kiern vale sig2.png

רשומון 'האיזור למתחיל' של עולם המערכה מלסטרה

פרק 1: מבוא והיסטוריה של העולם

 

_______________________________________________

חזרה לערך הקודם | עבור לערך הבא | חזרה לתוכן העניינים

 

קו הזמן של עולם המערכה

 

 

 

קו הזמן של המערכה מבוסס על הספירה האנ'מירית, ששנת האפס שלה הינה הקרב הגדול בו הביסו הכוהנות הנוצצות את אל העונג באבוס, השמידו את גופו המוחשי וגירשו אותו מסלנטיר.

______________________________________________________________________________

 

1250 - 500 לפנה"ס (בערך): תקופת השיא של אור-נאארום, האימפריה של הקיסרים המכשפים העוגים בצפון-מערב הרחוק של היבשת.

 

950 לפנה"ס (בערך): העוגים, בראשות הקיסר המכשף אור מאאר'קוג ומטה הרעם האדיר שלו, מביסים את חצאי-השדים נוטפי הלבה מגזע הקור'סלאג, ומגרשים אותם בבושת פנים מיבשת מלסטרה.

 

500-300 לפנה"ס: תור הזהב של נסיכות קאהר'תריל, אמה הקדומה של נסיכות אורמ'תריל; מסתיים בפלישה של עוגים ואנשי קוף (אולי הבסיס ההיסטורי העקיף לאגדות על הגאבוטו), שמחריבים את הנמל הצפוני של הנסיכות וגודעים את השלום הארוך והשגשוג.

 

350 לפנה"ס: גיבור עתיק מבני פאר'ליל, בעל סוס מכונף וחרב בעלת כוחות טבע אדירים, מביס מפלצת עתיקה ומייסד לפי האגדה את הכפר טולו שבפאתי בקעת קיירן.

 

80 לפנה"ס עד 0 לסה"א (ספירת השנים האנ'מירית): אל העונג באבוס לובש גוף יפיפה, משתלט על סלנטיר שבמרכז היבשת וסביבותיה, והופך אותם לתוהו של פריצות, ריקנות, ושתייה איטית של נשמות החסידים שלו עצמו.

 

0 לסה"א: באבוס מובס בלב מקדשו הגדול בסלנטיר, בידי חבורת כוהנות שפתחה שער אל המימד של היהלומים התבוניים הנשגבים, האנ'מיירי. ארבע הכוהנות ששורדות את הקרב הופכות לארבע ההשתקפויות, שנחשבות לגילום של היהלומים הנשגבים עצמם על-פניה האדמה, ומקימות את מה שיהפוך לאימפריה האנ'מירית.

 

170-190 לסה"א (בערך): האימפריה האנ'מירית מתפשטת מערבה, משתלטת בקלות על חצי האי-טילמארן והופכות אותו למחוז המערבי של האימפריה.

 

215-240 לסה"א (בערך): לאחר מספר תקריות בגבולות האימפריה מול עמי החוואים מגזע פאר'ליל, ההשתקפות האדומה מוליכה מסע מלחמה שמכניע את החוואים הנוקשים, משמיד את הדרואידים שלהם ובני-בריתם הפראיים מהיערות, ושורף את המקדשים של פאר-אגול; הרמות הצפוניות הופכות, בדם ואש, לחלק מהאימפריה.

 

340-335 לסה"א (בערך): מסע מלחמה אנ'מירי קצר יחסית עושה את הבל-יאמן, פושט ללב ארצם המיוערת האדירה של העוגים, מכריע את הקלאנים והמגים שלהם, בוזז את שרידי הבירה העתיקה וחוזר לבירת האימפריה עם האוצרות המקודשים של המכשפים העוגים העתיקים.

 

 

340-335 לסה"א (בערך): מסע מלחמה אנ'מירי קצר יחסית עושה את הבל-יאמן, פושט ללב ארצם המיוערת האדירה של העוגים, מכריע את הקלאנים והמגים שלהם, בוזז את שרידי הבירה העתיקה וחוזר לבירת האימפריה עם האוצרות המקודשים של המכשפים העוגים העתיקים.

 

383-2 לסה"א: הלגיונות האנ'מירים נוחתים ביבשת המערבית, ולאחר כמה נצחונות בקרבות ראשונים מול הצבא המהודר והפלדינים של 'ממלכת האור הנצחית' של אורגי הערפל, מלך אורגי הערפל נכנע וכורע ברך בפני המועצה, והופך בתמורה לואסאל עצמאי 'מועדף' של האימפריה.

