פורום

טכניקה

חי וצומח

אלים

מפלצות

קו-זמן

הרפתקנים

גזעים

ארצות

 

 

 

 

אם הינכם חדשים באתר, ומעוניינים לעשות את צעדיכם הראשונים בקלדאריה, קראו את המבוא הקצר שבדף זה לפני שתכנסו לאתר. משסיימתם, קראו את מדור האלים ומדור הגזעים, בכדי לקבל מושג על הכוחות הגדולים הפועלים בעולם.

 

לאחר מכן, עברו למדור ארצות בכדי לראות את מפות העולם ולקבל מושג כללי כיצד נראית קלדאריה; המפה החשובה ביותר היא מפת הסיל'נאראלד, המופיעה ראשונה. לצד כל מפה, ישנה רשימת ארצות ומקומות חשובים המופיעים בה;

השמות המופיעים בלינק ירוק הינם ארצות ומקומות שיש עליהן הסברים מפורטים באתר;
השמות המופיעים בלינק כחול הינם ארצות ומקומות שאין עליהם עדיין ערך מפורט, אלא מפה בלבד.
שמות נטולי לינק הינם מקומות שהתאור המפורט שלהם והמפה טרם עלו לאתר.

הסיפור המרכזי השזור בקלדאריה, היא קריסתה של קייסרות האור הקדומה והתפוררותה לבליל של עמים, ממלכות ודומיניונים עצמאיים, בעוד בפאתי העולם, כוחות הזדון של האל בלגורת' צוברים עוצמה הולכת וגוברת.
המדינה המרכזית והמושקעת ביותר בקלדאריה הינה האימפריה ההידרוסטית, ממלכה רבת-עוצמה שמרכזה באי היושב במרכז ים הצעיפים המרקדים שבמרכז הסיל'נאראלד, ושולטת בחלקים גדולים משטחה של הקייסרות הישנה. הידרוסט מזכירה מעט בתרבותה את האימפריה הבריטית של המאה ה-19 (מלבד, העדר מוחלט של נשק חם). רצוי לקרוא את דף המבוא לאימפריה ולעיין במפה המצורפת אליו, לפני שעוברים לקרוא פרטים אחרים ומשניים יותר.

מדינה חשובה אחרת היא ממלכת ז'ראל, הרחק ממערב לסיל'נאראלד; זוהי ממלכה פאודלית די פרועה, המהווה זירה למאבק בין זרמיה של כנסיה מורכבת, ובין אצילים רבי עוצמה לבין עצמם.

מספר תשובות למונחים מרכזיים ושאלות נפוצות:
סיל'נאראלד: שמו של האיזור העצום של מזרח יבשת אסטארנה ומערב יבשת לוסטוליס, שעל-פניו השתרעה קייסרות האור, כאשר היתה בשיא עוצמתה. הסיל'נאראלד מהווה את "מרכז העולם", וזירה להתרחשויות הפוליטיות, הצבאיות והמאגיות המרכזיות של המערכה.
קייסרות האור: הממלכה העצומה שהקימו הולקיריות הלבנות בתחילת העידן החמישי, לאחר שהביסו את אנשי התיש ושאר תומכיו של אל הכאוס צ'אוגארוק, והניסו אותם מן הסיל'נאראלד. הקייסרות נועדה לבצר את כוחם של אלת האור ותומכיה, ולהיות מעצמה מאוחדת שתעמוד מול כוחות הזדון. בירתה האגדית של הקייסרות נקראה ארקלארילדה. מאוחר יותר, החלה הקייסרות נחלשת, והולקיריות הלבנות התמעטו והתנוונו. בשנת 1500 לסה"ה, כמעט 1000 שנים לפני פתיחת המערכה, נחתמה "אמנת השלום הגדולה", אשר פירקה את הקייסרות באופן רשמי לפסיפס של ממלכות עצמאיות. כוחה של הקייסרית דהיום הוא סמלי בלבד.
הספירה ההילאסיאנית (סה"ה): ספירת הזמנים המקובלת אצל בני האדם, שהחלה עם הכתרת הקייסר הראשון במערב הרחוק של קלדאריה; כיום, אנו מצויים בשנת 2440 לסה"ה.

העידנים: ספירת הזמנים של העלפים, שהחלה בראשית הימים בעולם מקביל לזה של קלדאריה; כיום, אנו מצויים לקראת סופו של העידן החמישי. העידן החמישי החל בשנת 1000 לפני הספירה לערך, עם תחילת ההתקפה הגדולה של הולקיריות על משרתי הכאוס, ואמור לארוך מעט פחות מ-3,500 שנים.

