kiern vale sig2.png

רשומון 'האיזור למתחיל' של עולם המערכה מלסטרה

פרק 2: החיים בבקעת קיירן

 

_______________________________________________

חזרה לערך הקודם | עבור לערך הבא | חזרה לתוכן העניינים

 

חינוך והשכלה בבקעת קיירן

 

 

 

מרבית מפשוטי העם בבקעת קיירן הם אנאלפבתים, במובן זה שהם לא זוכים לשום חינוך פורמלי, מלבד מה שהם מקבלים בעל-פה מההורים ומקרובי משפחה, ופה ושם מזקני הקהילה; בדרך-כלל חיים רוב חייהם במקום הולדתם או סמוך לו (למשל, אישה צעירה שעוברת לרגל נישואין לכפר סמוך), - ואי לכך, הם כמעט ואינם יודעים לקרוא ולכתוב, ולכל היותר מסוגלים לדעת מעט חישובים פשוטים שנדרשים להם לצורך גביית תשלום על סחורה או הבנה של כמה מס עליהם לשלם.

 

 

בתי ספר של גילדות

במקומות מסויימים בעיקר בעיר אנ'מירלור, קיימים בתי ספר בסיסיים שמופעלים בידי גילדה מקומית של סוחרים או אומנים, שם מוקנה לילדי החברים בגילדה חינוך בסיסי שכולל קרוא וכתוב באנמירין מדוברת, חשבון, והכשרה מקצועית מתאימה לגילדה או לארגון מאחורי בית הספר – כאשר המוכשרים יותר יבחרו בתום הלימודים בידי אחד מרבי האומנים שיקח אותם כשוליה, ושם ישלימו – לעיתים תוך שנים ארוכות, את החינוך שנדרש להם.

 

 

בתי ספר של אחוזות

בכמה מהאחוזות הגדולות או לידן, בעיקר בקור-אומ'תל ובארמון השוקע של רילארן, קיימת גרסה אחרת של בית-ספר, שממומן ונתמך בידי שילוב כוחות בין גילדת מקומית חזקה לבין האציל המקומי (קור אומת'ל), או בידי האציל המקומי וכמה משפחות עתיקות סביבו (רילארן) – ומה שנלמד בו יהיה לפי ראייתם של הפטרונים; בית הספר המפורסם לנערות שבתוך 'הארמון השוקע', למשל, מוסד שרוב מקומותיו שמורים לנערות ממשפחות מיוחסים הקשורות לבית רילארן ולהשתקפות האדומה, הינו כמעט היחיד בו נלמדות באורח מסודר גם אומנויות יפות, כמו גם לשונות נוספות – בעיקר אנ'מירין גבוהה ולעיתים גם מית'ריט.

 

 

החצר הכחולה

מוסד חינוך שמנוהל בידי הכוהנת הכחולה לשעבר ("מראה כבויה") לינטוריאל. המקום נחשב לבית הספר הגדול והמגוון ביותר בבקעת קיירן.

במקורו, זה היה במוסד להכשרת כוהנות, אולם מאז ההתנפצות, הוא כמעט ואינו מסוגל למלא עוד את היעוד המקורי (אם כי כמה חניכות מוכשרות במיוחד לומדות תכנים כאלו, ישירות מפיה של לינטוריאל עצמה).

כיום, הוא כולל מספר כיתות שונות, מקבל גם תלמידים בנים, ומספק כמה דרגות הכשרה שונות, רובן ככל הנראה, ירודות ובסיסיות יותר מאשר בית הספר לנערות של רילארן.

התלמידים בחצר הכחולה מגוונים למדי – החל מנערות ממשפחות מיוחסות, שלומדות באורח שמזכיר צל חיוור של לימודי הכהונה הישנים, וכלה בבנים של תושבים מקומיים, אשר לינטוריאל חביבה די הצורך כדי לאפשר להם ללמוד לימודים בסיסיים בעד תשלום נמוך יחסית, רובו בתוצרת חקלאית או מוצרים שונים.

(פרטים נוספים על החצר הכחולה ניתן למצוא בפרק שלישי של החוברת, בסעיף העוסק במרכז בקעת קיירן)

 

 

מורים פרטיים

בפני אנשים עשירים במיוחד, שיש להם קשרים טובים מחוץ לבקעת קיירן (למשל, לורד אבאריל), פתוחה גם דרך אחרת, של תשלומים גבוהים יחסית לשכירת מורים פרטיים מסוגים שונים, בכדי שיעבירו חינוך משובח יותר, בתחומים שבדרך-כלל הם מחוץ או מעבר למה שניתן להשיג בדרכים אחרות.

קיימים בבקעה מספר מורים שונים ברמה גבוהה יחסית, חלקם שוכנים באחוזה ומקבלים שכר קבוע וגבוה, וחלקם נוסעים ממקום למקום – בדרך-כלל מאחוזה לאחוזה, וזקוקים לשם כך מפעם לפעם גם למלווים חמושים.

 חזרה לערך הקודם | עבור לערך הבא | חזרה לתוכן העניינים


_______________________________________________

??????? - ????

חזרה אל האינדקס של קלדאריה


כתב וערך: גדעון אורבך, ‏2001 ואילך.
© כל הזכויות שמורות. שימוש מסחרי ו/או למטרת רווח כלשהי אסורים בתכלית, בלא היתר מפורש מהיוצר, בכתב ומראש. צילום והעתקה מכל סוג שהוא מותרים אך ורק למטרת שימוש פרטי שלא בתשלום.