מעמד חברתי והון התחלתי של דמות

 

האם הדמות מתחילה את דרכה עם ארנק שמן של מטבעות כסף, וסט שלם של ציוד (גם אם בסיסי), או עם קומץ מדולדל של מטבעות נחושת ושיריון עור עלוב ומטולא (אם בכלל)? האם המשפחה שלה מבוססת ובעלת קשרים מועילים, או עניים מרודים (למשל, צאצאים לפליטים חסרי כל שחיים בבקתה מחוץ לחומות עיר המחוז)?

זהב, ולעיתים גם מעמד חברתי, יכול כמובן להצבר במהלך ההרפתקאות, אולם לא פעם קיים יתרון למי שהגיע ממעמד שהקנה לו גישה התחלתית לסכום כסף גדול יותר, ולעיתים למוצא אצילי או מיוחס, שלא אחת פותח אופציות שחורגות מיכולת לקנות חפצים או שירותים, ולעיתים קשה מאד לרכוש בכסף.

ככל ששחקן ישקיע יותר בתחום המעמד, כך הוא יוכל אם ירצה ליצור דמות שבאה ממעמד גבוה יותר, קשורה לחלק מהדב"שים בעלי המעמד באיזור בו מתחילה המערכה. לעומת זאת, מי שרוצה דמות שמתחילה כפשוט-עם שהפרוטה לא ממש מצויה בכיסו, יכול שלא להשקיע כאן ולשמור את ההשקעה לתחומים אחרים.

 

 

מעמד, כסף וציוד התחלתי בהתאם לדירוג

 

דירוג

מעמד

E

הדמות הגיעה מהמעמד הנחות והחסר-כל ביותר; מחוסרת משפחה או שמדובר במשפחה חסרת כל - לא הרבה יותר מקבצנים או נוודים בלא רכוש ממשי.

באיזור תחילת המערכה בעולם של מלסטרה (בקעת קיירן), הדירוג הזה הולם מאד, למשל, צאצא לאחת ממשפחות הפליטים שנמלטה לבקעה לפני שני דורות מאיזורים שנחרבו לגמרי בהתנפצות הגדולה, ומאז חיה בחוסר כל ובסכנה תמידית של חרפת רעב; או לחלופין בנו של שיכור מקומי וחסר פרוטה "סתם", שרובץ לבוש קרעים ולא התאושש מהמאורעות האיומים שחווה כילד, שנים מעטות לאחר ההתנפצות. 

כסף וציוד: לדמות אין כסף מלבד כמה פרוטות שחוקות, ואפילו השגת ארוחת הערב הבאה אינה מובנת מאליה. ציוד, אם יש, הוא העלוב והבסיסי ביותר: פגיון ישן ומחליד, שיריון עור מוטלא ופגום מאיכות עלובה, גלימה שנראית יותר כמו אוסף קרעים, וכיוצא באלו. הדמות תצטרך למצוא דרך להשיג בעצמה כל פריט מעבר לאלו.

D

הדמות הגיעה ממעמד של פשוטי עם קשי-יום: למשל, בתו של איכר פשוט ועני או בנו של בעל מלאכה קטן מאחד הרבעים הגרועים יותר בעיר הבירה של המחוז, או של רועה פשוט שעובד בעבור אדון של חווה נידחת.

כסף וציוד: לדמות יש פרוטות מעטות בארנק, מספיקות בקושי לכמה ארוחות גרועות בפונדק עלוב, או ארוחות שמוגשות למשרתים במטבח של פונדק עלוב פחות. הציוד של הדמות הוא בסיסי ובאיכות מפוקפקת - חרב או קשת קצרה, מגן עץ שהתחיל להסדק, שיריון עור שסבא של הדמות לבש בקרב ישן לפני ההתנפצות, וכיוצא באלו.

C

הדמות הגיעה מהמעמד הבינוני, למשל, בנו של סוחר או איכר אמיד יחסית. אפשרות אחרת, היא שהדמות שייכת למשפחת אצולה זוטרה, אולם כזו שנפלה לגמרי מנכסיה, או כזו שהדמות גורשה או ברחה ממנה, ולא צפוי כל חידוש קשר בין הצדדים בזמן הקרוב.

כך למשל, נצר ממשפחת אצולה מנסיכות אורמת'ריל שמצפון-מזרח לאיזור תחילת המערכה, כאשר המשפחה נושלה מנכסיה או נרצחה משום שהתנגדה למיסטיקן רב-העוצמה שהפך לאיש החזק באותה נסיכות; בן מנודה של אביר בשירות אחד מארבעת אצילי המחוז, שנזרק בגלל אימוץ של עמדה פוליטית מנוגדת לזו של המשפחה ואדוניה, ועוד.