הולקיריות: רוחות-משרתות של אלת האור, שלבשו דמות בשר-ודם והפכו לגזע נשי רב-עוצמה, שהכתיב את תולדות קלדאריה. כיום, הן מעטות וחלשות, והבכורה עברה לגזעים אחרים, בעיקר בני האדם והעלפים. חלק מן הולקיריות הושחתו, והפכו לולקיריות שחורות, או דארקירי.

משומדים: כינוי ל-High Elves שהמירו את אמונתם והפכו לחסידיו הקנאיים ביותר של האל האפל בלגורת'. מבצריהם של המשומדים נמצאים במזרח, בממלכת קאזאטיריה, והם יצאו עד כה למספר מלחמות גדולות כנגד קייסרות האור וממשיכיה. שליטתם הכל יכול הוא הטיראן קסטאל אר-טורגול, היושב ב"מגדל המחט" שבעיר בירתו, מינאס-קאזאט.

העממים העתיקים: כינוי כללי לבני אדם שישבו בסיל'נאראלד לפני תחילת העידן החמישי, ורובם המוחלט השתעבדו לאנשי התיש, למדו מהם את פולחן הכאוס ולחמו לצידם כנגד הולקיריות, העלפים ובני האדם שנלוו אליהם. חלק מן העממים העתיקים הושמד או ברח, ואילו אחרים נכנעו לולקיריות ונותרו במקומם. רוב העממים בדרום הסיל'נאראלד וגם עמים אחרים הינם במידה רבה צאצאיהם של העממים העתיקים (להבדיל מההידרוסטים והקיידרהרצים, שהינם מזרע "אנשי הלילה" (Nightfolk)).
המלחמה הלוסטולית הגדולה: המלחמה העצומה בראשית האלף השני לסה"ה שארכה מעל 200 שנים, בה ניחתה התקפתם הרצינית הראשונה של המשומדים על הקייסרות. הקייסרות והמשמר שלה הדפו את ההתקפה, במחיר של קריסה כמעט מוחלטת שהיתה נחלתם לאחר מכן.
המלחמה השניה, מלחמת האוחין השחור: ההתקפה הגדולה השניה של כוחות הזדון על הסיל'נאראלד, שיצאה בפעם זו מן המדבריות העצומים במרכז אסטארנה, והביאה להשתלטות ארוכה של כוחות אפלים על מרבית קלדאריה (המאות ה-19 וה-20 לסה"ה). לאחר הדיפת המתקפה הזו, התפוררו שארית מוסדותיה של הקייסרות והמשמר הקייסרי באורח סופי.

שבעת הגזעים העתיקים/התרבויות העתיקות: שבע גזעים קדמוניים שברא האל המכונה High one בכדי שילחמו כנגד משרתיו של אל הכאוס, והם יצרו תרבויות מפוארות בעידנים העתיקים, לפני הגעת בני האדם והעלפים לקלדאריה. רובם הושחתו וכולם הושמדו כמעט כליל, כך שמה שנותר מהם הוא בעיקר אגדות וסודות עתיקים הטמונים מתחת לאדמת קלדאריה.

הברית האפלה: שם גנאי, שמציין ברית בין עם עלפים אכזרי המכונה Storm Elves לבין בני האדם הקיידרהרצים, ממאמיניו של אל העריצות ואדון השלשלאות הנאצלות טוטאנהאגן. הברית האפלה, למרות שלא היתה כפופה לבלגורת' ולמשומדים, סייעה להם למעשה רבות בסוף האלף השני, כאשר התקיפה ושלטה במרבית חלקיו של דרום הסיל'נאראלד. האימפריה ההידרוסטית הכתה את הברית האפלה מכה קשה מאד בתחילת המאה הנוכחית, בקרב ליד האי ראגאמות' (2408 לסה"ה), אולם משערים שהמאבק עוד יתחדש בעתיד.


את קלדאריה ניתן להתאים לגרסה השלישית של מו"ד ולשיטות משחק אחרות. אם אתם מעוניינים בשיטה הטכנית המקורית של קלדאריה, חלקים ממנה מפורסמים בלינק שבתחתית העמוד.

