מלסטרה_קאבר.png

 

 

נמל רל'סורם

 

 

משטר: פלוטוקרטיה שמנוהלת בידי מועצה של אצילים-סוחרים ("האדונים המפוארים"), ובאופן רשמי גם כוהנות של ההשתקפות האדומה.

 

שליט: ראש המועצה כיום הוא הלורד ויל'פרילד רל-קירניל - נחשב יותר לראשון בין שווים ופחות לשליט של ממש.

 

 

תאור כללי

רל'סורם היא נמל אנ'מירי אדיר בעל חומות לבנות בצפון היבשת המערבית נאר'לירדי. מעבר לקו החופים, הוא חולש על ארץ קטנה של יערות ועמקים שמובילה אל מעברי הרים שמעברן האחר השתרעו מחוזות גבול של ממלכת אורגי הערפל; מצפון לו, נישאת ארץ הררית גבוהה, שכמה מהלורדים של אורגי הערפל עדיין מושלים בה, גם לאחר חורבן ממלכת האור הנשגב בידי עמים פראיים של בני-אדם; ואחת אחת הפסגות הגבוהות שלה - הר השחר האדום - אפשר לראות לעיתים במטושטש באופק הצפוני של רל'סורם.

 

 

היסטוריה

רל'סורם היה הנמל הראשון שבנו כוחות האימפריה האנ'מירית לאחר שהפליגו ממלסטרה מערבה, אל יבשת נאר'לירדי; משם, יצאו הלגיונות האנ'מירים לכבוש את מעברי ההרים, ולפתוח במסע שהכניע במהירות את אורגי הערפל, והפך אותם לואסאלים מועדפים של האימפריה. מאות שנים מאוחר יותר, רל'סורם היה גם הנמל הידידותי האחרון שבו חנו כוחותיה של המצביאה "רסיס קרח" בדרכם להלחם שכם אל שכם עם אורגי הערפל במלחמה העקובה מדם כנגד הגזע הדמוני למחצה של הקור'סלאג והאנושואדים הפראיים וצמאי-הדם ששירתו אותם.

בין לבין, הפך רל'סורם לאחד המקומות העשירים ביותר באימפריה האנ'מירית, וגם ככזה שהאווירה בו היתה מאד ומעולם חופשית בהרבה מאשר בחלקים אחרים של האימפריה. הנמל והמחוז שלו ישבו על גבול ארצות אורגי הערפל, כך שנהנו מזרם בלתי פוסק של סחורות, כולל חפצי מותרות ושכיות חמדה שבאו ממלכת האור המבורכת, ביחד איתם גם קהילה משגשגת של אורגי ערפל ואורגי ערפל למחצה, ולא מעט תרבות עילית מעודנת.

כמו כן, הכוהנות של ההשתקפות האדומה שניהלו את המחוז, נודעו מאז ומעולם כמי שמעוניינות יותר בפאר ובתרבות עילית מאשר באכיפה נוקשה של חוקי האימפריה והציווים הקשים יותר של ההשתקפויות הנעלות. הדבר הפך את רל'סורם לאדוקה פחות ומתירנית מאד במונחים אנ'מירים, עד כי היו גם כוהנות אנ'מיריות וגם כוהנים ואבירים מקרב אורגי הערפל שראו במקום מאורה של פריצות ושל אנשים - בעיקר סוחרים עשירים מאד ובעלי קווי ספנות - ששכחו את מקומם, עד כדי כך שאם אל העונג הנתעב באבוס יחזור אי פעם לעולם, הוא יבחר כנראה במקום הזה.

 

רל'סורם, הפכה באופן לא רשמי למדינה עצמאית ופלוטוקראטית מאד לאחר התמוטטות האימפריה האנ'מירית, וכיום רבים מאנשיה מתגאים כי הפכו לעם מעודן ומתוחכם, שונה באופן מהותי מהאנ'מירים ואורגי הערפל גם יחד (ורבים מהם רואים את עצמם כטובים מאלו וגם מאלו). הכוהנות האדומות ששרדו מחזיקות כיום סמכויות טקסיות ברובן המכריע, ורובן נטמע במהירות בחברה הגבוהה ואדוני המסחר שלה. מהנמל הלבן שלה, אפשר עדיין למצוא ספינות שמובילות לשלל יעדים, כולל לנמל טיל'מירלן, לא הרחק מבקעת קיירן.

גם כיום, שני דורות לאחר ההתנפצות הגדולה, הספינות של רל'סורם מפליגות וסוחרות עם יעדים לא מעטים, רובם אך לא כולם ביבשת המערבית; רל'סורם עצמה גדלה, והפכה לעיר שוקקת עם רבעים מפוארים שכוללים תיאטראות, מרחצאות, ארמונות מפוארים ואומנות מרהיבה - לצד לא מעט רבעים דלים וצפופים, חלקם אפלוליים ומסוכנים למדי.

