kiern vale sig2.png

רשומון 'האיזור למתחיל' של עולם המערכה מלסטרה

פרק 5: גזעים בבקעת קיירן

 

_______________________________________________

חזרה לערך הקודם | עבור לערך הבא | חזרה לתוכן העניינים

 

דמויי אדם: אורגי ערפל (מית'נאריל)

 

 

נתונים בסיסיים

גובה ממוצע: 1.8 מטרים (גברים), 1.75 מ' (נשים)

תוחלת חיים: 150-200 שנים.

מהירות: רגילה

מתאמים חיוביים ושליליים לתכונות: 1+ לתבונה ולכריזמה, 1- לכוח ולכושר.

כוהנים של אורגי ערפל רשאים להשתמש בתבונה במקום חוכמה כתכונה ראשית.

 

יכולות מיוחדות:

5% + לגלגולי יצירה שקשורים באריגה של בדים מכושפים.

10%+ או 1+ לכל הגלגולים של קסם לבן (אור)

תוספת 3+ לכל לחש ריפוי שמוטל עליהם (לא כולל ריפוי באמצעות שאיבת חיים מיצור אחר).

עמידות שמזכה בתוסף 2+ לכל גלגול הצלה כנגד קסמי מוות וקסמי צל.

 

 

רקע והיסטוריה

אורגי הערפל הם דמויי-אנוש בעלי מראה מעודן מאד, שמחשיבים את עצמם כצאצאים של גזע קדום בעל יופי מדהים ועוצמה אדירה בשם קאהר'ריל[1], אשר האימפריה שלו חלשה על כל היבשת המערבית של העולם (נארלירדרי) לפני למעלה מ-10,000 שנים.

למעשה, הן אורגי הערפל והן יריביהם השנואים - הראלג'קריל, מחשיבים את עצמם כיורשים האמיתיים של אותה אימפריה שכוחה ולמי שזכאי לשמר את זכרה ובבוא היום להקימה מחדש, כל אחד לפי דרכו.

אורגי הערפל הקימו אל ממלכתם באיזורי החוף המזרחי של נארלירדי, ובמרוצת השנים התפשטו על-פני היבשת, כשהם מפליגים גם אל היבשת המרכזית של מלסטרה וקושרים קשרים עם האנ'מירים. ממלכתם של אורגי הערפל נודעה למרחוק כפלא של יופי זוהר, על הגנים המרהיבים שלה, הארמונות הנוצצים על מגוון הפסלים, הויטראז'ים והתמונות המרהיבות, שכיות החמדה והטקסים המפוארים.

אלא, שלאותו יופי מהולל ופאר אגדי היה בעיני רבים גם צד שני, חיובי הרבה פחות – תרבות אורגי הערפל נדמתה לרבים מלאכותית, מצועצעת עד מיאוס, הוד-והדר שמאחוריו ריקנות לא מעטה; מכורה לטקסים ארכניים ושירים מפוארים מדי, בעלי עשרות על עשרות של בתים.

אורגי הערפל, יותר ויותר ככל שהתארכו השנים, לא רק שראו את עצמם כיורשים היחידים של הקאהר'ריל, אלא פיתחו אובססיה לשחזר את 'האגדה החיה' של האימפריה הקדומה, החל מאינספור טקסים ומנהגים ש'שוחזרו בדיוק לשם החייאת תהילת ימי קדם', וכלה במערכת מסובכת של "זיקוק דם" – קרי, נסיון לטהר ולחזק את הדם העתיק שזורם בעורקיהם ולהעצים אותו מדור לדור, עד שיחזרו הלכה למעשה להיות קאהר'ריל ויקוממו את האימפריה העצומה של ימי קדם.

 

מסיבה זו, התפתחה בממלכת אורגי-הערפל 'תאוריית זיווגים' משוכללות, ועימה מומחים מפולפלים לעניין, ולרצון החופשי לא היה מקום רב במערכת, בעיקר לא בקרב המעמדות הגבוהים. זאת, שלא לדבר על כך כי מעבר למילים המפוארות והאידיאלים הנאצלים, הרי שהחוקים לעניין נישואין נוצלו לא פעם לרעה בידי בעלי שררה, באורח שיצר לא פעם אומללות וטרגדיות.