 

 

ברוכים הבאים אל קלדאריה

 

המלומד נאנח, ופתח באיטיות את חלונו; ממרומי מגדל הקריסטל התכול, השתרעה טילאנור היפה, מגדליה נוצצים מעל האגמים הקפואים של פארלאריה. הרחק בצפון, נעלמו הרכסים הרחוקים של קוראמוג בערפל בהיר.
"כה שליו ומרהיב-עין, וכה מטעה..." הרהר, שב ונזכר במילים האפלות אשר הכילה האיגרת הסודית שקיבל לפני שעה קצרה. קייסר הילאסיאס הופל מכסאו; מקייסרית האור הלבן לא נותר אלא שם מפואר, נטול כח. ואילו כעת, שב הטיראן הנורא אר-טורגול שב להניע את צבאותיו.
"בלגורת' יודע כי באה שעתו; תמהני, מי יהיה קורבנו הראשון" הרהר המלומד, מתעטף בגלימתו האפורה וסוגר את החלון "הרקאלסיליי, או נור א-מנליר? או שמא ירהיב עוז הפעם להתגרות במישרין בעוצמתו של מלך הידרוסט?"
אזי, התיישב ליד שולחנו ונטל את הקולמוס לידיו.
"פעמוני האשכבה של העידן החמישי החלו מצלצלים" אמר לעצמו, טובל את הקולמוס בקסת. כעת, ידע את משימתו; שומה עליו להעלות הכל עלי-כתב, את המסורות העתיקות ושמות המלכים, המפות המאובקות והאגדות שובות הלב... הכל, בטרם תתאחר השעה
".

 

הקדמת היוצר

היכרותי הראשונה עם שיטת מבוכים ודרקונים החלה לפני למעלה מ-15 שנים, בתקופת "הקופסאות", אשר הפכו בסופו של דבר לגרסה הראשונה של מבוכים ודרקונים. מאז, כמעט באופן רצוף, הייתי חבר בקהילת שחקני התפקידים הישראלית על גלגוליה השנים, בדרך-כלל בתור שליט מבוך. בתפקידי זה יצרתי שינויים והתאמות רבות לשיטת מבוכים ודרקונים. לפני כ-7 שנים, הרגשתי כי אני מסוגל להתחיל בפרוייקט הגדול שלא הסתיים עדיין: יצירת עולם מערכה מקורי בעברית, שיתחרה בהצלחה בעולמות המערכה המתורגמים. העבודה עברה שלבים וגלגולים רבים, ולפני כ-3 שנים, החלה העלתה לאתר מיוחד ברשת האינטרנט. בו בעת, העברתי חוגים וקבוצות משחקי תפקידים, אשר התבססו רובם ככולם על אותו עולם מערכה.

כיום, לאחר שנות עבודה רבות, כאשר לבש העולם הנקרא "קלדאריה" את צורתו הכמעט-סופית, ולאחר שאנשים רבים התוודעו אליו, התעורר הצורך למסד את שיטת המשחק הנפרדת שלו, אשר התנהלה במשך תקופה ארוכה כ"תורה שבעל-פה". דחיתי משימה זו במשך עת ארוכה, בעיקר בשל אמונתי, כי השיטה הטכנית הינה משנית לעולם המערכה, ארצותיו, ההיסטוריה והמיתולוגיה שלו, והדמויות המאכלסות אותו. אלא שכעת, לאחר תהיות ובקשות רבות, דומני כי הגיעה השעה אף לתחילתו של פרוייקט זה.

 

 

היבשות הידועות בקלדאריה

על קלדאריה

סיל'נארלאדה: ליבה של קלדאריה, מקום משכנה של קייסרות האור. מורכבת משני חלקים, המופרדים זה מזה בידי סדרה של ימים, המחוברים זה לזה במיצרים: הים המואר, ים הצעיפים המרקדים במרכז, והים הדרומי של ג'ורהארדן. סילנארלדה משתרעת למעשה על שתי יבשות: לוסטוליס במזרח, ואסטראנה במערב.

לוסטוליס: היבשת המזרחית ביותר בקלדאריה; חלקה המערבי שייך לסילנאראלד, וגובל באימפריית זדון עלפית, קאזטיריה, המהווה את מרכז רצונו של בלגורת'. מזרחה של לוסטוליס, המופרד מהסילנארלד בידי כוחם עלפי הזדון וארצות שממה מקוללות ושורצות מפלצות ושבטי פרא, מכיל מחוזות מסתוריים ואגדיים, שם שכנה בעידן הקדום אימפריה עצומה בכוחה בשם הורקרייס, ששרידי תושביה הינם אבות-אבותיהם של כמה מן החשובים בעמי האדם של הסילנאראלד.