אפשרויות נוספות: דמות כזו יכולה להיות שייכת, למשל, למשפחה של בעלי-מלאכה מוצלחים שמתפרנסת יפה בסדנה בתוך אחת הגילדות של עיר המחוז (אנ'מירל); בתו של חוואי שמחזיק בחלקת קרקע צנועה, אבל מפרנס את עצמו היטב, שחי ליד האחוזה או הטירה של אחד מארבעת בתי האצולה של האיזור, או בנו של סרג'נט ותיק וקשוח מחיל המצב של מצודת גראן א-דרום.

כסף וציוד: לדמות הון צנוע שיאפשר לה לחיות בצניעות אבל היטב למשך זמן-מה, להשתמש בשירותי כרכרות ציבוריות או עגלות מטען של שיירת סוחרים היכן שישנם. הציוד יכול לכלול כלי-נשק אחד יותר מרוב הסוגים, לא חדש ומבריק אבל שימושי ומאיכות סבירה, שיריון עור מחוזק או שיריון מתכת קל או בינוני מאותה רמה, ולפעמים אפילו כמה תכשיטים ישנים וצנועים.

B

הדמות הגיעה מהאצולה הזוטרה או שהיא שייכת למשפחה עשירה חסרת תואר אצולה.

כך למשל, סוחר מבני פאר'ליל שעלה לגדולה לאחר ההתנפצות (אולם לא הגיע להצלחות דומות לאלו של לורד אנזאריון ומשפחתו); בנו של אחד מקציני חיל המצב של גראן א-דרום, או בתו של אביר בחצרו של אחד מבתי האצולה החשובים של האיזור, ואולי נצר למשפחת אצולה מנסיכות אורמת'ריל, שגדל כחניך בחצרו של אחד האצילים המקומיים המצוי בקשרים עם הנסיכות.

כסף וציוד: הדמות מתחילה עם הון קטן שמספיק בכדי לחיות תקופה בפונדקים טובים, לשכור כרכרה או סוס פה ושם, או להחזיק בהמת רכיבה פשוטה. הדמות תתחיל עם גרסה משובחת (לא קסומה) של כל הציוד שהיא מסוגלת להשתמש בו בהתאם למקצוע שלה; שה"ם יכול לאשר חפץ קסום זוטר אחד - למשל, חרב ארוכה 1+ עם תכונה זוטרה אחת (למשל: יכולת התגוננות משופרת[1]  או תוסף קטן לנזק), שהיא מורשת משפחתית שהופקדה כעת בידי הבן או הבת ההרפתקנים; טבעת מאובקת עם אבן חן מכושפת קלות (למשל: 4+ לנקודות פגיעה ולכוח חיים), שבאה מהסבתא שהיתה משהו בתקופה שלפני ההתנפצות הגדולה, ועוד.

A

הדמות מגיעה מאחד מבתי האצולה החשובים יותר של האיזור, או שהיא שייכת לשושלת חשובה ביותר מלפני ההתנפצות, או מקושרת לדב"ש בעל עוצמה במערכה המקומית.

כך למשל, באיזור תחילת המערכה (בקעת קיירן), מדובר בדמות ששייכת לאחד מארבעת בתי האצולה החשובים של העמק, למשפחת המושל הצבאי של העיירה גראן א-דרום, ואולי נצר לא מוכר למשפחת הנציב האימפריאלי האחרון שהמקומיים סבורים שנרצחה כולה שנים מעטות לאחר ההתנפצות הגדולה.

כסף וציוד: כמו בדירוג B, אבל עם הכפלה של ההון ההתחלתי, יכולת להחזיק בהמת רכיבה משובחת, והתחלה עם עד שני חפצי קסם פשוטים או חפץ קסם אחד בעוצמה בינונית-נמוכה.

 

 

הסבר מפורט על כל אחד מחמשת המשתנים הבסיסיים של יצירת הדמות והשפעת הדירוג שלו

בחירת

גזע

בחירת

מקצוע

קביעת מידות

תכונה

רכישת כשרונות

ומיומנויות

מעמד חברתי

והון התחלתי

 

 

מלסטרה_קאבר.png

חזרה אל האינדקס של מלסטרה


כתב וערך: גדעון אורבך, ‏2001 ואילך.
© כל הזכויות שמורות. שימוש מסחרי ו/או למטרת רווח כלשהי אסורים בתכלית, בלא היתר מפורש מהיוצר, בכתב ומראש. צילום והעתקה מכל סוג שהוא מותרים אך ורק למטרת שימוש פרטי שלא בתשלום.

 

 

 

 [1] Parry נוסף של הנשק, ראה בפרק על ציוד.