפכה את משרתותיה הנאוות – רוחות האור – לולקיריות, אשר בקעו עם סוסיהן המכונפים מתוך הסערה, בכדי לאסור מלחמה על השדים ויצירי התוהו (ע"ע).

 

 

 

 


כתב וערך: גדעון אורבך, ‏2001 ואילך.
© כל הזכויות שמורות. שימוש מסחרי ו/או למטרת רווח כלשהי אסורים בתכלית, בלא היתר מפורש מהיוצר, בכתב ומראש. צילום והעתקה מכל סוג שהוא מותרים אך ורק למטרת שימוש פרטי שלא בתשלום.