אסטארנה: היבשת המרכזית והגדולה ביותר בקלדאריה; הסילנאראלד שוכן במזרחה, ותחום ברכסי הרים עצומים בצפון, ובמדבר סאלוד הקטלני בדרום. מעבר לחגורה זו, המכילה ממלכות מוזרות של גזעים עתיקים - החל מולקיריות שחורות (דארקירי) וכלה בענקים, שוכנת ממלכת ז'ראל העתיקה, על כנסייתה הסבוכה והקנאית. ז'ראל לא הכירה מעולם באף אחת מהקייסרויות, וטענה כי המפתח היחיד לנצחון וגאולה נמצא בדתה ובאלוהי האמת שלה - הזוהר המבורך.

ואלנקאלד: היבשת השוכנת במערב הסילנארלד, והיוותה ברובה חלק מקייסרות הילאסיאס, בימי גדולתה של זו האחרונה. מערבה של ואלנקאלד נמשך אל תוך מדבר דורק העצום והלוהט, השורץ ביצירי כאוס שלא הוכנעו מעולם, וביערות מיזוקין הלחים והקטלניים, הנמשלים בידי חצאי-שדים.

פארלאריה: יבשת צפונית וקדמונית של מישורים מוכי כפור וסודות בראשית; משם, מרמת הקרח העצומה המשתרעת מעל שדות הקרח, החל מסע הכיבושים של הואלקיריות ושם, כנראה, שוכנים "שערי העולם": המעברים בין עולם מכורתם העתיק של אלת האור ויצירי כפיה, לבין קלדאריה.

מורקוויליירי: יבשת דרומית אגדית של ג'ונגלים נצחיים המשתרעת אי-שם מדרום לואלנקאלד; ארץ זו הינה מולדתם של שחורי-העור, אשר הביאו עימם אגדות על כח זדון מזווע שהשתלט על מכורתם העתיקה - אולי שלוחה נוספת של כוח-רצונו של בלגורת'.

"העולם המוכר לנו כיום, פסיפס של ממלכות אנושיות ואחרות הלוחמות וסוחרות לסירוגין זו עם זו, לא היה כך תמיד... למעשה, כל שאנו רואים על מפות העולם הידוע החל לפני כשלושת אלפים וחמש-מאות שנה. באותה עת, אלף שלם בטרם הוכתר ראשון קייסרי הילאסיאס, באו אלת האור והולקיריות שלה לראשונה אל קלדאריה; חומקות מעולם אחר ושכוח שחרב ונפל לממשלת האופל, ניצבו הללו בראש רמות הקרח הנצחיות שבצפון, ומשם השקיפו על עולם המצוי בעלטת דמדומים נצחית, שרוי באפיסת כוחות לאחר מלחמה בת עשרת-אלפים שנה בין האלים העתיקים ויצירי כפיהם.

אזי, הריעו השופרות, ואלת האור קראה לצבאותיה לצאת לקרב; אחרי הולקיריות, הגיעו עלפים ובני אדם הצמאים למולדת חדשה. צ'אוגארוק המפלצתי, אדון הכאוס שהשפיל את האלים העתיקים והשמיד את התרבויות שיצרו כמעט עד אחת, היה מופתע ומותש, ולא יכול היה לעמוד בפני המתקפה האדירה שנחתה על יצירי כפיו. לאחר כמעט אלף שנות מלחמה, נהדפו ברואיו אל לב ארצות השממה; בני האדם העתיקים אשר השתעבדו לכאוס בעת שלטונו חלקו עם אנשי התייש ושאר ברואיו המשונים של צ'אוגארוק את גורלם, או נכנעו לכובש החדש ונטשו למראית עין את דרכיהם הקודמות.

קלדאריה המוכרת לנו היום אינה אלא המרחב העצום שטוהר מיציריו של צ'אוגארוק באלף השנים הראשונות מאז בואה של אלת האור; מעבר לגבולותיה, הוסיפו לשרור מסתורין ואימה; איש אינו יודע היכן נמצאים גבולות העולם ומהי צורתם - אף כי אגדה עתיקה מספרת, כי העולם תחום בחומה אינסופית של ערפל אפור; כאשר צובר אחד האלים את הכח לברוא ארצות חדשות, נסוג הערפל לאחור וחושף את אותם מחוזות שזה מקרוב נוצרו - וחוזר חלילה.

