תוכנית השופטים הישראלית

פורום זה מיועד למארגנים, שופטים, מתנדבים בטורנירים, ולכל המתעניינים בנושאים הללו.

מנהל: sliver

נעול
sliver
Sliver Overlod
הודעות: 5941
הצטרף: 30/5/2004 , 0:11
מיקום: רחובות
אמר/ה תודה: 0
קיבל תודה: 0
יצירת קשר:

תוכנית השופטים הישראלית

שליחה על ידי sliver » 13/12/2013 , 22:36

מטרת ת'רד זה הינה לאגד את כל המידע הרלוונטי לשחקנים שמעוניינים להפוך לשופטים מוסמכים במסגרת ה DCI.

מה בעצם שופט עושה?

עבודת השופט הינה מורכבת ומגוונת. התפקיד כולל מענה על שאלות חוקים, פתירת בעיות שעולות בקרב שחקנים, תיקון טעויות שנעשו במסגרת המשחק, חינוך והענשת אנשים שעברו על חוקי המשחק או הטורנירים, וכל מה שנדרש לשם הרצת אירועי מג'יק בצורה חלקה (לדוגמא בדיקת ליסטים, תליית פיירינגס, איסוף זבל, ועוד).

כמה שופטים צריך בישראל?

השאיפה היא שכל חנות שמקיימת אירועי מג'יק תעבוד עם שופט שהוא לפחות לבל 1, ובגלל שהוא לא תמיד יהיה פנוי רצוי שיהיה עוד מישהו מוסמך שזמין להחליף אותו במידת הצורך. אם תעשו את המתמטיקה תגלו שמדובר במספר לא קטן של אנשים.

למה לי להפוך לשופט מוסמך?

זו שאלה שאתם צרכים לשאול את עצמכם.
יש הרבה סיבות לרצות להפוך לשופט. בין השאר: בשביל לתרום חזרה לקהילה, בשביל לחוות את המשחק באופן אחר, ובגלל שצריך שופטים בכדי להעלות את רמת הטורנירים. בנוסף אם אתם כבר ככה מתנדבים באירועים התגמול שתקבלו יהיה גדול יותר, ולהיות שופטים יכול גם לתת לכם יתרון אם תהיו מעוניינים לעבוד עם חנויות שירצו לארגן אירועים.

האם יש מגבלות בשביל להפוך לשופט?

ממש מעט. לפי הוראות ה DCI עליכם להיות בגיל 14 ומעלה, ובמידה והייתם מעורבים ב DQ לאחרונה או שיש חשד לגבי האמינות שלכם, תידחו מיידית.

טוב, השתכנעתי. אני רוצה להפוך לשופט. מה אני צריך בשביל זה?

בשביל להסמיך אדם ללבל 1 צריך שופט שהוא לבל 2. עליכם לשפוט שני אירועי Sanctioned בחצי שנה טרם ההסמכה, כשלפחות באחד מהם תשפטו ביחד: הרבה מהלימוד של איך להיות שופט הוא בפועל, אבל מעבר לזה חשוב לראות אתכם בפעולה, גם כדי לתת לכם פידבק וגם כדי לדעת שאתם באמת מוכנים לשפוט בטורנירים.

מעבר לזה קיים גם תת פורום כאן לשופטים, שאינו גלוי לכלל הפורום. לאחר שתוכיחו רצינות לגבי הכוונה שלכם תוכלו להצטרף לפורום ולהיחשף למידע חשוב ומעניין בנושאי שיפוט בארץ.

כרגע קיימים בארץ מספר שופטים מוסמכים, ואם הם פנויים ויסכימו לכך זה יעשה טוב לשניכם אם הם יקחו חסות עליכם ויסייעו לכם להשתפשף.

במידה ונשתכנע שאתם מוכנים, השלב הבא הוא לעבור ראיון ומבחן עם לבל 2 כדי שתוכיחו שיש לכם את הידע הדרוש. זיכרו - את הראיון והמבחן לא עוברים בשביל להפוך לשופטים, אלא כי אתם כבר שופטים ונשאר לכם רק להוכיח את זה רשמית.

מה כוללים הראיון והמבחן?

הראיון כולל כמה שאלות בשביל להתרשם מכם באופן כללי: בגדול איזה רקע יש לכם במשחק, מה המניעים שלכם, לראות שאתם יודעים להסביר את החוקים בצורה ברורה, ושאתם מראים מספיק ידע על מנת שיהיה טעם לתת לכם את המבחן. כל אלו גם יבדקו במהלך הטורניר שתשפטו ביחד.

