ברוכים הבאים אל המגדל הלבן, אתר הבית לפאנפיקים בעברית. אם זהו ביקורכם הראשון באתר או בפורום, אנא קראו את המסמך הזה היטב, משום שהוא מכיל הן הסבר מפורט על חלקי האתר השונים, והן את כללי ההתנהגות והפרסום הנהוגים בו, שהינם שונים באורח ניכר מאשר באתרים מקבילים ברשת.

 

מי אנחנו | הפורום של האתר | חוקי האתר והפורום

 

 

מי אנחנו? מהו האתר הזה?

 

אתר המגדל הלבן קם בכדי להוות במה לפרסום ספרות מעריצים (פאנפיקשן) איכותית, המבוססת על ספרות מז'אנר הפנטזיה.

האתר נועד בכדי להתמודד עם מצב בלתי-רצוי, בו לא היתה קיימת במה אמיתית לכתיבה איכותית בתחום ספרות המעריצים, וחלק ניכר מן הבמות הקיימות הוצפו ביצירות פורנוגרפיות, פרי דמיונם הקודח של כותבים -  שניצלו את מדיום הפאנפיקשן כאמצעי לביטוי פנטזיות ושימוש בדמויות מספרי הפנטזיה ליצירת סצנות מיניות גרידא. המגדל הלבן נועד לתת ביטוי לזרם חדש בתחום ספרות המעריצים, המבקש להתנער מהתדמית הפורנוגרפית והירודה שנודעה לספרות זו, לרכז יצירות עלילתיות מושקעות, ולטפח יוצרים צעירים בכיוון הנכון.

"האני מאמין" הבסיסי של האתר הוא, כי פאנפיקשן הינו ענף-כתיבה בפני עצמו, העשוי להניב יצירות איכותיות ומעניינות לא פחות מאשר כתיבה מסוגים אחרים, ויש בו אינספור גוונים ואיכותיות שהינם הרבה מעבר לכתיבת "זיווגים" שרירותיים של דמויות, או לחליפין נסיון מעוט-ערך ומגושם לחקות את היצירה המקורית. עמדתנו היא, כי ספרות מעריצים איכותית הינה ספרות עלילתית, מושקעת, המכבדת את הקאנון (היצירה המקורית על-בסיסה נכתב הפאנפיק), תוך עריכת דיאלוג מפרה עם רוחו ועם ערכיו. בדרך זו, תקוותנו היא כי המפעל שאנו משקיעים בו יתרום לתיקון התדמית הירודה שמיוחסת לא פעם לז'אנר בידי רבים מקוראי הספרות.

אמונתנו היא, כי כתיבת פאנפיקים, הן בהשראת יצירתו של טולקין והן בהשראת ספרי הארי פוטר ויצירות פנטזיה אחרות, הינה תופעה מבורכת ומעשירה, שמהווה למעשה חלק בלתי נפרד מהעיסוק והמחקר בז'אנר הפנטזיה.

 

האתר שימש בתחילתו כאתר-בית המיועד בעיקר לפאנפיקים על יצירותיו של טולקין (יצירות "פוסט-טולקיניות"), אולם כעת הוא מיועד במידה שווה לכל הפאנפיקים המבוססים על יצירות מז'אנר הפנטזיה. כמו כן, האתר פתוח גם ליצירות פנטזיה מקוריות, וכמה מאלו כבר מפורסמות באתר.

באתר קיימים אגפים לפאנפיקים ארוכים, פאנפיקים קצרים, פאנארטים, שירה ופארודיות. כמו ישנו גם אגף מאמרים, המכיל מאמרים שנכתבו בתחום ספרות המעריצים והכתיבה, גליונות של הינשוף הלבן (ירחון רשת בנושא ספרות מעריצים), ביקורות מושקעות שנכתבו בעבר,וכיוצא באלו. ביקורות מצויות גם בדפי ביקורת מיוחדים שמלווים את פרקי היצירות הארוכות של האתר.