במשך שנים על גבי שנים, היתה קלדאריה עולם בו שלטו ביד רמה שתי קייסרויות מתחרות; האחת, קייסרות האור של הולקיריות - סיל'נארלדה השוכנת במזרח קלדאריה, ואילו השניה, קייסרותם הגאה של ההילאסיאנים שבמערב הרחוק, הנשלטת בידי בית פאלאורידיס המקודש.  כל אחת משתי הקייסרויות תבעה לעצמה את הזכות על קלדאריה, וגינתה את השניה ככזב וחטא כלפי האלים... אף כי המרחק הרב ביניהן מנע מלחמה של ממש. בתווך, השתרעו ים, רכסי הרים ומדבריות שחצצו בין הצדדים; באותם איזורי חייץ קמו ממלכות אנושיות ואחרות, אשר לא אבו להשלט בידי אף אחת מן העטרות הקייסריות; הראשונה והחשובה באילו היתה ממלכת ז'ראל, אשר בניה טענו בעקשנות, כי דתם המורכבת הינה דת האמת היחידה.

כל זאת היה לפני שנים רבות, באשר ידו האכזרית של הזמן נגסה בקייסרויות והתעמרה בהן בלא רחם; מזה מאות רבות של שנים, שקייסרות האור הפכה לסמל נטול כח גרידא; הולקיריות התמעטו ונטשו את החרב, מחוזות שלטונן הפכו לפסיפס של ממלכות עצמאיות גדולות וקטנות, והמשמר הקייסרי המהולל התמעט והתפורר, עד שלא נותרו ממנו אלא יחידות ספורות, השומרות עדיין על כמה מגבולות העולם הידוע. קייסרית האור נותרה נטולת כח; אות וסמל למאמיני דתות האור, ולא יותר.
במערב, אחזו שחיתות ופלגנות באימפריה ההילאסיאנית האדירה; במשך מאות שנים, נאבקה זו על קיומה, עד אשר הכריעתה ברית לא קדושה בין רפיון ובגידה מבית, וכוחם המתעצם של יצורי זדון מחוץ. בירתה ועריה החשובות נכנעו בפני גזע האושגורו הנתעב, וחלקיה האחרים הופרדו זה מזה, לוחמים ונאבקים על קיומם.

 

העטרות הקייסריות קרסו; כעת, בעוד העידן החמישי קרב לסיומו, אחזו מבוכה וחשש בקלדאריה; כוחות זדון עתיקים וחדשים צוברים כוחות, ומתכוננים למלחמה אשר תמגר את שרידי מאמיניה של אלת האור; ומעל הכל, ניצב כח רצונו האדיר של בלגורת', יריבה של אלת האור מקדמת דנא - רצון הנחוש לכפות על יריביו הנחלשים מלחמה נוספת ואחרונה, אשר תכפוף את קלדאריה לשלטונו – לנצח נצחים.

לאינדקס המפות והארצות, לחץ כאן

לכניסה אל קו הזמן של קלדאריה (יתווסף בקרוב)

 

 

 

אל המדור הטכני של קלדאריה

 

בחזרה אל דף השער

 

 כתב וערך:
גדעון אורבך, ‏ 2003 ואילך. 
© כל הזכויות שמורות. שימוש מסחרי ו/או למטרת רווח כשלהי אסורים בתכלית, בלא היתר מפורש מהיוצר, בכתב ומראש. צילום והעתקה מכל סוג שהוא מותרים אך ורק למטרת שימוש פרטי שלא בתשלום.

 

קלדאריה וספרי החוקים וההרפתקאות שלה אינם שייכים לשיטת "מבוכים ודרקונים", אינם מוצרים מטעמה ואינם באים במקום קניית ספרי החוקים שלה. תפקידו היחיד של ספר החוקים הוא לאפשר לאלו שכבר עשו זאת להשתמש באופן חופשי בקלדאריה: ספר זה נועד לתת את הבסיס הטכני, אשר יאפשר לשחקני מבוכים ודרקונים להשתמש בקלדאריה להרפתקאות מגוונות, מעניינות ומורכבות, אותן היא מציעה בשפע לשחקנים מכל הגילאים. אי לכך, ספר זה יתמקד בהבדלים בין השיטות, קרי, יסביר את חוקי קלדאריה, במקום בו הם שונים באופן ניכר מחוקי מו"ד רגיל; במקום בו לא נאמר אחרת, מומלץ לרכוש את ספרי מו"ד 3 ולהשתמש בחוקים המופיעים בהם. מטעמי זכויות יוצרים, לא ינתנו הסברים במקום בו חוקי קלדאריה ומו"ד זהים או דומים.