נוהלי טורניר Sealed בכלל ופרי-ריליס בפרט

פורום זה הוא הכתובת לכל השאלות על חוקי המשחק ועל חוקי הטורנירים של ה-DCI.

מנהלים: sliver, Navidshi

Psibeast
Administrator
אמר/ה תודה: 0
קיבל תודה: 0
יצירת קשר:

נוהלי טורניר Sealed בכלל ופרי-ריליס בפרט

שליחה על ידי Psibeast » 05/9/2003 , 11:22

לקראת הפרי-ריליס הממשמש ובא, ומכיוון שלכל פרי-ריליס מגיעים שחקנים חדשים שמעולם לא היו בפרי-ריליס ושואלים תמיד את אותן שאלות ולא יודעים למה לצפות, הכנתי את הכתבה הנ"ל שתבהיר איך בדיוק מתנהל טורניר sealed בכלל ופרי-ריליס בפרט. כל מה שאני אומר פה נכון לגבי כל טורניר Sealed, אם יש משהו שנכון רק לגבי הפרי-ריליס אני אציין זאת בהדגשה.
הכתבה כתובה בלשון זכר, אך מיועדת לשני המינים (במקרה ובחורה הקישה כתובת לא נכונה ב browser שלה ובמקרה נכנסה לפה :) ).

:?: מהו פרי-ריליס?

:!: כידוע לכם (או שלא) כל 4 חודשים יוצאת הוצאה חדשה של קלפים. מספר שבועות לפני שההוצאה מתחילה להמכר רשמית בחנויות, מתקיים טורניר בשם פרי-ריליס (פרי- לפני, ריליס - הוצאה) שבו יש לשחקנים את ההזדמנות לשחק עם הקלפים החדשים עוד לפני שהם נמכרים בחנויות. הטורנירים הללו מושכים את מספר המשתתפים הרב ביותר, מתקיימים באווירה נינוחה יחסית לאירועים אחרים, והדגש בהם הוא על הכיף.
הפרי-ריליסים הם טורנירים מטיפוס sealed.

:?: מהו טורניר sealed?

:!: טורניר sealed הוא טורניר מסוג Limited (כלומר אתה מקבל את הקלפים לטורניר בטורניר עצמו ואסור לך להשתמש בקלפים נוספים מהבית). בטורניר הזה אתה מקבל מספר חבילות קלפים סגורות (לרוב מדובר ב tournament pack אחד ובין 2 ל-3 boosters, תלוי במארגנים. לפירוש המושגים הנ"ל ליחצו על הלינק למילון בראש הדף), אותם אתה פותח ומהם מנסה להרכיב את החבילה הטובה ביותר שתוכל.
אחרי שכולם עושים זאת, משחקים מספר סיבובים בין כולם, ובסוף על פי הניקוד (מספר ניצחונות) קובעים דירוג ומחלקים פרסים.

מהלך הטורניר

ראשית, אתה תגיע למקום, ותראה הרבה מאוד שחקנים מחליפים בינהם קלפים, מספר מארגנים ושופטים שמאיישים עמדות מחשב, מסדרים שולחנות, ודופקים את הראש בקיר מדי פעם כאשר המדפסת משתגעת ומתחילה לעשות קולות של סוסיתא בכביש הערבה. בפרי-ריליסים במיוחד מומלץ מאוד לגשת בהקדם האפשרי להרשם, שכן ישנו מספר מוגבל של קלפי פרי-ריליס (הסבר מייד) והם מחולקים על בסיס כל הקודם זוכה, וכל המאחר בוכה.

:?: מהם קלפי פרי-ריליס?

:!: קלפי פרי-ריליס הם בונוס מיוחד שמחולק לנרשמים על בסיס כל הקודם זוכה. מדובר בקלף נדיר מהסט החדש, בגרסת Foil, עם תאריך הפרי-ריליס כתוב עליו בזהב, ולפעמים יש בו גם מאפיינים אחרים מיוחדים, כמו למשל שמספר קלפים פרי-ריליס בעבר היו בשפות מיוחדות שאין בהם בדרך כלל קלפים מג'יק, כמו למשל עברית. שים לב! אסור להשתמש בקלף הפרי-ריליס בטורניר עצמו!