 

המצב כיום

צללי ההתנפצות הגדולה, ובעיקר המלחמה שבאה אחריה ובה הושמדה ממלכת אורגי הערפל, לא פסחו על הנמל העשיר ו'אדוני המסחר' נשואי הפנים שלו. בזמן המלחמה ולאחר החורבן, המחוז פתח את שעריו בפני המון הפליטים אורגי הערפל, שחלקם התיישבו בו, וחלקם השתמשו בו כדי להפליג למקומות אחרים ורחוקים יותר מהמלכים הפראיים שהפכו את ממלכת האור הנשגב למשיסה. עם זאת, לא נעדרו טענות על הדרך בה הפליטים האומללים, ובעיקר העלמות היפות שביניהן, נוצלו בידי אצולת הסחר של רל'סורם ובני חסותה.

מחלוקת ומרירות גדולים עוד יותר, נוצרו מהדרך בה סוחרי רל'סורם מיהרו (או נאלצו, תלוי את מי שואלים), לשנות את יחסם למלכים הפראיים ולשבטים האנושיים שהשמידו את ממלכת האור הנשגב, וחלקם יושבים כיום על גבולם ממ - ועד מהרה החלו לסחור איתם; ויש אומרים, שחלק מ"האדונים המפוארים" החלו לשלוח ידם, בעקיפין, גם בסחר עבדים או לפחות סחר בסחורות שקשורות קשר הדוק לסחר העבדים של מלכי העמים הפראיים; ובעוד שועי הנמל הלבן טוענים, כי המשמעות של אי-הפסת דעתם של המלכים הפראיים משמעותה כי רל'סורם תחלוק במהירות את גורלה של ממלכת אורגי הערפל (אחרי הכל, היא מחוז קטן שכוחו הצבאי - בעיקר ביבשה - אינו גדול), הרי שאורגי הערפל רואים את הדברים כבגידה מבישה מצד בני-בריתם לשעבר, שכעת נהנים ומפיקים רווחים ממקומו שרוויים בדם אורגי ערפל טבוחים, והפכו את מי שטבחו אותם לחבריהם החדשים.

מסופר, כי המחוז המרכזי שבו מחזיק עדיין אחד הנסיכים של ממלכת האור הנשגב, הפך לעוין מאד, והחל נושא ונותן עם אנושואידים מסוכנים, שלחמו בעבר לצידם של הקור'סלאג, כשהוא שוקל לכרות עימם ברית כנגד רל'סורם, ובני האדם בכלל; וכי בקרב אורגי הערפל במחוזות רבים הולכת ומתפשטת הדעה שבני האדם כולם הם אויב; תמיד היו אויב שקרן וכזבן, שרק הסב רע לאורגי הערפל, ובסופו של דבר גרמו לחורבנם; וכי אין הבדל עקרוני בעניין זה בין האנ'מירים לעמי הפרא שקמו על הממלכה הברוכה במישרין.

 

מנגד, חוג מצומצם של אורגי ערפל (בעיקר מרל'סורם עצמה) ובני-אדם שמקורבים להם (רבים מאלו ומאלו פלדינים ומקורביהם), רואים את עצמם עדיין כ"נאמנים של הברית הישנה" שבין העמים, ומנסים לפעול הן כנגד מה שהם רואים כהפקרות ובוגדנות ברל'סורם עצמה, והן כנגד המגמות החדשות והמסוכנות אצל אורגי הערפל שמחוץ לגבולות - אולם הם מעטים יחסית, הצלחתם מוגבלת, ורבים משני הצדדים בזים ולועגים להם כשרידים עקשניים של עידן שהיה ואיננו.

כמה מאותם 'אבירים קשישים' (כמו שהם מכונים לעיתים בלעג) שם את יהבו על גבירה צעירה ויפיפיה שחיה ברל'סורם, שהיא שארת-בשר רחוקה של מלכם הקטול של אורגי הערפל - אולם לעת-עתה, נראה שאותה אורגת ערפל הוכיחה את עצמה בעיקר כליידי מפונקת למדי, שמגלה עניין מועט מאד בפוליטיקה ומעדיפה את חיי המותרות של עיר הנמל, ואת מחזריה הרבים מקרב האצולה של בני-האדם, שלא בכולם ניתן לבטוח; ובסופו של דבר, הפרשיה תרמה בעיקר ללעג שחוגי "הנאמנים" זוכים לו ממילא.

 

 

 

חזרה לאינדקס ערכים מארצות שונות

 


כתב וערך: גדעון אורבך, ‏2001 ואילך.
© כל הזכויות שמורות. שימוש מסחרי ו/או למטרת רווח כלשהי אסורים בתכלית, בלא היתר מפורש מהיוצר, בכתב ומראש. צילום והעתקה מכל סוג שהוא מותרים אך ורק למטרת שימוש פרטי שלא בתשלום.