 

אורגי הערפל, חרף הגאווה של מלכיהם בעלי הכתר הלבן, חומותיהם האדירות ואבירי-האור רבי העוצמה והשיריון הנוצץ ששירתו אותם, לא הצליחו לעמוד בפני העוצמה של הלגיונות האנ'מירים וכוהנות היהלומים הנשגבים שעמדו מאחוריהם; לאחר מספר תבוסות, ובצעד שעורר לא מעט מחלוקת פנימית, נכנעו מלכי נאר'לירדי ובכדי למנוע שפיכה נוספת של דם מהולל וגם בכדי להציל את עריהם היפיפיות מחורבן, כרעו ברך 'מרצון' בפני מועצת ההשתקפויות של האימפריה. בתמורה לכך, זכו מלכי הערפל הלבן לשמר את האוטונומיה שלהם, והפכו למעין ואסאלים מועדפים של האימפריה, מצב בו נותרו למשך למעלה מ-250 שנים.

עם זאת, אורגי הערפל לא הצליחו לגלות כל יכולת להטמיע לתוכם או ללמוד את קסם אבני החן המכושפות, שגם אם כיבדוהו מהשפה ולחוץ, נותר זר, מוזר ובלתי מושג עבורם; ורובם נותרו דבקים בדתם, הסוגדת לגבירת האור הבוהק ולמועצת אביריה השמימיים, שהינם לפי המסורת גלגול של מלכי ערפל עתיקים ומהוללים שנאספו אל אבותיהם.

 

אורגי הערפל היו הראשונים אשר הבחינו, דורות מספר לפני ההתנפצות הגדולה, בכוחם ההולך ומתגבר של יצורי הסלע הדמוניים למחצה, הקור'סלאג, מעבר למפרצים הצפוניים של היבשת נארלירדרי; וככאלו, לקחו תפקיד ראשי בהתקפה האדירה שתכננה האימפריה האנ'מירית על נאי'רנדה, ארצם הקטלנית של אותם יצורים בפאתי צפון-מערב – פלישה, שהסתיימה בכשלון כואב, שפגע הן באימפריה האנ'מירית ועוד יותר מכך באורגי הערפל.

ההתנפצות הגדולה זעזעה קשות ופגעה עוד יותר בארצם של אורגי הערפל, הגם שמימדי החורבן היו קטנים בהרבה מעוצמת ההרס ביבשת המרכזית של מלסטרה. אלא, שעד מהרה טעמו אורגי הערפל חורבן גדול בהרבה, שלא היה מעשי ידי הטבע, אלא מעשה ידי אדם.

 

שבטים אנושיים – שארי בשר רחוקים של הפאר'ליל - ניצלו את התוהו שהשתרר לאחר ההתנפצות הגדולה, ואת מבוכתם וחולשתם של אורגי הערפל ואת הסכסוכים הפנימיים בתוכם, התקוממו נגדם בבת אחת. שליטים מקומיים שבמשך מאות שנים נאלצו לשמש ואסאלים של אורגי הערפל ולסבול מההתנשאות המתחסדת והבלתי נגמרת של האחרונים, התאחדו להתקפה קטלנית על 'ממלכת האור הנשגב' במטרה למחוק אותה מעל פני האדמה.

בסופו של דבר, לאחר שנים על שנים של מלחמה, ולאחר ששלושה כוחות גדולים התאחדו כנגד אורגי הערפל; ולאחר שלמערכה הוכנס נשק חדש בדמות חיילי האנ'גורג המעוותים וצמאי הדם, הובקעו מבצריהם הגדולים שעל החוף המזרחי של נאר'לירדי; ארצם עלתה באש ונחרבה, ומעשי טבח נוראים נעשו ביושביה.

 

אורגי הערפל שלא נקטלו או נלקחו לעבדות, נמלטו לחיים בתנאים קשים במרומי ההרים, שם כמה מהלורדים שלהם עודם מחזיקים מעמד (בעיקר לאחר שאויביהם איבדו ממרצם לאחר החורבן של עיקר ממלכת הערפל הלבן, והחלו מתקוטטים על השלל), ואילו רבים אחרים נמלטו בתור פליטים אל מעבר לים – אל המחוזות בהם נאבקים שרידי האימפריה האנ'מירית על קיומם.

