הנוסחה הבסיסית לגלגול הצלה או בדיקת כשרון

גלגולי הצלה/בדיקות כשרון

מורכבות

תכונות של חפצי קסם

שמשפיעים על גלגולי הצלה/כשרון

חזרה אל האינדקס של פרק גלגולי ההצלה

 

 


הפעלת גלגולי הצלה ובדיקות כשרון

 

 

דרגת קושי: השה"ם מכריז על "דרגת הקושי" של הגלגול - קרי, הקוביות שיש לגלגל. מאחר ובגלגולים האלו, תוצאה נמוכה יותר היא תוצאה טובה יותר, ככל שהקוביות הנדרשות רבות וגבוהות יותר, כך רמת הקושי גבוהה יותר:

 

מספר קוביות נדרש

רמת הקושי של הגלגול

1ק20 או 2ק10

בנאלי ("עלוב")

2ק12

קל

3ק10

בינוני

3ק12

בינוני-קשה

4ק10

קשה

4ק12 או 5ק10

קשה מאד

5ק12 ומעלה

כמעט בלתי אפשרי

 

אם תוצאת הגלגול זהה או נמוכה מ"דירוג ההצלחה" של הדמות המגלגלת, הגלגול או הבדיקה הצליחו.

אם תוצאת הגלגול גבוהה יותר מ"דירוג ההצלחה" של הדמות המגלגלת, הגלגול או הבדיקה נכשלו.

 

 

כיצד קובעים את דירוג ההצלחה של הדמות?

 

מידת התכונה הרלוונטית לגלגול + דרגת כשרון רלוונטי (אם יש) + השפעות חיצוניות (אם יש) 

 

בסיס - תכונה רלוונטית

לכל גלגול או בדיקת תכונה, יש לפחות מידת תכונה אחת שהיא רלוונטית, כך שדירוג התכונה הזו אצל הדמות תהווה את הבסיס לדירוג ההצלחה שלה.

 

כוח: קיצוץ/הדיפה של מחסומים (למשל, הזמורות במערה), כיפוף סורגים, פתיחה בכח של דלתות, ועוד; לעיתים מעורב גם בהתגוננות מלחשי התאבנות ושיתוק.

כושר: התגוננות מרוב הרעלים והמחלות, בדיקות שחיה.

זריזות: כל בדיקות ההתחמקות, האתלטיקה, פריצת מנעולים ועוד.

כריזמה: כל בדיקות הכשרון/תכונה שעוסקות בהשפעה על אנשים - שכנוע, בדיקת הצלחה של בארד שמופיע בפונדק, נאום בפני חיילים לפני הקרב כדי להמריץ אותם, גנב שמנסה לשטות בשומר במעשיה שקרית כדי שיסתלק מהעמדה שלו, ועוד.

תבונה: כל בדיקות הכשרון שמבוססות על השכלה - פענוח צפנים או רונות, בדיקות שפה, ועוד.

חוכמה: כל בדיקה שקשורה בשכל ישר (למשל: האם השומר מאמין למעשיה שמספר לו הגנב?), והתגוננות מפני לחשים מסוימים - למשל, לחשי אשליה.

כוח רצון: התגוננות מפני כל הלחשים שמנסים להשתלט או לאלץ את המוח - הקסמה, שעבוד, לחשי פחד, ועוד.

מזל: בעל השפעה מוגבלת, לחיוב או לשלילה, על רוב גלגולי ההצלה (אבל לא בהכרח על בדיקות כשרון!)

 

הערה: לעיתים, תכונת הבסיס תהיה ממוצע בין שתי תכונות רלוונטיות. למשל: גילוי של מלכודת שטנית על מנעול, עשויה לפי החלטת השה"ם להשתמש בבסיס שהוא ממוצע של הזריזות והחוכמה של הגנב שמנסה לבדוק מלכודות על אותו מנעול.

 

 

כשרון רלוונטי

כשרונות מסויימים שדמויות מפתחות, מיועדים במיוחד כדי להעלות את סיכויי ההצלחה בבדיקות כשרון וגלגולי הצלה. כך למשל, הכשרון הנפוץ מאד של "אתלטיקה", מעלה את הסיכויים למגוון גדול של בדיקות וגלגולי הצלה נפוצים למדי שקשורים בזריזות - חמיקה מסלעים נופלים, התחמקות או צמצום הנזק מנשיפות דרקון או התקפות יריקה, להבים שבוקעים מהקיר, קפיצה מעל בור, ועוד.

 

כיצד הכשרון משפיע?

דמות עם כשרון רלוונטי לגלגול ההצלה, רשאית להוסיף את דרגת הכשרון (בדרך-כלל, מ-1 עד 5, ולעיתים נדירות מאד 6 או 7) לדירוג הבסיס שלה.

 

דוגמא: לקאריול הסייר יש זריזות 17, וכשרון אתלטיקה 3+.

לכן כאשר הוא מבצע גלגול הצלה (מבוסס זריזות) כנגד החומצה שיורק עליו תולע-הטחב, דירוג ההצלחה שלו הוא 20 - במקום 17 עבור דמות עם אותה זריזות שאין לה כשרון אתלטיקה.

לכן, אם השה"ם מכריז שדרגת הקושי של הגלגול הוא "בינוני-קשה" (3ק12), וקאריול מגלגל 6, 6 ו-7 (19), המשמעות היא שכשרון האתלטיקה הוא זה שעשה את ההבדל, הפך את גלגול ההצלחה להצלחה ולמעשה מנע ממנו מקלחת חומצה:

בלא ה-3+ מכשרון האתלטיקה, תוצאה של 19 היתה מעל דירוג הזריזות של קאריול, והיתה מכשילה אותו בגלגול.