כמו כן, הינכם מוזמנים גם ל-Outpost, שהוא מדור הלינקים של האתר. למגדל הלבן יש אסופת לינקים נרחבת, למגוון אתרים בתחום הכתיבה והפאנפיקשן בעברית ובאנגלית, לאתרים כלליים בתחום היצירה, הפנטזיה, משחקי תפקידים ומדע בדיוני, בלוגים של כותבי פאנפיקים, ועוד. כמו כן, מכיל מדור הלינקים קישורים לעולמות מערכה - עולמות דמיוניים שיש להם אתרים ברשת, אשר מיועדים לבסס משחקי תפקידים ו/או לשמש בסיס לכתיבת יצירות פנטזיה עתידיות.

אנו שמחים תמיד להוסיף קישורים לאתרים חדשים הקרובים לאחד התחומים הללו - אם כי בדרך-כלל, אנו מבקשים הצבת לינק אלינו בתמורה. לבקשות להצבת לינקים, פנו אל הנהלת האתר, בכתובת הזו: [email protected]

 

The Common Room: מדור זה טרם נפתח במלואו; הוא נועד לתת רשימה ממויינת של כל היוצרים וחברי צוות ההנהלה באתר, כאשר לפי המתוכנן, לחיצה על שמו של כל יוצר תוביל ל"כרטיס היוצר" בו יופיעו לינקים ליצירותיו, וכן לפרטים אחרים שהיוצר הסכים לגלות על עצמו.

:

 

הפורום

 

הפורום של המגדל הלבן,הוא חלק חשוב במיוחד מן האתר. הפורום מיועד לדיון ביצירות שפורסמו באתר, לפרסום יצירות חדשות, לדיונים כלליים על יצירה ועל ז'אנר הפנטזיה, בקשות עזרה והתייעצות של כותבים, וכיוצא באלו. אין חובה לפרסם קודם יצירה באתר בכדי להציג אותה בפורום, והדבר נתון לשיקול דעתו של הכותב - ישנם יוצרים המעדיפים לפרסם מיד בפורום, ואחר-כך לבקש מהנהלת האתר להעלות את פרי עטם למגדל הלבן עצמו, וישנם כאלו בעלי העדפה הפוכה.

שימו לב, שקיים הבדל עקרוני בין הפורום לאתר בכל האמור לפרסומים: הפורום הוא חופשי, ומותר לפרסם בו כל יצירה שעומדת בחוקי הפורום, בלא לבקש רשות מוקדמת מן ההנהלה. לעומת זאת, הפרסום באתר הינו בשיקול דעתה המוחלט של ההנהלה: היצירות המפורסמות באתר עוברות בקרת-איכות, ויתכן מאד כי יצירה שתפורסם ותידון בפורום לא תמצא מתאימה לאתר, או לחלופין, כי הכותב/ת יתבקשו לשכתב ולתקן אותה טרם הפרסום.

 

חובה לקרוא ולהפנים את חוקי הפורום טרם הפרסום וההשתתפות בו.

 

 

 

חוקי האתר

 

אתר המגדל הלבן אינו "עוד אתר" פאנפיקים, והוא שונה למדי מאתרים אחרים המצויים ברשת; האתר מאמין בכללים בסיסיים של מותר ואסור, ולא יפרסם יצירות החורגות מהם.

כמו כן, האתר מבוסס במידה רבה על כיבוד ערכיו ואמונותיו של ג.ר.ר טולקין, ולכן, יצירות בהשראת טולקין עוברות מיון וסינון קפדני יותר מיצירות אחרות. 

 

1.     כל המבקש לפרסם יצירה באתר, מתבקש לשלוח אותה לכתובת הבאה: [email protected]. אנו מתחייבים לענות תוך פרק זמן סביר לכל הפונים - בין אם התשובה תהיה חיובית או שלילית, ובמידה ונחליט שלא לפרסם, ננסה כמיטב יכולתנו להסביר מדוע - זאת, משום שמתן משוב הינו חלק בלתי נפרד מתפקיד האתר והנהלתו.

