גאוגרפיה | גזעים | אלים ודתות | המערכה | אסופת מפלצות

 

 

האבנים היקרות של מלסטרה
אלאנדרין עקפה בזהירות את גופתו של יצור הביצות ששכב כעת על גבו, רגליו הירקרקות-שעירות עודן מפרכסות חלושות, ואזי רכנה קדימה ופתחה באיטיות את התיבה הגסה. גארל התעכב אך בקושי בכדי למחות את הדם הצמיג מחרבו, והתקרב לאלאנדרין מאחור, קרוב ככל שהתירו לו פניו הסמוקות וליבו ההולם בחוזקה, כאשר הנוגה העמום מתוך התיבה גבר, נוצץ קלות על מחלפותיה הזהובות כהות של פרח-הכהונה היפיפיה, בתו של הלורד העשיר ביותר בעמק.

ברגע הבא, עלתה ארשת חמוצה על פניה של אלאנדרין; שפתיה התעקמו בבוז, כאשר פתחה את אצבעותיה, חושפת קומץ קטן של אבנים חומות-שחורות, שצורתן דומה לצורת דמעה מחוספסת.


"בורניטים. כל-כך זולים וחסרי טעם. איזה בזבוז של זמן!"

 

"טוב" שפתיו של גארל לעלעו, והסומק על פניו העמיק "זה נכון שהם לא הכי יקרים, גברת. אבל הם... יפים, קצת. אצלנו אומרים שהאדמה יוצרת כאלו, כאשר אמא חיה מתאבלת על גורים שלה שהציידים או חיה אחרת הרגו. והנה, את רואה את הגדול הזה, החום עם הפסים? הוא שווה יותר מהאחרים, מילה של-"


"הא!" אלאנדרין זקרה את סנטרה, טורחת אך בקושי לכבד את פניו הסמוקים של בן-הרועים המגודל במבט.
"כדאי מאד שתוציא את פטפוטי הכבשים האלו מהראש, אם תרצה שיצא ממך משהו מועיל, יום אחד. לאלו אתה קורא יפים? המשפחה שלי חישלה אבנים יקרות באמת בשביל הכוהנות הדגולות, בימים של האימפריה; ואבא שלי עוד מחזיק כמה בתיבה מוגנת בכישוף: אבני-בתולה כחולות, דארנידים צהובים כמו השמש, מהסוג שהיו משבצים בשרביטי אש שהיו הופכים את האויבים שלנו לעפר-"

חיוכה הפך רחב ויהיר יותר.


"יום אחד, יהיה לי מדליון השתקפות, עם אבן-בתולה בוהקת משובצת בכסף טאלמורה. או אולי אפילו אבן

משובחת יותר, כזו שמספרים עליה באגדות".

"אה... זה... זה בטוח יהיה יפיפה ממש, הגברת אבאריל" גמגם גארל.

 

 

 

האבנים היקרות במלסטרה היו מאז ומעולם הרבה מעבר לחומר גלם נוסף ליצירת תכשיטים או קישוט שריונות; הדת האנ'מירית, שסגדה לכוחות של יהלומים תבוניים למחצה ממימד אחר, יחסה לאבנים רבות, בעיקר אבנים בעלות פוטנציאל מאגי בגוונים המקודשים להשתקפויות השונות, קדושה של ממש; לכן, אחזקה ובעיקר עבודה עם אבני חן נדירות מסוגים מסוימים[1], דרשה רשיונות ונחשבה לכבוד גדול, שקשור לא אחת להשתייכות למעמדות גבוהים; לעוגים היו אבנים מכושפות שעמדו בבסיס כמה מהריטואלים העתיקים ורבי-העוצמה של מאגאארון העתיקה; וגם לאורגי הערפל ולגזעים אחרים היו לא מעט אגדות על אבנים עתיקות, נדירות ומקודשות.

הטבלאות הבאות יפרטו על סוגים מרכזיים של אבנים טובות שניתן למצוא ברחבי עולם המערכה של מלסטרה, כיצד לקבוע להן ערך, וסוגים נוספים של פרטים הקשורים אליהן וליכולת של בעלי כשרון צורפות לעבוד איתן.

 

ערכים מפורטים של אבני חן לפי דירוג:

Common Gems (T1), Simple Gems (T2), Uncommon Gems (T3), Rare Gems (T4), Epic Gems (T5), Divine Gems (T6-7)

 

 


המלצה חשובה למנחים: לעולם אל תוזילו את האגדי!

אבני-חן מהדרגות הגבוהות הן נדירות, רבות-עוצמה ויקרות המציאות. בעוד שאבן בדרגה 3 יכולה בהחלט להיות משובצת בשכיית-חמדה משפחתית של אציל מקומי או סוחר עשיר; הרי שאבן בדרגה רביעית כבר יכולה להיות קשורה בתכשיט אגדי שעבר מאם לבת בשושלת כוהנות אגדית או בחצר מלוכה; ואילו הדרגות הגבוהות ביותר הן כל-כך יקרות המציאות ורבות עוצמה, עד שאגדות נקשרות בהן וממלכות יוצאות למלחמות זו בזו בעבור כל אבן בודדת מהסוג הזה.

לכן, הדבר הגרוע ביותר לעשות הוא לקלקל את היחוד, ולהשליך לשחקנים שלל אבנים יקרות רק בגלל "גלגול גבוה במיוחד" באוצר פשוט, באורח שיקלקל ויוזיל בלי תקנה את היחוד או האגדית של הדרגות הגבוהות.

