דמעותיה של נארגראן

 

 

תיאור: קרוב משפחה של הסרפד המצוי, שגדל במערות לחות ויש לו מגוון שימושים בתור צמח מרפא ותבלין.

 

'דמעותיה של נארגראן' הוא עשב קטן יחסית, בעל גבעול באורך 2-5 סנטימרים, מכוסה במספר עלים בשרניים קטנים בצורה כללית של דמעה, עם שפה משוננת. באורח טיפוסי, העלים כהים מאד, כמעט שחורים, בחלקם העליון, ואפורים-כסופים בחלקם התחתון, נפרשים במעין מעגל מתוך חלקיו העליונים של הגבעול. הזיזים שעל שולי הגבעול והעלים צורבים למדי - לא קטלניים, אבל בהחלט בלתי נעימים עבור בעלי חיים שוכני מערות.

הצמח כמעט חסר ריח כאשר הוא שלם; אולם בכתישה, ובעיקר כתישה אגב הרתחה באורח נכון במים, הוא נותן ריח חריף וחד שמזכיר בצל טרי משובח, ורבים טוענים שהוא מרענן מאד, מצליל את המחשבה ומקל על קוצר נשימה ופרכוסים.

 

ישנם סיפורים רבים לגבי מקור שמו של הצמח, כאשר הפשוטים יותר מבוססים על צורת העלים, ועל שמה של רוקחת שיקויים שכוחה שעשתה בו שימוש מרובה עבור שיקויי מרפא וטיפול ברעלים. גרסאות 'ססגוניות' יותר כוללות סיפור על הדרך בה נארגראן הצילה באמצעות הצמח את בנו של מלך מקומי, ממלכה ששמה כבר נשכח; וקיימת גם גרסה של הפארליל ה'מתחזקים' ממעגלי העופרים האדוקים והמטיפים שלהם, שמקשרת את הסיפור של נארגראן לחורבן ארצם המקורית של הפאר'ליל בצפון בידי הלגיונות האנ'מירים; הם מספרים על אישה שנטלה באצבעותיה את אפרם של שבעת בניה, כולם כוהנים אדוקים של פאר-אגול שהועלו על המוקד בידי האנ'מירים המרושעים, וחפרה בתוך מערה כדי להביא את שרידיהם בחזרה אל אדמתו של 'האבא': וכאשר עשתה זאת, מדמעותיה הנצו הצמחים הללו, שבורכו בידי האבא כדי להנציח את זכר ההרוגים הקדושים ואמם.

 

שימושים: לעלים של הצמח ומה שניתן להפיק מהם, שימושים רבים מאד הן כתבלין ותוספת לתבשילים, ועוד יותר מזה כצמח מרפא. אפשר להתייחס אל מנה מהצמח הזה כ"מנת עשב" שאפשר להשלים באמצעותה סוגים לא מעטים של שיקויי ריפוי (כולל כנגד מחלות ורעלים) בדירוג 1 ו-2.

 

ערך: פונדקאים, טבחים, עשבונאים וסוחרים שעובדים עם כאלו ישלמו בממוצע 15-20 באן על מנה אחת של הצמח הזה.

 

 

 

מלסטרה_קאבר.png

חזרה אל האינדקס של מלסטרה

 


כתב וערך: גדעון אורבך, ‏2001 ואילך.
© כל הזכויות שמורות. שימוש מסחרי ו/או למטרת רווח כלשהי אסורים בתכלית, בלא היתר מפורש מהיוצר, בכתב ומראש. צילום והעתקה מכל סוג שהוא מותרים אך ורק למטרת שימוש פרטי שלא בתשלום.