 

 

 

חוק אופציונלי למערכה שמבוססת בכבדות על כשרונות

במערכה שמבוססת בכבדות על כשרונות של דמויות השחקן, שה"ם יכול לשנות את הנוסחה הבסיסית של קביעת דירוג ההצלחה, ולהרכיב אותה כך:


דירוג התכונה הרלוונטית (בסיס) + דירוג כשרון
x  2

במצב כזה, ההשפעה של הכשרון היא כפולה מאשר בחישוב לפי החוק הבסיסי.

כך למשל, אם לקאריול יש זריזות 17 וכשרון אתלטיקה 3+, הדירוג הסופי שלו (בלי השפעות חיצוניות או חפצי קסם) יהיה 17 + 6, במקום 17 + 3 לפי החוק הרגיל - כלומר, 23 לעומת 20. אילו היה לו כשרון אתלטיקה 5+, ההבדל היה גבוה עוד יותר: 27 לעומת 22.

 

הבעיה שיוצר החוק הזה, הוא שדירוגי ההצלחה של דמויות עם כשרונות יהיו גבוהים בהרבה מהרגיל - מה שידרוש מהשה"ם להשתמש בגלגולים קשים יותר כדי לשמור על רמת אתגר ממשית בהרפתקאות; אלו בתורם יעצימו עוד יותר את ההבדל בין דמויות עם כשרונות מפותחים לדמויות בלא כשרונות כאלו.

 

 

השפעות נוספות על הגלגול

מעבר לבסיס + מידת כשרון, גלגולי הצלה יכולים להיות מושפעים בידי גורמים נוספים, ביניהם:

 

קיום של חפץ קסם שמקנה בונוס לגלגולים מסוימים (למשל: טבעת עמידות לאש שמקנה 2+ לכל גלגולי ההצלה שקשורים באש, ולעומת זאת קמע מזל בצורת רגל ארנבת, שמקנה 1+ לכל גלגולי ההצלה ובדיקות התכונה).

 

השפעה של קללות, רעלים, התשה, הלם ואפקטים מזיקים אחרים, שמקנים לדמויות עונשין כללי מסויים (למשל: 2-) לכל גלגולי ההצלה. המשמעות היא, שכל דירוגי ההצלחה של הדמות, או לפחות אלו שמושפעים בידי האפקט, יורדים ב-2.

 

דוגמא: לקאריול יש קמע מזל שמקנה 1+ לכל הגלגולים; לכן, דירוג ההצלחה שלו (17+3), יעלה מ-20 ל-21. אם היתה לו בנוסף גם טבעת של עמידות לחומצה, היא היתה מקנה לו 2+ נוסף, מה שהיה מעלה את הדירוג שלו ל-23 (!)

לעומת זאת, אם קאריול כבר נלחם בכמה וכמה קרבות לפני ההתקלות עם התולעת וסובל מהתשה "קלה" שמקנה 1- לכל הגלגולים, וסיבוב אחד לפני שהתולעת יורקת עליו, הוא סופג מכה של פטיש דו-ידני מראש מאבנון מערה ענקי, שמקנה לו הלם חלקי (4- לכל הגלגולים), הוא יזכה לעונשין 5-

כלומר - אפקטים מזיקים, לרוע במזל, הם לעיתים קרובות מצטברים; לפחות כל עוד מדובר בשני אפקטים שונים זה מזה.

 

 

חוק מוצע של הגבלה לצרכי איזון המשחק:

כל דמות יכולה להנות רק מבונוס כללי אחד לכל הגלגולים + בונוס ספציפי אחד לגלגול מסוים. אם יש לדמות שני חפצים שנותנים בונוס ספיציפי לאותו גלגול, יחשב רק הבונוס הגבוה מבין השניים:

כך למשל, אם לקאריול יש גם את קמע מזל רגל-הארנב שלו (1+ לכל הגלגולים ו-1+ לדירוג שיריון), וגם מחרוזת מוכספת שמקנה לו 2+ לכל גלגולי ההצלה, אז:

קאריול יוכל להנות רק מה-2+ לכל גלגולי ההצלה מהמחרוזת (האפקט הגבוה יותר), ולא יזכה ל-1+ נוסף מקמע רגל הארנב. מצד שני, התכונה של העלאת דירוג שריון לא קשורה לגלגולי ההצלה, ותפעל כרגיל.

לעומת זאת, אם בנוסף למחרוזת המוכספת וקמע רגל הארנב, קאריול עונד גם טבעת עם בונוס 2+ לגלגולי אתלטיקה, הוא יזכה גם ב-2+ לכל גלגולי ההצלה מהמחרוזת, וגם ל-2+ המיוחד לגלגולי אתלטיקה מהטבעת - מה שיהפוך את בונוס ה"השפעות הנוספות" ל-4+.

 

\

 

 

 

 

חזרה אל האינדקס

של ספר החוקים

 

                                                                                                                                 

 

http://members.pundak.co.il/world/keldaria3/melestra/m_index.files/image006.jpg

חזרה אל האינדקס של מלסטרה


כתב וערך: גדעון אורבך, ‏2001 ואילך.
© כל הזכויות שמורות. שימוש מסחרי ו/או למטרת רווח כלשהי אסורים בתכלית, בלא היתר מפורש מהיוצר, בכתב ומראש. צילום והעתקה מכל סוג שהוא מותרים אך ורק למטרת שימוש פרטי שלא בתשלום.