לאחר שנרשמת ושילמת, אתה תקבל מספר חבילות קלפים. בפרי-ריליס מירודין תקבלו Tournament Pack אחד של מירודין, ושני בוסטרים של מירודין. בפרי-ריליסים של סטים אחרים הרכב החפיסות שתקבלו עשוי להיות שונה, למשל, בפרי-ריליס של הסט הבא אחרי מירודין (Darksteel) תקבלו Tournament Pack של מירודין, ובוסטרים של Darksteel.
כמו כן, אתם תקבלו דף עם רשימת כל הקלפים בסט שנקרא Deck List.

:?: מהו ה Deck List ולמה צריכים אותו?

:!: אנו, המארגנים והשופטים, נוקטים במספר אמצעים בכדי להבטיח את הוגנות התחרות ובכדי למנוע רמאויות. בטורניר אסור לשנות את הרכב החבילה שלך ממה שבנית לפני תחילת הטורניר (מלבד Sideboard - ראו במילון למעלה). אבל איך נוודא שבאמת שחקנים לא שינו?
התשובה היא שנדרוש מהם לרשום את הרכב החבילה שלהם לפני הטורניר ולהגיש לנו את הרשימה הנ"ל. כך נוכל לעשות בדיקות פתע מדגמיות, שדי בהן בכדי להרתיע רמאים פוטנציאליים (מכיוון שהעונש על רמאות הוא הרחקה מיידית מהטורניר, ולרוב גם גירוש מטורנירים לפרק זמן ארוך).
ה Deck List מחולק על פי צבעים, ובכל צבע יש רשימה של כל הקלפים מצבע זה. ליד כל שם של קלף ישנם שני תאים שבהם ניתן לכתוב. מעל אחד מהם רשום Total ומעל השני Played.
הדרך הנכונה למלא את ה Deck List היא לרשום סך הכל כמה עותקים של הקלף קיבלת בעמודת ה Total ובכמה אתה למעשה משתמש בחבילה בעמודת ה Played. לדוגמא, נאמר שקיבלת 3 Wirewood Elf בקלפים שלך, אבל החלטת להשתמש רק ב-2 מתוכם בחבילה. אתה תרשום 3 בעמודת ה Total ו-2 בעמודת ה Played.
בעמודות של האדמות הבסיסיות יש רק Played. זאת מכיוון שידוע מראש שאתה קיבלת 6 אדמות בסיסיות מכל סוג, וגם הן לרוב נאספות ע"י המארגנים ומחולקות על פי צורך, ולכן אין צורך בעמודת Total באדמות בסיסיות.

כעת, ברוב טורנירי ה Sealed שבהם יש חשש שאנשים יביאו קלפים מהבית ויכניסו לחבילות מקיימים Deck Swap (הסבר מייד). בפרי-ריליסים של הסט הראשון בכל בלוק, כאשר כל הקלפים הם מהסדרה החדשה ואין לאף שחקן איך להביא קלפים מהבית בדרך כלל מוותרים על זה.

:?: מהו ה Sealed Deck Swap?

:!: כפי שאמרתי קודם, אנו נוקטים באמצעים שונים בכדי לנסות להבטיח את הוגנות התחרות. הסברתי קודם איך אנו פותרים את הבעייה ששחקן משנה את החבילה שלו אחרי תחילת הטורניר, אבל ישנה בעייה נוספת.
נגיד שזה הפרי-ריליס של Darksteel עכשיו (הסט הבא אחרי מירודין). מירודין כבר נמכר בחנויות 4 חודשים ויש לכולם הרבה קלפים ממנו. בפרי-ריליס של Darksteel מקבלים גם קלפים של מירודין (מכיון שאין Tournament Packs של Darksteel, רק של הסט הראשון בכל בלוק). עכשיו, מה מונע משחקן לבוא עם כמה קלפים ממש חזקים מהבית בכיס, לפתוח את הקלפים שלו בטורניר, לראות שהוא קיבל זבל של דברים, ופשוט להכניס את הקלפים שהוא הביא מהבית במקומם (ולרשום ב Deck List כאילו הוא באמת פתח אותם ב Tournament Pack)?
התשובה היא ה Deck Swap. בטורנירים בהם מתקיים Deck Swap, אתה מקבל את הטורנמנט פק והבוסטרים, פותח אותם, אבל רק רושם מה קיבלת בעמודת ה Total. אתה לא מתחיל לבנות חבילה. אחרי שרשמת את הקלפים שהתקבלו, אתה אורז אותם יפה חזרה בשקית (שתקבל מהמארגנים), ומחזיר אותם לשופט או למארגנים.
אחרי שכולם יעשו זאת, המארגנים יחלקו שוב את החבילות לאנשים באופן אקראי, כך שהסיכוי שאתה תקבל את הקלפים שרשמת הוא נמוך מאוד. עכשיו כאשר אתה בונה את החבילה אתה ממלא רק את עמודת ה Played ולא ה Total.