 

388-395 לסה"א: מסע של הלגיונות האנ'מירים לעבר הרי הגעש שבלב היבשת המערבית נאלץ לסגת, לאחר שלוחמי הראלג'קריל (פיות האבק) מזנבים בו, בלא שהאנ'מירים מצליחים ולו להתקרב לעיר התת-קרקעית האגדית של הראלג'קריל. נחשב לתבוסה הרצינית הראשונה של כוחות האימפריה.

 

436-458 לסה"א: מרד קוראדאן האפור בנסיכות אורמ'תריל, יוצר כמה מהמסדרים והאגדות שקשורות בפוליטיקה של האיזור עד היום. האימפריה מדכאת את המרד, אולם באורח מוזר וחריג מאד, נוהגת במורדים המובסים באורח נדיב ומכבד מאד.

 

508-515 לסה"א: חוקי דאראנת'ון מעצימים את העבדות וסחר העבדים, ונחשבים, ביחד עם השערוריות בסלנטיר מעט לפניהן, כשיא של ההדרדרות של האימפריה.

 

523-530 לסה"א: כוחות האימפריה ואורגי הערפל יוצאים למסע מלחמה אדיר כנגד חצאי-הדאמונים מגזע הקור'סלאג, כשהם חוצים את מפרץ אלף המבועים ומנסים לנחות בנאיראנדה, ארצם של הקור'סלאג שידועה כגהינום של מלחמת נצח של אש וקרח.

למרות העוצמה האדירה שהושקעה, והעובדה שבראש הכוח הועמדה אחת המצביאות המוכשרות והמפחידות ביותר של האימפריה, האבדות הופכות כבדות מדי, והכוח נאלץ לסגת - לאחר שהמצביאה ("רסיס קרח") מקריבה את עצמה בקרב שבו השמידה שבעה מהאלופים של הקור'סלאג. למרות מעשי הגבורה, השמועות על הכשלון עושות לעצמן כנפיים, ומזעזעות את האימפריה מהמסד עד לטפחות.

 

532 לסה"א: "הראי של ארבע-עשר הימים" - מהומות ונסיון לרפורמה הופכות לשלטון קצר ימים של כוהנות רפורמטוריות, שמדוכאות בדם ואש בידי ההשתקפות הצהובה בכבודה ובעצמה - ברמת אכזריות שנחשבה חריגה גם במושגים של האימפריה.

 

535 לסה"א: פריצת המרד של הורד האפור.

 

545-544 לסה"א: המורדות של ורד אפור כובשות את נמל טיל'מירלן ובעקבותיו את רוב בקעת קיירן, ומובסות בסופו של דבר בקרב לין מורלית' על המדרונות המעפילים אל ברכי רכס קאראנסיל העמום.

 

548 לסה"א: ההתנפצות הגדולה

 

553 לסה"א: רצח הנציב הקיסרי לוסטירן ובני משפחתו

 

562-571 לסה"א: חורבנה הסופי של ממלכת אורגי הערפל, שמסתיים בחורבן הבירה האגדית שלהם, על גניה הקסומים, ומות 'מלך האור המבורך' האחרון.

נחשב לפעם הראשונה בה הופיע צבא גדול של אנ'גורג מעוותים ולקח תפקיד מפתח במלחמה.

 

588 לסה"א: יורשת הורד האפור, לוסרלין א-רילאריון, מופיעה עם הצי שלה בטיל'מירלן, משתלטת על העיר והופכת את עצמה לעוצרת, בשם בנה השנוי במחלוקת של ורד אפור.

 

595 לסה"א: הסכם השלום השנוי במחלוקת בין העוצרת א-רילאריון לאבירי נזר הספיר ומאמיני ההשתקפות הכחולה על רכס קאראנסיל.

 

598 לסה"א: שנת תחילת המערכה

 

 

חזרה לערך הקודם | עבור לערך הבא | חזרה לתוכן העניינים


_______________________________________________

??????? - ????

חזרה אל האינדקס של קלדאריה


כתב וערך: גדעון אורבך, ‏2001 ואילך.
© כל הזכויות שמורות. שימוש מסחרי ו/או למטרת רווח כלשהי אסורים בתכלית, בלא היתר מפורש מהיוצר, בכתב ומראש. צילום והעתקה מכל סוג שהוא מותרים אך ורק למטרת שימוש פרטי שלא בתשלום.