נזקים מיוחדים והשפעות שליליות נוספות

 

 

נזק רגיל (הורדת נקודות פגיעה בגלל פגיעה מוצלחת) הוא צורת המרכזית שדמויות או מפלצות גורמות בהתקפות שלהן.

אלא שבנוסף לו, קיימות לא מעט התקפות שבמקום או בנוסף לנזק הרגיל, מנגעות את הקורבן שלהן בהשפעות מזיקות מסוגים שונים.

בדרך כלל, נזק מיוחד או השפעה שלילית של התקפה יפעל, רק אם ההתקפה פגעה ולא נהדפה (אם כי יש השפעות שליליות שפועלות גם אם ההתקפה נהדפה ולא הסבה נזק רגיל). ברוב המקרים, כאשר התקפה שמסבה גם נזק רגיל וגם השפעה מיוחדת פגעה, הקורבן זכאי לגלגול הצלה כנגד ההשפעה המיוחדת, אבל לא כנגד הנזק הרגיל.

 

דוגמא: קאריול הסייר השיג חיצים מכושפים שגורמים לדימום (3-8 נקודות נזק בסיבוב, למשך 3 סיבובים), ויורה אותם בלטאה ארסית שמתנפלת עליו מתוך חלקה עמוקה של מי ביצה; הוא יורה שני חיצים ומשיג תוצאות של 14 ו-15 ב-1ק20, שבמקרה הנוכחי משמעותן "פגיעה" בשניהם.

ללטאה יש שיריון נוקשה מאד, בעל יכולת טבעית של 'הדיפה פסיבית', שמאפשרת לה גלגול הדיפה אחד כנגד כל קליע שפוגע בה[1]; הלטאה מגלגלת תוצאה של 17 ב-1ק20 כנגד החץ הראשון, שמספיקה כדי שהחץ יקפוץ או יחליק מהשיריון שלה בלא לגרום לה נזק ממשי. במצב כזה, שבו החץ לא גרם נזק, גם תכונת הדימום שיש עליו נכשלת אוטומטית.

לעומת זאת, הלטאה מגלגלת 8 ב-1ק20 כנגד החץ השני, תוצאה שנמוכה בהרבה מעוצמת הפגיעה של החץ, ולכן ההדיפה שלה נכשלה, והחץ פגע ומסב נזק; קאריול מגלגל את גלגול הנזק הרגיל של החץ (למשל: 1ק6+12 במקרה של סייר מיומן עם קשת משובחת), ומוציא תוצאה של 9 ב-1ק12. המשמעות היא שהלטאה סופגת מיד 15 נקודות נזק בלא גלגול הצלה.

בנוסף, הלטאה תצטרך לגלגל גלגול הצלה (3ק10 כנגד מידת הכושר המשוערת שלה, או גלגול מקוצר של 1ק20, לפי החלטת השה"ם), ואם היא תכשל בו היא תספוג 3-8 (1ק2+6) נקודות נזק נוספות בסוף הסיבוב, וכן בסוף כל סיבוב למשך 2 סיבובי הקרב שלאחר מכן.

 

חשוב לציין, שקיימות גם התקפות (למשל: לחשי קללה) שלא גורמים או כמעט ולא גורמים נזק רגיל, אלא רק השפעה שלילית מיוחד מהסוג שמופיע בתיאור הקללה; ולעיתים קרובות, הלחשים האלו פוגעים באורח אוטומטי או כמעט אוטומטי, כך שמרגע שהלחש או הקללה הוטלו, הקורבן מבצע מיד גלגול הצלה כדי לקבוע האם האפקט משפיע, או לא.

 

דוגמא: זו היתה הפעם השלישית, שהעוג החצוף הזה - לוחם צעיר ושחצן שרק לפני שנתיים חזר מהפשיטה הראשונה שלו, השמיע שאגת צחוק גסה ונגס ברעש משוק הכבש שהחזיק בידו, בדיוק כאשר המכשף סור-ראאמ'קוג היה באמצע דבריו.

"עכשיו אתה תלמד לקח, גור בלי מוח" המכשף נוהם, ומיד מצביע עליו באצבע עבה ומיובלת ושואג מילת עוצמה - קללה משפילה במיוחד, שמיועדת להפוך את הקורבן לקרפדה למשך זמן קצר.

קללת שינוי צורה כפוי פוגעת באורח אוטומטי, ולכן היא אינה זקוקה לגלגול פגיעה[2] ואין כנגדה גלגול הדיפה; היא גם אינה גורמת נזק רגיל, ולכן לא מגלגלים קוביות נזק. לעומת זאת, הלוחם הצעיר והחצוף נדרש לגלגל 3ק12 נגד דירוג החוכמה שלו; מאחר והפושט הצעיר הוא אמנם גדול ושרירי, אבל חוכמה מעולם לא היתה הצד החזק שלו (למשל: מידת חוכמה 9), המשמעות היא שכל גלגול בסכום של 10 ומעלה, משמעותו שגלגול ההצלה נכשל, נשמע "פוף!" וברגע הבא, העוג השואג הופך לקרפדה גדולה ומכוערת שמקפצת בבהלה מסביב, בעוד שאר חברי השבט מכים בידיהם על בטנם ושואגים מצחוק.

 

 

לפרטים על סוגים שונים של נזקים מיוחדים והשפעות מיוחדות, לחץ על הלינקים בטבלה הבאה

 

אי יציבות

השלכה

מעיכת שיריון

שאיבת חיים

בלבול

השתלטות

סיבוך וכבילה

שאיבת תכונה

דימום (רגיל ומקולל)

התאבנות חלשה

ריצוד כפוי (הגליה)

שינוי צורה כפוי

האטה

זמזום

פגיעות

שיתוק

הבערה

חולשה

רעלים

הלם

חיבור נשמות

רקבון (זיהום מקולל)

 

 

 

יוזמה

והפתעה

דירוג התקפה, שיריון, פגיעה

ופגיעה קריטית

הדיפת מכות

וסוגי התגוננות

נוספים

הטלת

לחשים

נזקים

מיוחדים

התמוטטות

ומוות בקרב

עייפות מצטברת

והתשה

של דמויות

חזרה אל דף השער של פרק יסודות הקרב

חזרה אל האינדקס של ספר החוקים

 

                                                                                                                                 

 

http://members.pundak.co.il/world/keldaria3/melestra/m_index.files/image006.jpg

חזרה אל האינדקס של מלסטרה


כתב וערך: גדעון אורבך, ‏2001 ואילך.
© כל הזכויות שמורות. שימוש מסחרי ו/או למטרת רווח כלשהי אסורים בתכלית, בלא היתר מפורש מהיוצר, בכתב ומראש. צילום והעתקה מכל סוג שהוא מותרים אך ורק למטרת שימוש פרטי שלא בתשלום.

 

 

 

 [1]  להסבר וחוקים על הדיפות, כולל הדיפה פסיבית, ראה בפרק המתאים.

[2]  בקללות מסויימות אפשר באורח אופציונלי 1ק20 כמעין גלגול פגיעה, כאשר ככל שהתוצאה גבוהה יותר, כך הלחש אפקטיבי יותר וגלגול ההצלה נגדו קשה יותר.