אם המארגנים אספו את האדמות מכולם, ולא קיבלת אדמות יחד עם הקלפים שלך, תוכל לבוא עם ה Decklist המלאה למארגנים, ולקבל בדיוק את האדמות הבסיסיות שרשמת שאתה משתמש בהן. תוכל לקבל גם כמה אדמות נוספות לסיידבורד אם תבקש.
אם המארגנים לא אספו אדמות, אזי יהיו לך 6 אדמות בסיסיות מכל סוג. אם תזדקק לנוספות, תוכל להחליף אדמות עם השחקנים האחרים בטורניר. שים לב! מותר לך להחליף אך ורק אדמות בסיסיות עם שחקנים אחרים בטורניר. אין להחליף שום קלף שקיבלת במסגרת הטורניר עד לסיום הטורניר!
כמו כן, אם תרצה לחסוך לעצמך את הטרחה ואת ההמתנה בתורים, תוכל להביא אדמות בסיסיות מהבית, כל עוד הן במצב חדש לחלוטין ולא ניתן להבדיל בין הגב שלהן לגב של הקלפים החדשים שקיבלת. אם אתה שם את כל החבילה שלך ב Sleeves (פירוש במילון), אז תוכל להשתמש בכל אדמה בסיסית שתרצה. מומלץ מאוד להביא אדמות בסיסיות מהבית. זה חוסך הרבה זמן והמתנה בתורים.

:?: מהם כללי בנית החבילה?

:!: כמו בכל טורניר לימיטד אחר, חייבים להיות בחבילה לפחות 40 קלפים (אין מקסימום), אין מגבלה של 4 עותקים לקלף (למרות שקשה מאוד עד בלתי אפשרי להגיע ליותר מ-4 עותקים מקלף כלשהו בטורניר Sealed), וכל מה שלא הכנסת לחבילה נחשב לסיידבורד שלך (בין משחק למשחק בכל סיבוב תוכל לשנות את החבילה שבנית על פי הסיידבורד איך שתרצה בתנאי שישארו לפחות 40 קלפים בחבילה. ההחלפה לא חייבת להיות על בסיס של אחד מול אחד).

זהו, קיבלת קלפים, הכנת חבילה, כעת נותר רק להמתין שהזיווגים (Pairings) של הסיבוב הראשון יודפסו. המארגנים ידפיסו כל סיבוב (או יודיעו בצורה אחרת) מי משחק מול מי. דבר זה נקרא זיווגים אך בדרך כלל מכנים זאת באנגלית Pairings. אחרי שדף זה נתלה על אחד הקירות מצא את שמך עליו. שם תמצא את שמו של יריבך ואת מספר השולחן בו אתם משחקים. לך לשולחן ושב בו, היריב שלך יעשה אותו דבר וכך תמצאו אחד את השני.
אם 3 דקות לאחר תחילת הסיבוב היריב שלך עדיין לא הגיע, פנה לשופט.

כל סיבוב אורך 50 דקות, והוא עד 2 נצחונות (מתוך 3 משחקים אפשריים). בסוף כל סיבוב דווח לשופט או למארגן על התוצאה. לעיתים תקבל פתק שעליו עליך לרשום את התוצאה, ולעיתים פשוט תיגש למחשב ותאמר בעל פה.

כך תשחק מספר סיבובים, עד סוף הטורניר. בסוף הטורניר יסוכמו הנקודות של כולם, ויחולקו פרסים.

