שפתונית אנ'קוריאל

 

 

תיאור: שפתונית אנ'קוריאל, שמכונה לעיתים גם "נשיכתה של אנ'קוריאל" או "נשיקתה של אנ'קוריאל", היא צמח מערה רעיל ונדיר יחסית, שמפורסם בגלל הצורה והצבע של חלקו העליון, שמזכיר מעט שפתיים בשרניות בגוון אדום כהה - אפרפר.

זהו צמח בעל גבעול גמיש באורך של כ 10-15 ס"מ, שגדל בחשיכה מוחלטת, באורח טיפוסי ליד בריכות עמוקות וקרקע עשירה ברקבובית (לפי האגדה העממית, קרוב למקום בו בוצע הרג ברוטאלי); הגבעול אפור-כהה, מכוסה בקוצים רעילים זעירים, שנראים מרחוק כמו פלומה; העלים התחתונים קטנים, צרים וחדים; הגבעול מסתיים בצורה בשרנית אפרפרה-אדומה, שנראית כאילו 'לא החליטה' האם היא צמד עלים בשרניים שמזכירים מעט פרח; או פרח מוזר שמזכיר עלים בשרניים. כך או אחרת, הצורה, ביחד עם הגוון, מזכירה מעט שפתיים בשרניות מוכנות לנשיקה לחה - ומכאן שמו של הצמח.

 

לא ברור מי היתה 'אנ'קוריאל' (שם עם גוון אנ'מירי מובהק, ממעמד גבוה יחסית) שזיכתה בשמה את הצמח הזה; הסיפורים שמסופרים בכפרים מגוונים, ונעים ממאהבת שהתאבדה או אבדה במערה לאחר שאהובה הפר את הבטחת הנישואין שנתן לה ונטש אותה, בעוד הגבירה אמה מתכחשת לה; פרוצה מפורסמת; ואפילו כוהנת מרושעת שהיתה שותה את דמם של מאהביה בכדי לשמור על עלומיה.

 

שימושים: הצמח קשה יחסית לקטיפה, וקל מאד לשגות בדרך שגם תרעיל את הקוטף (לא קטלני, אבל בהחלט יכול לנגע בחולשה מזיקה שתחזיק מעמד במשך ימים ארוכים אם לא תטופל), וגם תהרוס את החלקים המועילים של הצמח.

מנגד, השימושים של חלקי הצמח בידיים מיומנות הם רבים - החל מרכיב מרכזי בתמיסה שמנונית שעושים בה שימוש לחיזוק רצועות ושריונות עור; בסיס ללא מעט רעלים (יש הטוענים שהשתמשו בו גם כרכיב לשיקויי חשק מפוקפקים ותוצרים דומים ששימשו בבתי עינוגים מפוקפקים באנ'מירלור, כאשר היתה עדיין עיר מרחצאות מפורסמת), ואולי גם לשיקוי ניטרול רעלים, התחדשות ועוד; תרכובת שמשמשת לדיו בגוון אדום-עמוק בעל סגולות מכושפות בסיסיות, ועוד.

 

ערך: עשבונאים וסוחרים שקשורים בהם יכולים לשלם בממוצע 50-70 באן עבור מנה אחת של הצמח הזה.

 

 

 

מלסטרה_קאבר.png

חזרה אל האינדקס של מלסטרה

 


כתב וערך: גדעון אורבך, ‏2001 ואילך.
© כל הזכויות שמורות. שימוש מסחרי ו/או למטרת רווח כלשהי אסורים בתכלית, בלא היתר מפורש מהיוצר, בכתב ומראש. צילום והעתקה מכל סוג שהוא מותרים אך ורק למטרת שימוש פרטי שלא בתשלום.