אבנונית אפורת כובע

 

 

תיאור: אבנונית אפורת כובע היא פטריה גדולה יחסית שגדלה בדרך-כלל במערות לחות; היא נראית כמו פטריית אוזן גסה ומכוערת למראה, שגדלה לא פעם בתוך מסכים של טחבי קיר מצחינים שמכסים קירות דולפי מים עכורים; ואלו גם מקשים על האיתור שלה.

הכובע של הפטריה הזו מעוקם ומגיע למרחק של כ-15-20 סנטימטרים מהקיר אליו היא נדבקת, ומזכיר אף גרוטסקי, כאשר החלק העליון של הפטריה הוא בגוון אפור-רקבון, עם גבשושיות בולטות שמכסות את הקובע, באורך של 1-2 ס"מ (ומזכירות קצת את מה שאפשר למצוא על עור הגב, ויש אומרים גם האף של אבנון מערות); החלק התחתון מנומר בכתמים שחורים גדולים. ממנו גדלות שערות אפורות-שחורות גסות באורך של 3-5 סנטימטרים לערך; השיערות מסתירות כמעט לגמרי את הדפים של הפטריה, שגונם אפור מלוכלך מנומר בכתמים שחורים.

הפטריה מדיפה צחנה טיפוסית, שמזכירה תערובת בין טחב, קש נרקב וריח של בשר לא טרי.

 

שימושים: עד כמה שהפטריה נראית דוחה, ומדיפה ריח דוחה עוד יותר, יש לה לא מעט שימושים בהכנת שיקויים פשוטים - הבשר הטחון שלה מהווה 'בסיס' מצויין שנותן נפח לתערובות בסיסיות של צמחים וחומרים אחרים שאלכימאים ועשבונאים - כפריים ואחרים - משתמשים בהן.

מסופר, כי למרות הריח הדוחה שלה, יש לאבנונית אפורת-הכובע שימושים גם בבישול: היא אינה רעילה, וככל הנראה ישנם דרכים לעמעם את הריח הרע שלה, תוך שימוש בעיסה הבשרנית שאפשר להפיק ממנה כבסיס לכל מיני תבשילים. ישנה שמועה, שבערבוב עם שמן ותבלין פשוט וקל להשגה, קיימת שיטה לגרום לבשר האבנונית להיות בעל טעם שמזכיר בשר טחון, ככל הנראה זול, וישנם פונדקאים חסרי מצפון שמכירים את השיטה ולא מהססים לערבב את הבשר שהם מגישים בתערובת של אבנונית טחונה ושמן.

 

ערך: פטריה אחת מהסוג הזה יכולה להחשב כ"מנת צמח" בדירוג 1 עבור רוב השיקויים מדירוג 1 ו-2 שנזקקים באורח טיפוסי לרכיב כזה (אולם לעולם לא ניתן להשלים שיקוי אך ורק עם הפטריה - היא משמשת בסיס שנותן נפת לרכיבים הפעילים יותר של השיקוי).

עשבונאים ורוקחי שיקויים (או סוחרים שעובדים עם כאלו), יכולים לשלם כ-15 באן בממוצע עבור פטריה כזו.

 

 

 

 

מלסטרה_קאבר.png

חזרה אל האינדקס של מלסטרה

 


כתב וערך: גדעון אורבך, ‏2001 ואילך.
© כל הזכויות שמורות. שימוש מסחרי ו/או למטרת רווח כלשהי אסורים בתכלית, בלא היתר מפורש מהיוצר, בכתב ומראש. צילום והעתקה מכל סוג שהוא מותרים אך ורק למטרת שימוש פרטי שלא בתשלום.