בהצלחה בטורניר!
נערך לאחרונה על ידי Psibeast ב 05/9/2003 , 19:50, נערך 3 פעמים בסך הכל.
Psionic Beasts. Top of the food chain and climbing.

Canopy Crawler
מארגן טורנירים בדרום
יצירת קשר:

שליחה על ידי Canopy Crawler » 05/9/2003 , 11:31

ושוב כל הכבוד לאלון על ההשקעה...חבל שזה לא מבטל את ההסברים בפררליז עצמו...

Muss
Muss Man
יצירת קשר:

שליחה על ידי Muss » 05/9/2003 , 13:29

באמת כל הכבוד וסחטיין על ההשקעה!
"עם נקבות לא משחקים, זאת זכרו נא ילדים
בגלל שקרקמן לא חשב- הוא קיבל סכין בגב!"

Wolfy
MTGil Wizard

שליחה על ידי Wolfy » 05/9/2003 , 14:48

In this prerelease, will lands be distributed?
If the answer is yes, will it be in the 30 minutes deck building time?

JohnS
MTGil Wizard
יצירת קשר:

שליחה על ידי JohnS » 05/9/2003 , 15:20

Canopy Crawler - המטרה של ההסבר היא לא להעניש את השחקנים. זה פק"ל כמו עליית משמר בצבא - כולם מכירים את נוהל פתיחה באש, אבל בכל זאת כל עליית משמר אומרים אותו. המטרה היא שהמארגנים ייצאו לידי חובה, ואם השופט נותן עונש לשחקן, שאותו שחקן לא יוכל לומר "לא ידעתי את החוקים".
הפלאפון שלי: 054-4685102
אני לא יכול לשנות לכם שם משתמש, רק Psibeast ו-Antrax יכולים. אני לא נותן עזרה בבניית חבילות!
אני לא יכול לאמת אותכם בלי לראות אותכם או סריקה של תעודה מזהה שלכם.

Shefer
Loco de la Cabesa :}

שליחה על ידי Shefer » 05/9/2003 , 15:33

דני - אין מצב שאין הסברים. גם לפני הטורניר הכי פשוט והכי דבילי חייבים להיות הסברים + זמן לשאלות. כמו שיבגני הגדיר יפה - פק"ל.

Wolfy - זמן הכתיבה של החבילות לא יעלה על 20 דקות, לדעתי. אחרת יווצר, כרגיל, בזבוז זמן משווע. כיוון שבדר"כ מחולקים הקלפים לפני כן, אין סיבה שמי שכתב כבר גם לא יעזור לחברים. לגבי הבנייה, לא יעלה על שעה עם או בלי הארכות בכל מקרה וכמעט בטוח יהיה פחות. כמה פחות? נראה כשנגיע לשם, אתם תקבלו הודעה ביום הפרי-ריליס בכל מקרה.

אני מבקש - זה לא פורום לדיונים של "כל הכבוד" (למרות שלאלון תמיד מגיע את כל הכבוד) ושאלות חוקים של פרי-ריליס פרטי (כולל Mirrodin כשלעצמו). רק שאלות שנוגעות לפרי-ריליסים ככלל יתקבלו כאן. את שאר השאלות - פורום חוקים של קלפים (לגבי אלה מ-Mirrodin) ופורום טורנירים ותחרויות.

שפר :}

JohnS
MTGil Wizard
יצירת קשר:

שליחה על ידי JohnS » 05/9/2003 , 15:48

Wolfy - ייקחו ממך את האדמות שיש בTournament pack, ואז יחלקו אותם לכל אחד כמה שהוא צריך. ועקרונית זה על-חשבון זמן בניית חבילה, אבל אם לא יהיה מספיק אנשים שמחלקים אדמות, אז זה יכול לקחת יותר זמן ואז תקבל הערכה.
אני לא יכול לשנות לכם שם משתמש, רק Psibeast ו-Antrax יכולים. אני לא נותן עזרה בבניית חבילות!

Nile
MTGil Grand Wizard
יצירת קשר:

שליחה על ידי Nile » 05/9/2003 , 18:33

מינימום קלפים לד זה 40 או 60 או...?