המבחן מורכב מ 25 שאלות אמריקאיות, חלקן עם יותר מתשובה אפשרית אחת. במבחן תישאלו על חוקי ומצבי משחק (18 שאלות) ועל חוקי ומצבי טורנירים (7 שאלות). בכל שאלה שיש איזכור של קלף תקבלו את טקסט האורקל העדכני שלו. בגדול הציון העובר הוא 70, אבל זה לא מעבר אוטומטי.

מה צריך לדעת?

קודם כל את חוקי המשחק כמובן, היות ורב השאלות יהיו עליהם.
דבר נוסף שיש לדעת הוא איך לטפל בטעויות שקורות באירועים.
ולבסוף צריך לדעת כיצד להריץ את הטורניר על מנת שהוא יעמוד בדרישות ה DCI.
מלבדם כדאי מאד להכיר דברים כגון חוקי 2HG וטורנירי מולטי, קלפים שהם Banned ו Restricted, פורמטים שונים, וכולי, כי סביר שתישאלו גם על אלו.

האם אתה יכול לפרט יותר?

בוודאי.

מבחינת חוקי המשחק, הדגש הוא על הנושאים הבאים:
מונחים בסיסיים (מבנה קלף, מאנה, וכו').
אזורים.
מבנה התור.
שלב הקרב.
הטלת כישופים והפעלת יכולות.
פתירת כישופים ויכולות.
Triggered abilities.
קביעת כח וקשיחות של יצור.
אפקטי החלפה ומניעה.
אפקטי העתקה.
Keywords .
בנוסף עשוי להיות דגש על מכניקות בסטנדרד, ופורמט ענק דו-ראשי.

מבחינת חוקי טורנירים, יש לדעת:
מכניקות של טורניר (השחקן שמתחיל לא שולף, מתי משחקים הטוב מ 3, מה עושים כשנגמר הזמן לסיבוב, וכו').
מה נדרש בשביל אירוע Sanction בר דיווח (מינימום שחקנים, כמה סיבובים, וכו').
מגבלות זמן (כמה זמן לתת לסיבוב).

איך אפשר להתכונן לכל זה?

קיימים מערכי שיעור ללימוד עצמי ששמים דגש על חוקי המשחק הנ"ל בכתובת http://wiki.magicjudges.org/en/w/Judge_Classes" target="_blank
באשר לחוקי טורנירים ותיקון טעויות, יש שני מסמכים שחיוני להכיר ונמצאים ב http://www.wizards.com/wpn/Events/Rules ... egathering" target="_blank
מסמכים אלו כוללים את הגרסאות העדכניות של Judging at Regular REL, ו Tournament Rules בו רלוונטיים סעיפים 2,10 ונספח B.
זה לא חובה, אבל רצוי שגם תעברו על ה Comprehensive Rules העדכניים ב http://www.wizards.com/Magic/TCG/Resour ... agic/rules" target="_blank

ב Judges Center תוכלו ליצור לעצמכם מבחני דוגמא לאימון, לראות שאתם יודעים מספיק וכמובן ללמוד על מצבים וחוקים מעניינים שלא הכרתם בעבר, תוך כדי.

מה קורה לאחר המבחן?

במידה ולא עברתם את הראיון והמבחן, יש תקופת צינון של חודשיים לפני שתוכלו להיבחן שוב. במהלכה מומלץ לכם ללמוד מהטעויות שעשיתם ולהשתפר בשביל הפעם הבאה.
אל תיקחו את זה קשה, כי מטרת המבחן בין השאר היא להראות לכם שלמרות שאתם יודעים הרבה וחשבתם שאתם מוכנים, עוד יש לכם מה ללמוד.

במידה ועברתם את הראיון והמבחן, תוך מספר ימים תקבלו הכרה של ה DCI בדרגה החדשה שלכם, ותתחילו לקחת חלק ברשימת השופטים העולמית.
ולבסוף - להיות שופט זה לא מעמד, אלא אחריות. עליכם להיות פעילים, לבוא ולשפוט בטורנירים, ולא סתם להיות מרוצים שאתם עכשיו שופטים רשמיים.
הדרישה לשימור הדרגה שלכם היא לשפוט בטורניר פעם בחצי שנה לפחות.
Slivers don't learn. They just know
שופט לבל 8 ומארגן הבין גלאקטי של ויזארדס.

נעול