 

 

תיאור חיצוני

אורגי הערפל נראים כבני-אדם גבוהים וחיוורים מאד, בעלי צורה מעודנת. העיניים נראות מוזרות ומבריקות יותר מעיניהם של בני אדם, בגוונים שנעים בדרך-כלל מירוק בוהק ועד אפור בהיר, לעיתים כחול-אפרפר; האישונים מטושטשים, באורח שגורם לעיניים להראות מרחוק כמקשה זוהרת אחת. הגבות עדינות, דקות וארוכות, נוטות באלכסון כלפי מעלה. גווני השיער מגוונים מאד, נעים משחור מבריק ודומה לזה של האנ'מירים, ועד גוני זהב בוהקים.

כמו כן, מספרים כי ריח הגוף של אורגי הערפל הוא מוזר, ומזכיר אוויר צונן של אחרי סערה; דבר זה, כמובן, מאפשר להם להתנשא ולהתלונן על הצחנה הנוראה שנובעת מגופם הלא רחוץ מספיק של בני אנוש, שלא לדבר על גורג.

אורגי הערפל, כמו האנ'מירים, אוהבים לבוש מסוגנן ומעודן; הגם שאורגי הערפל מעדיפים במידת האפשר גוונים בהירים יותר של לבן, תכול או כסוף-בהיר. הם מחבבים מאד תכשיטים, הגם שהם מעדיפים ריקועי כסף עם יצוג מינימליסטי יותר של אבנים טובים מאשר מקביליהם האנ'מירים; צורות של פרחים מרוקעים חביבות עליהם במיוחד, ומהוות מאפיין מרכזי בתכשיטים, חפצי נוי וגם בסמלים שרוקעו על שריונות של אורגי ערפל.

 

 

חברה ודת

אורגי הערפל, מעבר למתק השפתיים ולכבוד המופרז בה הם נוהגים לפנות זה אל זה, היו חברה מעמדית נוקשה, במידה רבה נוקשה אפילו יותר מהחברה האנ'מירית.

אמנם, אורגי הערפל תיעבו מזה אלפי שנים את מוסד העבדות ומעולם לא הכירו או השתמשו בו; אולם בחברת אורגי הערפל, לכל פרט יש מקום ותפקיד מקובע ונשלט למדי, עם יעוד ודרך מדויקת למדי בה מצפים ממנו להתנהג ולהראות (ולעיתים קרובות, למי להנשא ומתי להעמיד צאצאים), כאשר אותה נוקשות הולכת וגוברת דווקא במעמדות הגבוהים.

בחברת אורגי הערפל, ובעיקר בחצר המלך העליון של האור וסביבתה, היו עשרות על עשרות סוגים של תארים מתארים שונים, שמי שאינו אורג-ערפל התקשה מאד להבדיל ביניהם; ולעיתים המקום נראה כמו 'אגדה חיה' שכל פסיק ופסיק בה מתוכנן מראש, כמו מנגנון משומן היטב.

יש האומרים כי מורכבותה הרבה של אותה חברה שמרנית ומסובכת להדהים, שכל צעד בה היה כרוך בטקסים ומורכבויות, עמד לה לרועץ, בעיקר לאחר שהוסרה מהם בבת אחת הגנתה של האימפריה האנ'מירית, שתרמה מאד להתעצמותה של טקסיות-יתר וניוון אצל אבירי הערפל ושאר מגיני הממלכה המוארת.

 

חברת אורגי הערפל רואה את עצמה כמגינה על האור וערכי הטוב; מעריצה (יש אומרים באורח קיצוני עד זרא) יופי מעודן ומבנים מורכבים, ואחוזה באובססיה לשמר ולהשיב את התפארת של העידנים הקדומים, על-ידי השבחה הדרגתית שלהם עצמם. אורגי הערפל ייצרו והעריצו כרכים על כרכים של מיתוסים מליציים, טקסים מסובכים וארוכים מאד, רוויים לעייפה בסופרלטיבים רבי-רושם; האומנים שלהם התחמו ביצור שכיות חמדה מעוצבות עד הפרט האחרון, ובעיקר בדים משובחים, שבזמן האימפריה האנ'מירית היו מבוקשים ביותר בשווקי האימפריה, ויש אומרים כי גם ההשתקפויות הנעלות עצמן לבשו בגדים מתוצרת אורגי הערפל.