JohnS
MTGil Wizard
יצירת קשר:

שליחה על ידי JohnS » 05/9/2003 , 19:27

מינימום זה 40 כולל האדמות (כמו בבוסטר דראפט). ורצוי לך באמת לשחק עם 40 ולא יותר, כי אחרת רוב הסיכויים שתפסיד (זה בדוק).

Psibeast
Administrator
יצירת קשר:

שליחה על ידי Psibeast » 05/9/2003 , 19:51

הוספו למאמר כללי בניית החבילה.

Farseer
The Orcish Warchief
יצירת קשר:

שליחה על ידי Farseer » 08/9/2003 , 17:06

מתי יהיה את הפרילייס הבאה?
ואם כן יהיה בהוד השרון או כפר סבא?

Shefer

שליחה על ידי Shefer » 08/9/2003 , 17:23

יש לך פורום שלם של טורנירים ומועדיהם - תציץ שם...

Northenflame
MTGil Apprentice
יצירת קשר:

אז זה סויס?

שליחה על ידי Northenflame » 13/9/2003 , 9:36

אני לא כל כך הבנתי הטורניר בפרי ריליס הוא טורניר אלימינציה או סויס?
נערך לאחרונה על ידי Northenflame ב 13/9/2003 , 9:38, נערך פעם 1 בסך הכל.
Ergil כתב:time walk מונע מהיריב קלף ונותן לך אחד.
אין לי כח לשים חתימה, מה תעשו לי?!

Shefer

שליחה על ידי Shefer » 13/9/2003 , 9:37

סוויס, רק סוויס ושום דבר אחר מלבד סוויס... עד ה-Top 8 כמובן.

Arie
מארגן טורנירים בדרום

שליחה על ידי Arie » 13/9/2003 , 12:21

כבר 3 פררליסים לא היה אלמינציה...(אולי אפילו יוותר...אני הייתי רק ב3 אחרונים..)

היה פעם אלימינציה?

Psibeast
Administrator
יצירת קשר:

שליחה על ידי Psibeast » 13/9/2003 , 14:41

Maledrach כתב:כבר 3 פררליסים לא היה אלמינציה...(אולי אפילו יוותר...אני הייתי רק ב3 אחרונים..)

היה פעם אלימינציה?
זה מכיוון שעד שמגיע ה top-8 כולם כבר כל כך מותשים שלאף אחד אין כוח לשחק.
אל תצפה שזה ישתנה בקרוב ואני עוד מעולם לא ראיתי top-8 בפרי-ריליס משוחקים.

Arie
מארגן טורנירים בדרום

שליחה על ידי Arie » 13/9/2003 , 20:39

נכון...
אתם(השופטים) לא נמאס לכם כל פעם להגיד שיהיה?

היה לי פעם ויכוח עם יבגני..(ויכוח דפוק כי בעצם הוא מילא מחליט) אני אמרתי שלא צריך לעשות טופ 8... בסוף מילא לא היה כי השחקנים לא רצו
(בד"כ פשוט שחקן אחד הולך כי הוא ממהר..ואז זה מתבטל)

Shefer

שליחה על ידי Shefer » 13/9/2003 , 22:05

והנה הביקורת של -כל- שופט ב-pre-release בת"א שעשה את זה - אם הפרי-ריליסים היו מסתיימים בשעה נורמלית שאפשר בה לעשות Top 8, היו עושים אותו, אבל מה לעשות, אומרים שעה, מתחילים לפחות חצי שעה אח"כ, אומרים זמן לבנייה וחצי לא עומדים בו ואמור להתחיל סיבוב, לוקח זמן עד שהוא מתחיל, כשהוא נגמר, איכשהוא כל פעם חסרות תוצאות וכשאומרים 5 תורות פתאום לאנשים יש זמן לחשוב בסטלבטיה כאילו לא היה להם זמן לפני זה.

