התקדמות והתחזקות של דמויות

 

 

כמו בשיטות רבות אחרות של משחקי תפקידים, הדמויות בשיטת המשחק של מלסטרה מתקדמות ועולות בדרגות. דמויות שחקן מתחילות באורח עקרוני בדרגה 1 (הגם שלעיתים קרובות מומלץ להתחיל בדרגה גבוהה מעט יותר), כאשר הדרגה המקסימלית היא דרגה 20. כמו כן, ככל שהדמויות מתקדמות, כך הן צוברות גם נקודות שמיועדות להעלאה ואימון הכשרונות של הדמות; מתקדמות ולומדות תמרוני נשק או לחשים מתקדמים וקטלניים יותר, ועוד.

בשיטה של מלסטרה, לא מחלקים נסיון על הרג או הכרעה של מפלצות או יריבים אחרים, אלא רק על סיום (בתקווה מוצלח) של חלקים מ'סיפור העלילה' של המערכה.

 

 

 

הרפתקאות ונסיון

הנסיון בשיטה של מלסטרה מחולק לפי יחידות סיפוריות, כאשר היחידה הסיפורית הקטנה ביותר היא "הרפתקאה": כל סיפור קטן שהכיל בתוכו אתגר ממשי והושלם (לא בהכרח במפגש אחד) יחשב ל"הרפתקאה": כך למשל, סיפור קלאסי של חקירה וכמה ארועים בעיירה, שמובילים למבוך קטן מחוץ לעיירה; מעבר בדרך הררית מסוכנת בין שתי ערים, שכולל מספר התקלויות מסוכנות וגילוי של סיפור (למשל, חורבות עתיקות, או סיפור על כנופיית שודדים ידועה לשמצה) אגב המסע; אירוח בטירה או ארמון ופתרון תעלומת רצח שהתרחש שם באותו לילה, ועוד.

סיומה של הרפתקאה קטנה, הוא ארוע שבו מחלקים לדמויות כמות קטנה של ניסיון (עבור עליית דרגה), נקודות כשרון (עבור רכישה ושיפור כשרונות), ונקודות מיומנות (עבור אפשרות ללמוד תמרוני נשק ולחשים).

 

יחידות סיפור גדולות יותר (אופציונלי)

 

"כרך" (Vol): הוא אוגדן של מספר הרפתקאות (בדרך כלל, 3-6 אולם אין חוק מדויק בעניין), שיוצרות ביחד סיפור גדול יותר. למשל, אוסף הרפתקאות שהדמויות עוברות בעיר גדולה, שחוט אחד (למשל: נבל או מזימה משמעותית) מחבר ביניהם.

הרפתקאה של "סיום כרך" נוטה להיות אפית ומסוכנת יותר, עם אפשרות לסגור מעגל סיפור גדול יותר מהרפתקאה רגילה, ולכן אפשר לתגמל על סיומה ביתר נדיבות - הרפתקאה כזו תעניק לדמויות כמות כפולה של נקודות מכל הסוגים.

 

"קמפיין": סיפור על של המערכה שיכול להתפרש על-פני מספר כרכים ולעיתים עשרות הרפתקאות. סיום קמפיין הוא נדיר ומשמעותי מאד עבור הדמויות ולעיתים גם עבור העולם - ובמצב כזה אפשר להעניק לדמויות עד לפי חמש (!) מכמות הנקודות הרגילה של סיום הרפתקאה.

 

 

חזרה אל האינדקס

של ספר החוקים

 

                                                                                                                                 

 

מלסטרה_קאבר.png

חזרה אל האינדקס של מלסטרה


כתב וערך: גדעון אורבך, ‏2001 ואילך.
© כל הזכויות שמורות. שימוש מסחרי ו/או למטרת רווח כלשהי אסורים בתכלית, בלא היתר מפורש מהיוצר, בכתב ומראש. צילום והעתקה מכל סוג שהוא מותרים אך ורק למטרת שימוש פרטי שלא בתשלום.