הנוסחה הבסיסית לגלגול הצלה או בדיקת כשרון

גלגולי הצלה/בדיקות כשרון

מורכבות

תכונות של חפצי קסם

שמשפיעים על גלגולי הצלה/כשרון

חזרה אל האינדקס של פרק גלגולי ההצלה

 

 


גלגולי הצלה ובדיקות כשרון

 

 

השאגה שהדהדה בין קירות המערה מחקה את החיוך השחצני מפניו של קאריול.

הסייר הצעיר, שרגע אחד קודם לכן עמד בגיחוך זחוך כשאחת ממגפיו מונחת על גופת אבנון-המערה שקטל בירי של שני חיצים מדויקים, נרתע לאחור כאשר תולע-הטחב פער לוע מעגל, וירק אלומה מבאישה של נוזל ירוק, שהיה פוגע הישר בראשו וחזהו של קאריול, אלמלא הספיק, ברגע האחרון ממש, לזנק לאחור; רק הטיפות הצורבות הבודדות שניתזו עליו, הבעירו בו כאב חד, מבהירות היטב מה היה גורלו, אילו הבחין בסכנה רגע אחד מאוחר יותר, או אילו היה זינוקו לאחור איטי יותר.

מאחורי התולעת העצומה, על גופה הירקרק שהגידולים הירוקים שציפו אותו גרמו לה להראות כאילו היא עוטה פלומה שמנונית ומטפטפת, החלו אבנוני המערה לשאוג בקולם הצווחני ולהתקדם; כאשר אימץ את עיניו בכדי לפלח את החשיכה, עלה בידי קאריול להבחין לרגע באבנון מגודל יותר מהאחרים, מעוטר במחרוזות עצם, פניו מצובעים, והוא נשען על מטה ארוך וגס. קאריול הפנה עורף, ונמלט כל עוד רוחו בו - אולם ברגע הבא, נפלט מפיו גידוף כאשר הבחין במכשול נוסף: דרך המוצא היחידה מן המערה שהיתה פנויה מאויב, נחסמה למחצה בידי זמורות צמחים לחות ודביקות; אם לא יעלה בידי קאריול לפלס את דרכו בין הזמורות כשהוא חותך אותן במהירות בחרבו, ידביקו אותו האבנונים והתולע הענק שלהם בתוך רגעים ספורים.

 

 

דמויות בעולם המערכה מלסטרה נתקלות לעיתים קרובות במצבים בהן עליהן לנסות להפעיל כשרון (שאינו כשרון קרב במובהק) כדי לבחון האם הן מצליחות במשימה או אתגר כזה או אחר - מהתחמקות מוצלחת מסלעים נופלים או נסיון להמנע מהשפעה של רעל בהתקפה מורעלת שספגה הדמות, המשך בנסיון לפתוח מנעול על תיבה, תוך זיהוי והמנעות מהפעלת המלכודת הקטלנית שצמודה אליו; וכלה בנסיון לפענח קוד או צופן קשה על דלת סתרים במעמקיו של מקדש מקולל.

כל הדברים הללו מחייבים "בדיקת כשרון", מאחד משני הסוגים הבאים:

\

 

גלגולי הצלה

בדיקות כשרון

גלגול הגנתי שמטרתה התחמקות מלאה או חלקית מהתקפה:

האם הרעל בשיני הנחש שפגע בכך השפיע, לא השפיע, או אולי השפיע באורח חלקי?

האם הצלחת להתחמק מהסלעים שנופלים עליך מלמעלה או להתנגד ללחש השליטה המוחית שהטיל עליך כוהן אויב?

בדיקה שמיועדת לבחון כמה הצליחה הפעלת כשרון שיש לדמות:

האם הקוסם של החבורה הצליח לפענח את הצופן המוזר במכתב שהחבורה מצאה על שרידי הכוהן המטורף?

האם הגנב הצליח לפרוץ את המנעול?

האם הסייר הצליח להבחין שאחד המעברים התת-קרקעיים שלפניו הוא המעבר הנכון שאליו מוליכות העקבות של הבוגד שהחבורה עוקבת אחריו, ואילו המעבר השני רעוע וחלק מהתקרה שלו עלול להתמוטט בכל רגע?

 

האבחנה בין שני הסוגים אינה מוחלטת, ושניהם עובדים על-פי נוסחה דומה מאד.

 

 

ניתוח הדוגמא מראש העמוד

 

קאריול הסייר נכשל בבדיקת כשרון גששות תת-קרקעית, שהצלחה חלקית בו היתה מבהירה לו שאבנון המערה שעמד בפתחו אינו בודד, אלא יש דמויות חשודות נוספות רבות עמוק יותר בתוך המסדרון; הצלחה מלאה לעומת זאת, היתה מאפשרת לו לדעת מראש שהאבנונים בתוך המערה מחזיקים ביצור גדול ודומה לתולעת.

קאריול הצליח לעומת זאת בגלגול הצלה (מבוסס זריזות) כנגד היריקה של תולע הטחב, ולכן ספג רק נזק זעום מהרסס החומצי, במקום הנזק הגבוה ביותר שהיה סופג לו היה סופג את היריקה כולה.

קאריול הצליח בגלגול אבחנה (מאוחר...) וזיהה שבין האבנונים המתקרבים יש דמות שנראית כמו מטיל לחשים רב עוצמה - כנראה השאמאן שלהם.

קאריול מנסה את כוחו בבדיקת אתלטיקה (לשם ריצה מהירה בחושך), כדי להתחמק מהאבנונים, כאשר האבנונים מגלגלים (למען היעילות - גלגול אחד לכולם) גלגול חבורתי נגדי כדי לבחון את מהירות הרדיפה שלהם.

בסופו של דבר, קאריול ידרש לבצע גלגול (אחד לפחות) מהיר של חטיבה/קיצוץ צמחים כדי לבחון האם הוא מצליח לשסף את הזמורות הדביקות בזמן, לפני שהאבנונים משיגים אותו (הקצב תלוי בגלגול הקודם), ומסיימים בסוף טראגי למדי את קריירת ההרפתקאות הקצרה והיהירה שלו.

 

 

 

 

 

חזרה אל האינדקס

של ספר החוקים

 

                                                                                                                                 

 

מלסטרה_קאבר.png

חזרה אל האינדקס של מלסטרה


כתב וערך: גדעון אורבך, ‏2001 ואילך.
© כל הזכויות שמורות. שימוש מסחרי ו/או למטרת רווח כלשהי אסורים בתכלית, בלא היתר מפורש מהיוצר, בכתב ומראש. צילום והעתקה מכל סוג שהוא מותרים אך ורק למטרת שימוש פרטי שלא בתשלום.