kiern vale sig2.png

רשומון 'האיזור למתחיל' של עולם המערכה מלסטרה

פרק 2: החיים בבקעת קיירן

 

_______________________________________________

חזרה לערך הקודם | עבור לערך הבא | חזרה לתוכן העניינים

 

מסחר ופרנסה בבקעת קיירן

 

 


מסחר

שני דורות של חיים בלא שליט עליון (כלומר, 45 השנים שחלפו מאז נרצחו הנציב האימפריאלי האחרון ובני משפחתו, ולא מונה להם מעולם מחליף), הדלדלות רבתי (גם אם לעולם לא לגמרי) של הסחר, שינו מאד את צורת החיים במקומות רבים בבקעת קיירן.

התמוטטות הדרכים התת-קרקעיות שהוליכו מערבה, חיסל את רוב הסחר עם עיר הנמל טיל'מירלן, שהתנוונה מאד בעצמה לאחר ההתנפצות, והפיכת אור'גאקה לביצה מליחה חיסל את הסחר שבא בעבר מדרך המלך הצפונית.

הבקעה מקיימת עדיין, לעומת זאת, סחר דליל עם הישובים ביער וארת'ארון מדרום (משם מגיע בין היתר רוב העץ המובחר לבניה), ועם הטירות והמנזרים של ההשתקפות הכחולה ממזרח (על רכס קאראנסיל), משם מגיעים אל הבקעה רוב המתכות הגולמיות והחומרים הדומים – אם כי המצב הרעוע בהר, והפלישה של יצורים מפלצתיים לכמה מהמכרות הגדולים שם, דלדלו מאד את הסחר הזה.

 

האיזור נמצא כעת בנקודת מפנה – העולם הופך למסוכן יותר, וכוחות מוזרים ואפלים מתקרבים לגבולות הבקעה ומאיימים על האיזון ששרר בה במשך שני דורות, וגם שארית הסחר עומדת תחת איום. במצב זה, רבים מהסוחרים וכמה מהנכבדים של הבקעה מטים אוזן להצעותיה של העוצרת א-רילאריון שהשתלטה על נמל טיל'מירלן במערב, להתקרב אל חסותה – ובתמורה הם מקווים לפתיחת נתיבי מסחר, ובעיקר הגנה מפני מפלצות וגורמים בעייתים אחרים.

גורמים אחרים בבקעה, לעומת זאת, מתנגדים בנחרצות – הן מסיבות דתיות אנ'מיריות (שהרי העוצרת היא היורשת של מנהיגת המורדים 'ורד אפור', ושולטת בשם בנה הצעיר. כאשר הטענה כי כוח של השתקפות התגלגל לבן זכר, נחשבת לכפירה מהסוג החצוף ביותר), והן מחוסר רצון לוותר על העצמאות, לכרוע בדרך בפני אדון חדש ולהדרש לשלם לו מיסים גבוהים – הגם שהעוצרת, לעת-עתה, טרם העלתה דרישות כאלו.

 

 

פיזור אוכלוסיה ופרנסה – ערים, אחוזות וחוות

מרבית תושבי בקעת קיירן הם איכרים, חלקם כפופים לבעלי אחוזות, באורח מלא או למחצה (אף כי צמיתות של ממש אינה קיימת), וחלקם איכרים עצמאיים, כאשר ככל שמתרחקים מהאחוזות, כך גדלה עצמאותם של האיכרים, אולם גם קטן המגע שלהם עם סחר, דבר שמאלץ אותם לגדל את רוב צרכיהם בעצמם.

מעבר לזה, קיימים גם עירונים, שרבים מהם אינם עוסקים כמעט בחקלאות (מעבר, לכל היותר, למשק חי קטן ליד הבית), ורבים מהם בעלי מלאכה או עוסקים בסחר זעיר.

 

עיר המחוז אנ'מירלור: אנ'מירלור, לשעבר עיר המחוז ומשכן הנציב האימפריאלי, היא העיר היחידה בבקעת קיירן, ומשכנם של רוב בעלי המלאכה והסוחרים של הבקעה.

כיום, חיים בה ובסביבתה הקרובה כ-30% מאוכלוסיית הבקעה (12,000 איש בערך), שרבים מהם עדיין עוסקים בסחר ומלאכות שונות, כולל אומנויות כאלו ואחרות.

ברבעים העניים יותר, בעיקר אלו על האדמה המרופשת שמחוץ לחומות העיר, חיים רבים 'מהיד לפה', בשילוב בין חקלאות זעירה (שנעה בין פטריות ואיזובי מאכל, גידולים קטנטנים וכמה חיות משק), למסחר זעיר, עבודה כפועלים ואפילו פשע.

 

החיים והמלאכות בישובים אחרים: כמויות קטנות יותר של בעלי מלאכה, אפשר למצוא בעיירה ששוכנת מתחת למוצג הצבאי גראן א-דרום שבצפון-מערב הבקעה, ורבים מהם משרתים את חיל המשמר המדולדל של האיזור, מעבודת מתכת,  ועד נגרות, טיפול ובניית כלי מצור וחומות, יצירת קשתות וחיצים, ועוד.

בעלי מלאכה אחרים, בעיקר כאלו שעיסוקם נוגע לטיפול במתכות ואבן ויצירת חפצים מהם, שוכנים בסמוךלאחוזת קור-אומת'ל, היושבות על הדרך העולה לרכס קאראנסיל, ומהוות תחנת מעבר אל איזור השליטה של נאמני ההשתקפות הכחולה שעל ההר, והמכרות שבשליטתם.

קומץ קטן של בעלי מלאכה, וביניהם אומנים ממש (הגם שמספרם הולך ומדלדל), חי בתוך או בסמוך ל'ארמון השוקע' – האחוזה הגדולה של בית רלארן, שסמוך אליה נמצאים ופועלים עדיין גם כמה יקבים עתיקים וידועים לתהילה משנים עברו.

 

 חזרה לערך הקודם | עבור לערך הבא | חזרה לתוכן העניינים


_______________________________________________

??????? - ????

חזרה אל האינדקס של קלדאריה


כתב וערך: גדעון אורבך, ‏2001 ואילך.
© כל הזכויות שמורות. שימוש מסחרי ו/או למטרת רווח כלשהי אסורים בתכלית, בלא היתר מפורש מהיוצר, בכתב ומראש. צילום והעתקה מכל סוג שהוא מותרים אך ורק למטרת שימוש פרטי שלא בתשלום.