שימו לב: על הכותב/ת לוודא, שהיצירה הנשלחת עומדת בכללי האתר - כלומר, עליה להכיל מספר פריטי מידע שיוסברו לעיל, ועליה לא ליפול לאחת הקטגוריות שאין להן מקום באתר המגדל הלבן - כפי שיפורט מייד.

 

2.      כל פאנפיק חייב לכלול את הפרטים הבאים:

a.     שם הפאנפיק (אין לשלוח יצירות חסרות שם, או כאלו ששמן הוא "הפיק שלי", וכיוצא באלו). אנו מאמינים, כי השם הוא חלק מרכזי ביצירה, ויש לו תרומה ניכרת לעיצוב שלה וליצירת רושם כלפיה. שם מושקע מרמז לא פעם על יצירה מושקעת, ולהיפך.

b.     שם הפאנדום (יצירת המקור עליה מבוסס הפאנפיק, למשל: שר הטבעות, הארי פוטר, etc). במקרה ומדובר ביצירת פנטזיה מקורית, יש לציין זאת.

c.     דירוג לצפיה:

נהוג לחלק את הפיקים ל"דירוג", לפי נוכחותם ועוצמתם של אלמנטים הנחשבים בלתי-ראויים לקריאה על-ידי קוראים צעירים - בעיקר תכנים של מין ואלימות; כמו כן, ישנה חשיבות מסויימת לשימוש/העדר שימוש בשפה גסה, נוכחות של מוות ביצירה, ועוד.

שימו לב: מתן דירוג לפיק הוא בגדר "מומלץ", ולא בגדר חובה, מלבד חריג אחד: חובה לציין דירוג, אם הפיק מוגדר כ-R ובמיוחד NC17.
ואלו הדירוגים, כפי שהם נהוגים בקרב קוראי הפיקים:G: מתאים לכל גיל (וכפי שנאמר במקום אחר - אסור שיהיו בו איזכורי מין/אלימות מעבר למקובל בסרט ממוצע של וולט-דיסני) .
pg: מתאים לגילאי 10 ומעלה.

13PG: מתאים לגיל 13 ומעלה (מכיל קטעים של אלימות מסויימת, מעט מיניות וכ"ו).

R: מתאים לגיל 15 ומעלה. יצירה כזו מכילה מידה ניכרת של אלימות, קטעים קשים לקריאה, או תאורים (לא מפורטים מדי) של מין.
NC17: לגילאי 17 ומעלה: יצירות המכילות תאורים של אלימות קשה ומאד מפורטת, או תאורים מפורטים של מין. אין לפרסם יצירות כאלו בפורום בלא אישור מיוחד ומראש. סביר להניח, כי בדרך-כלל לא תנתן במה לפאנפיקים מהסוג הזה.שימו לב: ההכרעה הסופית בדבר הדירוג היא בידי צוות האתר. כמו כן, אין צוות האתר מתחייב לפרסם יצירה כלשהי, ללא קשר לדירוגה, ובהתאם לחוקי האתר. בכל מקרה, יצירות המכילות תאורים פורנוגרפיים, סטיות, או אלימות סדיסטית וקשה ביותר לא יאושרו לפרסום.

 

סוגי יצירות שלא יפורסמו באתר:1.     האתר והפורום מיועדים לז'אנר הפנטזיה. יצירות מדע-בדיוני, וכן יצירות המבוססות על משחקי לוח ומשחקי מחשב לא יפורסמו אלא במקרים חריגים (ובמילים אחרות רק במקרה ויהיה מדובר ביצירה טובה בצורה יוצאת דופן). בכדי לפרסם יצירות כאלו בפורום, יש לבקש רשות מוקדמות מאחד המנהלים, שיסכים או יסרב לכך לפי טיב היצירה ולפי שיקול דעתו.