השלטון בחברת אורגי הערפל התחלק, באורח דומה לחברה האנ'מירית, בין הכהונה (בה - בניגוד חריף לכהונה האנ'מירית - משרתים גברים ונשים כאחד) לבין האצולה ומסדרי האבירים; אולם בניגוד לעליונות המובהקת של הכוהנות האנ'מיריות, הרי שמאזן הכוחות בחברת אורגי הערפל היה מאז ומעולם מורכב ולא מוחלט, באורח שדרש מכל הצדדים הגעה קונצנזוס מסוים.

 

אורגי ערפל רבים 'מצטיינים' במחשבה צדקנית ודוגמטית למדי, מתקשים מאד להתמודד עם רעיונות חדשים, ובעיקר מגיבים בזעזוע וכעס על כל נסיון לערער את אמונתם הבלתי-מעורערת שהם בניהם ויורשיהם של הקאהר'ריל הקדומים; ולא פחות מכך, כלפי הטענות העקשניות שבניגוד מוחלט לאורגי הערפל, האימפריה הקדומה היתה אפלה ואכזרית בהרבה, ועסקה בקסמים מהסוגים שנראים לאורגי הערפל המודרניים כשיא הטומאה.

למרות זאת, ולמרות הכחשות וגניזה מתמדת של מיתוסים סוררים עם רמזים מביכים, שמועות עקשניות טענו בתוקף, כי לפני אלפי שנים, היו אורגי ערפל אפלים שעסקו בקסמי צל וזימנו רוחות רפאים מיוסרות  להלחם בעבורם. אלא שאלו הפסידו את הבכורה ונעלמו בסיומה של מלחמת אזרחים שכוחה ועקובה מדם. כיום, למרבה האימה, החלו להתעורר מחדש שמועות על כוחות עתיקים מסוג זה ששבו לפעול במסתורין, והיו מעורבים בהתקפה שהחריבה את הממלכה המוארת והפיצה את אורגי הערפל המוארים לכל עבר.

 

דתם של אורגי הערפל סגדה לקאהרליירי, הגבירה השמימית של האור הבוהק ואויבם הנצחית של ליל-האימים הארוך וכל כוחות הזדון, וידעה לספר בדיוק רב עד אחרון הפרטים על ארמונה השמימי של הגבירה, שנארג מאור כוכבים ועל גן העדן הנשגב שמשתרע סביבו, ואליו ילכו נשמותיהם של אורגי הערפל האציליים אשר שמרו על כל החוקים והטקסים ולחמו למען האור.

מתחת לאלה, יושבת לפי האמונה מועצה של אבירים שמימיים אדירים, המורכבת ברובה ממלכים ומצביאים עתיקים של אורגי ערפל, שזכו בכבוד הגדול הזה לאחר מותם.

מסופר, כי הפולחן כולל לא פחות משלוש-מאות ושישים טקסים שונים, אלפי מזמורים מכל הסוגים (מטקס הפירות המבורכים, המשמש גם לצרכים רומנטיים, ועד הטקס הממלכתי האדיר ורב המשתתפים של העלאת רוח הגיבורים הקדומים וקבלת ברכתם לפני יציאה לקרב), ואלפים רבים של כלים מקודשים ומבורכים, שרובם אבדו בלא שוב, נלקחו כשלל או הותכו בידי האויבים שהעלו את ממלכת האור הנשגב באש.

 

 

המשבר שלאחר החורבן

עבור רוב מוחלט של אורגי הערפל, החורבן הבל-יאמן של ממלכתם המפוארת, על שכיות החמדה והגנים המפוארים, אובדן רבים כל-כך מהכוהנים וחוסר היכולת לקיים רבים מהטקסים והמנהגים המורכבים עליהם גדלו, גרם זעזוע נורא. זאת, שלא לדבר על ספקות בנוגד לטעם לקיום של מה שנותר מהם ומהתרבות שלהם, ולעיתים אכזבה מהאור הנשגב שלא הושיע את ילדיו האהובים.