אם אנשים היו מגיעים ב-8 בבוקר, ההרשמה הייתה מסתיימת ב-9, רשימת החבילה הייתה לוקחת רק חצי שעה, הבנייה 45 דקות וההסברים 15 דקות, ב-1030 (מקסימום 1100) היינו מתחילים סיבוב ראשון, תוסיף שבע וחצי שעות, כולל הפסקה ומסיימים את ה-Swiss ב-1830 הכי מאוחר, עוד חצי שעה הפסקה לפני ה-Top 8, שגם הוא אמור להימשך כ-3 שעות, כולל אפילו גמר וכל הטורניר מסתיים הכי מאוחר כולל ה-כ-ו-ל ב-2230.

אז לא נמאס לאף שופט לאמר שיהיה Top 8, כי מעבר לכך שאסור לנו או לכל מארגן לאמר זאת, יכול להיות שיהיה ואם לא - אז סיימנו מוקדם יותר. אם שחקן הולך למרות שה-7 האחרים רוצים Top 8, אז אחד מהם יקבל ניצחון אוטומטי. בגלל שכולם אומרים "לא יהיה Top 8" אנשים לא נשארים. אם היינו אומרים, אנשים היו מתכננים את הזמן שלהם בצורה נבונה יותר והם לוקחים סיכון.
בכלל - בבאר-שבע, ירושלים, ראשון או בקיצור בכל pre-release שאינו בת"א או בחיפה, אין סיבה לא לעשות Top 8, כי אין שם יותר מ-64 איש בטורניר כדי להצדיק 7 סיבובים, יש הרבה פחות בלגן מה-100+, פחות לכלוך, יש זמן להפסקה ועדיין מסיימים 3 שעות לפני הזמן שמסתיים בת"א (ובדר"כ בסביבות השעה לפני חיפה) ולכן אין סיבה לא לעשות Top 8.

שפר :}

Slash

שליחה על ידי Slash » 11/11/2003 , 6:02

)תשמע, אני ראיתי בבאר-שבע פרי-ריליז של סקורג', היה כיף, ניסו לעשוק אותי, תודה לאל שהיה אריה שם( פעם אחת ויחידה אני אומר את זה) שאמר לי לא לעשות כלום.

ראיתי את השחקנים, אחרי שעה 16:00 כולם היו מותשים, כולל אני שלא שיחקתי, רק התחלתי במג'יק( :oops: ).

וגם המשמעת שם הייתה לא משהו, יבגני הוא אחראי מצוין, רק בעיה יש של כמה אנשים שהיו חייבים לצעוק ואקסטרה אקסטרה.

השתתפתי בטורניר אקסטנדד ולקחתי מקום 6.

ראיתי מה זה היה, "השופטים" הת נהגו וצחקו חלד גדול מהזמן על מתחילים כמוני, יבגני היה מצוברח בגללם והיה תחת לחץ רוב הזמן, בסוף היום ראיתי שאם לא ייגמר היום יבגני יתחיל להביא מכות, יש רק אחראי אחד בדרום וחבל שכך, אני יודע ש-20+ אנשים זה קצת אבל אם כולם טינייג'רס,ו-30% מתוכם גם מדברים וצועקים אז יש בלאגן.

הייתי פה בדראפט, שקט מוות, בוא אנשים מגילאים 10 עד 20, אף-אחד לא צוחק, על 20 אנשים באו 5 אחראים, היה שקט מוות, ככה כיף לשחק לפי מה שאני חושב, בשקט ומהר.

יבגני, אני מקווה שלא תעשה שופטים בדרום מתחת לגיל 16( חוץ מאבירם-הוא הכי הכי בחברה שם).

סטאס
נערך לאחרונה על ידי Slash ב 12/11/2003 , 3:56, נערך 2 פעמים בסך הכל.

JohnS
MTGil Wizard
יצירת קשר:

שליחה על ידי JohnS » 11/11/2003 , 17:31

LOL
תודה בכל מקרה על המחמאות :)
אני מנסה לשלוט על אנשים אבל לפעמים הם יוצאים מכלל שליטה.
אני מאוד אשמח שאנשים יעזרו לי אבל אם תוך כדי עזרה הם מתחילים להתנהג כמו אותם ילדים שעליהם הם אחראים - מה אני יכול לעשות?
והבגרות נקבעת לא לפי גיל אלא לפי בגרות נפשית.
ובארה"ב יש מנטליות אחרת - פה בארץ כולם אוהבים לעשות בלאגן.

שלח תגובה