 

2.     האתר והפורום אינם מיועדים בשום פנים ואופן להצגת טיוטות או אוסף רעיונות בלתי מגובשים, לכן אנא פעלו לפי הכללים הבאים:

 

a.     האתר לא יפרסם בשום פנים ואופן, וחל איסור על פרסום בפורום של חלקיקי יצירות. במילים אחרות: בכדי לפרסם יצירה קצרה יש להשלים את כולה ולפרסם אותה כיחידה אחת. ביצירות ארוכות, מותר לפרסם פרק שלם, ולא חלקי פרקים.

חריג: מותר לכותב לפרסם בפורום מדי פעם פתיל התייעצות, ובו הוא יכול לכתוב על הטיוטה שלו, להסביר מה "תוקע" אותו ולבקש עזרה. 

 

b.     האתר והפורום מבוססים על אמונה באיכות, ולא בכמות. אי לכך, אנא, התייחסו בכובד-ראש ליצירה שאתם מפרסמים. רצוי לשכתב יצירה או פרק לפחות פעם אחת לפני הפרסום. הפורום (והאתר) הינם במה ליצירה רצינית, ומשתתפיהם מצפים לקרוא יצירות רציניות ומושקעות. רצוי מאד גם לתת כל יצירה לקורא בטא לפני הפרסום.  

יצירה שנכתבה כלאחר-יד ונראית כפליטת קולמוס שלא הושקעו בה מחשבה ומאמץ, ו/או מלאה בשגיאות כתיב וסגנון עשויה להתפס כזלזול בקוראים ולזכות לתגובות בהתאם, או גרוע יותר - להתעלמות. במקרים קיצוניים, של יצירה מלאה בשגיאות כתיב/סגנון, או נראית כ"פליטת קולמוס" גרידא, עשויה היצירה להמחק מהפורום.

מובן, כי מנהלי "המגדל הלבן" שומרים לעצמם את הזכות לסרב לפרסם יצירה אשר תראה כעשויה לאחר יד, או לבקש מהיוצר לשכתב ולערוך 'מקצה שיפורים' (כולל שימוש בקורא בטא, במקרה הצורך) ערב הפרסום.

 

c.     האתר והפורום לא ישמשו, בשום פנים אופן, במה ליצירות פורנוגרפיות; קרי, יצירה שמטרתה היחידה או הדומיננטית היא תאור יחסי מין, או שמכילה קטעי מין בוטה ומפורט מדי, המביאים את היצירה לתחום הפורנוגרפיה. כפי שפורט בהתחלה, אמונתנו היא, שריבוי הפאנפיקים הפורנוגרפיים אחראי במידה רבה למוניטין הירוד שיצא לתחום ספרות המעריצים. כך למשל, יצירה "איכותית" שעיקר מטרתה לתארת (למשל) שתי דמויות מהארי פוטר מתנות אהבים במקלחת, אינה הולמת את ערכי האתר, ואין אנו מעוניינים לתת ליצירות כאלו ודומותיהן במה, באתר או בפורום.

 

d.     לא תפורסם יצירה המכילה רעיונות שטניסטיים (יצירה המהללת את הרע והרוע) כלשהם. כלל זה תקף הן ליצירות טולקינאיות והן לכל יצירה אחרת.

e.      סלאשים: פרסום יצירה מסוג זה מותר באופן חופשי בפורום של האתר (מלבד סלאשים מפאנדום טולקין), בתנאי שהכותב/ת מבהיר באופן ברור בתחילת היצירה, כי מדובר בסלאש. לעומת זאת, האתר עצמו מיועד לפרסום יצירות מסוג הט וג'ן בלבד. 

