ספחת האבנון

 

 

תיאור: ספחת האבנון הוא סוג של טחב מערה, שגדל בדרך-כלל ב'גושים' על קירות אבן לחים וסדוקים, במקומות עשירים ברקב צמחי וחרקים. שמו בא לו בגלל הצורה של הכתמים האפורים-צהבהבים, לעיתים גם מעט אדמדם, שמזכירים את הגידולים הגבשושיים שאפשר למצוא על גבם וזרועותיהם של אבנוני מערה לא מעטים; תורמת לכך לא במעט גם העובדה שלטחב הזה יש ריח טיפוסי לא נעים, שמזכיר זיעה חמוצה, ושלא לדבר על המגע השמנוני שלו.

 

שימושים: ספחת האבנון אינה מתאימה לבישול, בגלל הטעם המבחיל שלה, כמו גם רעילות חלשה אבל קשה לנטרול, שיכולה לגרום לכאב בטן בלתי נעים בהחלט למשך מספר שעות; מסיבה זו, גם השימוש בה כ'מנת צמח' עבור רוב השיקויים הוא בעייתי.

מנגד, רוקחי שיקויים יכולים להשתמש בבשר השמנוני של הצמח הזה כחלק מהבסיס למספר שמנים שמשמשים במספר תוצרים שימושיים - למשל, שמן-אש שנועד לחיצים או כרכיב של שיקוי להבה חיה; שמן-כפור (קשה להכנה) שמשתמשים בו לא מעט ביצירה של חפצים קסומים עם תכונות שקשורות בכפור, ועוד. כמו כן, מספרים שיש דרך להשתמש בו בכל-זאת כרכיב לשיקויים עם תכונות של קשיחות או התחדשות.

 

ערך: רוקחי שיקויים וסוחרים שעובדים איתם יכולים לשלם כ-15 באן בממוצע על מנה של הצמח הזה.

 

 

 

מלסטרה_קאבר.png

חזרה אל האינדקס של מלסטרה

 


כתב וערך: גדעון אורבך, ‏2001 ואילך.
© כל הזכויות שמורות. שימוש מסחרי ו/או למטרת רווח כלשהי אסורים בתכלית, בלא היתר מפורש מהיוצר, בכתב ומראש. צילום והעתקה מכל סוג שהוא מותרים אך ורק למטרת שימוש פרטי שלא בתשלום.