 

 

 

טבלה 1: דירוג כללי של אבני-חן, ערך ודרגת מיומנות נדרשת

 

 

שווי (מכירה)

דרגת מינ' לעיבוד

Tier 1

50-5

Apprentice

Tier 2

150-20

Journeyman

Tier 3

500-100

Expert

Tier 4

5000-500

Artisan

Tier 5

20,000-2000

Master

Tier 6

100,000-10,000

Grand Master

Tier 7

1,000,000-250,000

Legendary


שווי במכירה, פירושו השווי שדמות שחקן יכולה להשיג, בלא השפעות מיוחדות של כריזמה או מצב מיוחד, ממכירה של האבן כפי שנמצאה על-ידה. רכישה של אבן מתכשיטן או סוחר דב"ש, גם אם במצב לא מלוטש, תהיה כרוכה בדרך כלל בתוספת מחיר של 50% עד 250%, בהתאם לנסיבות. חשוב לציין שלמרות קיומו של "מחיר" לכאורה כפי שמופיע בטבלה, לרבות מהאבנים בדרגות הגבוהות יותר אין מחיר ממשי - משום שלעיתים קרובות בעליהן כלל לא יסכימו למכור אותן.

 

 

טבלה 2: איכות של אבני חן

 

אבני חן, גם מאותו סוג ממש, מופיעות לא פעם בצורות ואיכויות שונות. בעוד שאבני החן הירודות יותר ימצאו כשהן שבורות או פגומות, הרי שככל שאבן החן שנמצאה קרובה יותר לשלמות, כך ערכה במכירה יהיה קרוב יותר למקסימום האפשרי לדירוג של אבן חן מאותה רמה.

 

ק%

גודל/שלמות האבן

ערך באחוזים

1-15

Nugget

Min– 20%

16-30

Flawed

21-40%

31-70

Regular

40-60%

71-85

Sparkling

60-75%

86-95

Huge

75-90%

96-100

Perfect

90%-Max

 

כך למשל: קאריול הסייר קטל בחיציו מספר אבנוני מערה, ומצא עליהם 2 אבני בורניט חומות (אבני חן מדירוג 1, ששוויו לפי הטבלה 5-50 מטבעות זהב); כאשר על צווארו של היצור הגדול בחבורה, שהיה ככל הנראה מנהיג, חוט נחושת עם אבן שלג לבנה-עכורה אחת (אבן חן מדירוג 2, ששוויה לפי הטבלה 20-150 מטבעות זהב). קאריול מגלגל את איכות האבנים שמצא ב-ק%, ומקבל תוצאות של 14, 91 ו-28 בהתאמה.

·         הבורניט הראשון, למרבה הצער, הוא לא יותר משבב של אבן שנהרסה מזמן (Nugget), מה שאומר שערכו ינוע בין הערך המינימלי לאבן חן מאותה קבוצה (5 פ"ז) לבין 20% מהערך המקסימלי של אותה קבוצה (10 פ"ז).

·         הבורניט השני, לעומת זאת, הוא אבן ענקית וכמעט מושלמת, וערכה ינוע בין 75% מהערך המקסימלי של אבן חן מאותו דירוג (37.5 פיסות זהב), לבין 90% מהערך המקסימלי של אבן חן מאותו דירוג (45 פיסות זהב).

·         לצערו של קאריול, אבן השלג של מנהיג אבנוני המערה, שהיתה ענודה על חזהו הגבשושי של היצור המגודל, ספגה ככל הנראה יותר מדי מכות בקרבות שהיצור היה מעורב בהן, והיא אבן חן פגומה, ששווה בין 21% ל-40% מהערך המקסימלי של אבן חן באותו דירוג (20-150), כלומר בין 30 ל-60 פיסות זהב. במצב דברים כזה, יתכן שלמרות שמדובר באבן חן מדרג שני, היא תהיה שווה פחות מהבורניט הענק, למרות שהוא אבן חן מדירוג נמוך יותר.

 

תכונות רלוונטיות של חפצי קסם:

Of Gem Mastery: מופיע בד"כ על כלי עבודה (Tools), אבל יכול להופיע גם על תכשיט ולעיתים נדירות על כפפות. כאשר הדמות שמחזיקה את החפץ מוצאת אוצר שיש בו אבני חן, החפץ מעלה את הסיכוי למצוא אבנים שלמות ויקרות יותר:

 

דירוג התכונה

שם התכונה

אפקט

אפקט נוסף

Tier 2

Lesser gem mastery

5% לגלגול האיכות של אבני חן

-

Tier 3

Gem Mastery

10% לגלגול האיכות של אבני חן

 

Tier 4

Greater Gem Mastery

15% לגלגול האיכות של אבני חן.

אם גולגל 96-100 טבעי, האבן 'תהפוך' לאבן חן מהדרגה הבאה.

חשוב: התכונה לא תשדרג אבן חן לעולם לדירוג 6 או 7.

 

 

 

 

 


 

??????? - ????

חזרה אל האינדקס של קלדאריה


כתב וערך: גדעון אורבך, ‏2001 ואילך.
© כל הזכויות שמורות. שימוש מסחרי ו/או למטרת רווח כלשהי אסורים בתכלית, בלא היתר מפורש מהיוצר, בכתב ומראש. צילום והעתקה מכל סוג שהוא מותרים אך ורק למטרת שימוש פרטי שלא בתשלום.

 

 

 

 [1]בהתאם לנתונים הטכניים שיפורטו לעיל, אבנים מסוימות החל מ-Tier 3 ומעלה, וכל האבנים מ-Tier 5 ומעלה.