התגובות וההשפעה על הניצולים עשויות להתבטא במגוון דרכים: מהלם מוחלט שהפך לחוסר אונים משווע וכהות חושים, שניכר היטב, למשל, על פניהן של אורגות ערפל שגדלו והתחנכו במעמד הגבוה, וכעת לובשות בגדים עלובים ונאלצות להתחנן לפרנסה כתופרות (ולעיתים במקצועות מפוקפקים עוד יותר, למשל ניצול ידע בריקודים המקודשים שלהן לשעשועיהם הגסים של מלחים או חוואים בני גזעים אחרים); המשך בזעם נורא ושבועה להמשיך ולהלחם בעבור האור עד טיפת הדם האחרונה, אם לא בממלכה הישנה אז במקומות אחרים, בלא לגלות כל רחמים לכוחות החשוכים, תומכיהם ובני-בריתם – לעיתים, אגב הכאה על חטא על השחיתות והרקב בממלכת האור; ועד שקיעה לציניות אפלולית ותחושה שהאור הכזיב ואין כל סיבה להמשיך לסגוד לו באמונה טהורה ובטקסים שנראים בדיעבד מטופשים כל-כך.

 

 

שפה

שפת האם של אורגי הערפל נקראית מית'ריט (ולעיתים 'מית'ריט מבורכת'); היא דומה במידה רבה לאנמירין גבוהה (וככל הנראה, דורות של כפיפות לאימפריה חיזקו מאד את הקשר ביניהן), אולם נוקשה פחות ומתנגנת הרבה יותר מהאנמירין.

 

 

שמות

כמו הדמיון בין שפת אורגי הערפל לאנמירין הגבוהה, קיים דמיון לא מועט בין שמות אורגי הערפל לשמות המשמשים אנ'מירים מהמעמד הגבוה, מלבד העובדה כי שמות אורגי הערפל נוטים להיות מתנגנים יותר, וחסרים את ההפרדה בין תחילית לליבת השם.

 

רבים משמות אורגי הערפל כוללים איזכור, או דומים לאחד מארבעת השמות הבאים:

סילְנֶה (Sylnea): אור כסוף או אור כוכבים.

מית'ל (Mythell): ערפל בהיר או כסוף, בדרך-כלל במובן מיסטי או מיסטי למחצה.

טירניל (Tyrnill): מונח כללי לפרחים מכושפים, מבורכים או מקודשים.

דאלת'יר (Delthyr): אור שמש, בוהק זהוב.

 

מכאן, תחיליות רבות של שמות אורגי ערפל: סיל, מית', טיר, דאל (גברים), סילני, מית'י, טירי, דאלי (נשים). הגם שקיימות עוד תחיליות רבות אחרות, כמו אל, אלנ, נאל, ראל, ואחרות (ובתוספת "י" אחריהם בגרסה נשית).

 

שמות אורגי ערפל שגזורים ישירות מארבע המילים המקודשות:

סילנורלור (הוא), סילנירל או סילניריל (היא)

טיראנור (הוא), טיריניל (היא)

מית'לורן (הוא), מית'יליר (היא)

דאלת'ורל (הוא), דאלת'יריל (היא)

 

לחלופין, קיימים שמות רבות ש'מסתפקים' באיזכור מרומז של אחת המילים המקודשות בתחילים שלהם, ולאחריה המשך מתנגן שלקוח בדרך-כלל ממושג או חרוז אהוב אחר מאחד הטקסים.

 

סילדיריון (הוא), סילדירין / סילדיריל (היא)

מית'נאת'ול/מית'נאת'ור (הוא), מית'ניטיל/מית'ניטיר (היא)

דאלקורלן (הוא), דאלקירלין (היא)

אלאנורן (הוא), אלינירן (היא)

 

 

 

חזרה לערך הקודם | עבור לערך הבא | חזרה לתוכן העניינים


_______________________________________________

??????? - ????

חזרה אל האינדקס של קלדאריה


כתב וערך: גדעון אורבך, ‏2001 ואילך.
© כל הזכויות שמורות. שימוש מסחרי ו/או למטרת רווח כלשהי אסורים בתכלית, בלא היתר מפורש מהיוצר, בכתב ומראש. צילום והעתקה מכל סוג שהוא מותרים אך ורק למטרת שימוש פרטי שלא בתשלום.

 

 

 

 [1]Kahr’rill