 

f.       ביצירות בהשראת טולקין: חל איסור על כל יצירה המתריסה כנגד טולקין במסווה של "המשך" "פרשנות" או "חתרנות", מבזה את הדמויות המקוריות שלו או מציגה את הלגנדריום/חלקים ממנו כחשוכים או גזעניים. יצירות על "התקוממות האורקים המדוכאים כנגד בני הלילית הגזענים" וכיוצא באלו לא יאושרו לפרסום.תגובות וביקורות:

 

3.     שימו לב! מרבית היוצרים מפרסמים את כתביהם או ציוריהם, גם ובעיקר מתוך תקווה לזכות בהתייחסות, עצות וביקורת בונה. לכן, כפי שאתם מצפים לביקורת והתייחסות ליצירה שתפרסמו, זכרו כי גם יתר היוצרים רוצים את אותו דבר. לכן, אנא השתדלו להגיב כמה שיותר, באופן כנה ומהותי על פרסומים בפורום יצירות או באתר "המגדל הלבן". אם קראתם יצירה ונהניתם - אנא הגיבו! מגיע לכותב שטרח ופרסם את יצירתו באופן חופשי להנאתכם, שתגמלו לו במחמאה או התייחסות - אפילו אם הם קצרים.

 

4.     כאשר יצירה (בעיקר יצירה שהשקיעו בה ועבדו עליה קשה) אינה זוכה לביקורות רבות, נוצר אצל הכותב רושם שמתעלמים מהיצירה, לא קוראים אותה או חושבים שהיא גרועה. מצב כזה עשוי ליאש כותבים ולגרום להם להפסיק או להמעיט בפרסום - וחבל. למרות שביקורת ארוכה ומושקעת היא רצויה מאד, גם כמה מילים פשוטות יכולות "לעשות את היום" לכותב/ת.

 

5.     חל איסור מוחלט להשתמש ביצירה או בתגובה לה כבמה להשמצות, הטחת עלבונות או הוצאת לשון הרע. יצירות הנגועות בליקויים כאלו, או תגובות מסוג: "יצירה מטומטמת כזו לא רואים כאן כל יום!" או "מאיזה מוסד למפגרים ברח הכותב הזה?" ימחקו לאלתר. כל משתתף בפורום הנתקל בביקורת הנראית לו כנגועה בעלבון או גסות רוח, מוזמן ליצור קשר בדואר אלקטרוני עם אחד ממנהלי הפורום, והוא יקח את העניין לטיפולו.
למרות זאת: אף כותב או יצירה אינם חסינים מביקורת . ביקורת עניינית, גם אם היא חריפה ובלתי מחמיאה, הינה מותרת ולגיטימית. אין טעם לצפות כי יצירה חדשה המתפרסמת תזכה אך ורק ל"תרועות הידד". כדאי לזכור כי לעיתים דווקא ביקורת נוקבת, אפילו קטלנית, מועילה לכותב בסופו של דבר הרבה יותר מעשר תגובות של "סיפור אדיר!" שאין מאחוריהן כלום.

 

6.     חל איסור להשתמש בפורום בכדי להתווכח עם ההנהלה על חוקי הפורום והאתר, בין אם על-ידי עריכת "עצומות", הטחת האשמות וכל דרך אחרת. אם יש לכם ביקורת מסוג כלשהו על האתר/הפורום/התנהגות של מנהל מסויים, וכיוצא באלו, אנא כתבו זאת בהודעה פרטית להנהלה, ותזכו לתשובה והסברים.

 

עצות לכותבים בהשראת טולקין:

כותב/ת יצירה ומתלבט/תקוע? להלן מספר עצות וטיפים לכותב הפוסט-טולקינאי. יובהר, כי עצות אלו, בניגוד ליתר כללים, הינן כמובן בגדר מומלץ בלבד ואינן בשום פנים ואופן בגדר חובה. קיים גם מאמר העוסק בנושא זה בגנזך המאמרים.

 

חזרה למעלה | מעבר אל רשימת היוצרים | שליחת יצירה או פניה אחרת להנהלה

 

 

 

.