Metamorphosis

בפורום זה ניתן לדון בנושאים הקשורים למג'יק שלא מכוסים על ידי אחד הפורומים האחרים. לדוגמה: שמועות על סטים עתידיים, דיון במוצרי מג'יק חדשים, דיונים על נציגים ישראליים בטורנירים בין לאומיים וכולי.

מנהלים: kabanist, Sir Psycho Sexy

נעול
PopperThingi
Dragon Food
הודעות: 2002
הצטרף: 09/8/2007 , 16:51
מיקום: בנימינה
אמר/ה תודה: 0
קיבל תודה: 0

Metamorphosis

שליחה על ידי PopperThingi » 26/8/2014 , 3:42

טוב, לא כתבתי בפורום בערך אלף שנה, אבל אף אחד לא כתב כלום על זה ויש כמה דברים שבא לי להגיד, אז נתחיל:

למי שלא שמע, מג'יק הולך לעבור שנה באה את אחת התהפוכות הכי גדולות שהמשחק עבר.
מארק רוזווטר פרסם את המאמר הזה היום ב-DailyMTG:
http://magic.wizards.com/en/articles/ar ... amorphosis

מומלץ מאוד לקרוא את המאמר במלואו, אבל למי שאין כוח הנה העיקר:
החל מלאחר בלוק Khans of Tarkir ו-Magic 2016, היציאה של בלוקים תשתנה מבלוק אחד של הוצאות גדולה-קטנה-קטנה וקור סט בשנה, ל-2 בלוקים של הוצאות גדולה-קטנה בשנה, שאין בין הבלוקים קשר.
בנוסף, הרוטציה של סטנדרט תשתנה: במקום פעם ב-24 חודשים שבהם יוצאים 4 הוצאות (בלוק+קור סט), הרוטציה תהיה פעם ב-18 חודשים, וכל פעם ייצא בלוק שלם של 2 הוצאות.
(הסבר ויזואלי מאוד יפה של התהליך - במאמר של רוזווטר)

בטווח הקצר, אין שינוי - Theros ו-Magic 2015 נשארים בסטנדרט עד סתיו 2015, בדיוק כמו כל בלוק וקור סט מאז M10.
ומה עם Khans? ובכן, בגלל שהוא הבלוק האחרון שהשנה שלו בנויה בלוק-קור סט, ברוטציה הוא ייחתך באמצע - Khans of Tarkir + Dewey ייצאו ברוטציה באביב 2016, ו-Louie + Magic 2016 יוצאים ברוטציה בסתיו 2016.
מאז, בסטנדרט יהיו בכל רגע נתון בין 5 ל-6 סטים, מ-3 בלוקים שונים של 2 הוצאות כל אחד.

אני רוצה לעבור על 2 דברים - למה WotC אומרים שהם עושים את זה ומה ההשלכות עלינו, השחקנים.

דבר ראשון - מי שעוקב אחריו יודע שמארק רוזווטר מדבר הרבה על הבעיות שלו עם קור סט ועם הסט השלישי בבלוק:
הקור סט אמור להיות לשחקנים חדשים, אבל מה מבטיח שהם ייכנסו למשחק דווקא בקיץ? למה, אם ככה, להוציא סט מופשט עם המון ריפרינטים בלי זהות של ממש? האם הקור סט משיג את מה שהוא צריך?
לסט שלישי כמעט תמיד יש טעם רע וההיסטוריה של המשחק מראה (ע"פ נתוני מכירות וסקרי דעת קהל) שלרוב הם הסטים הכי חלשים בבלוק ושהכי פחות מספקים שחקנים. ישנם יוצאי דופן, כשהדוגמא הכי בולטת היא Rise of the Eldrazi, אבל זה היה סט גדול, עם ריבוט מכני גמור.
בעיות נוספת ש-R&D מדברים עליהן הרבה הוא הקצב האיטי של הסיפור של מג'יק (למרות שעברו מאז 4 שנים, על ה-Eldrazi שומעים בסיפור עד היום והם עצמם לא התקדמו לשום מקום. אותו דבר עם New Phyrexia וההתנגדות המיראנית, ניקול בולס, טזרט, ומי יודע עוד כמה...), וויזרדס רוצים להזיז את הסיפור מהר יותר ע"י 2 סיפורים בשנה במקום 1 עכשיו.
דבר נוסף, הרוטציה המוגברת אמורה לגמור לסטנדרט להיות פחות "פתיר", כי חידוש נכנס לפורמט יותר פעמים בשנה.

(הקדמה שנייה - למי שלא מכיר אותי ולא יודע: אני משחק מג'יק מאז אודסי. נכון להיום אני משחק במג'יק אונליין - בעיקר לימיטד וקומנדר. אני לא אגיד שאני וותיק כמו חלק מהדינוזאורים האמיתיים בפורום, אבל חוויתי הרבה תהפוכות שמג'יק עבר במהלך שנותיו ואני לא מדבר בלי מחשבה)

אז מה כל זה אומר לשחקנים?
נתחיל ממה שקל להגיד - לשחקנים של פורמטים נצחיים (מודרן, לגסי, ואפילו קומנדר) זה לא אומר כלום, מלבד העובדה השולית שטיפונת יותר קלפים חדשים של ממש מגיעים כל שנה (יהיו פחות ריפרינטים, עכשיו שאין קור סט שחציו מוקדש להם).
לשחקני לימיטד זה נשמע לי לגמרי חיובי - יותר שינוי פורמטים זה מבורך, ואין קור סט משמים פעם בשנה שמשחקים רק כי Nissa פשוט אלוהית, ובלימיטד לא כל כך משנה לי כמה זמן הקלפים נשארים ברוטציה כי אם אני לא צריך אותם אני פשוט אפטר מהם במקום.
לכל מי שמתעסק בצד הכספי של המשחק - דילרים, ספקולטורים, חנויות - נראה לי השינוי מינימלי גם כן. מי שעוסק בצד הכספי של המשחק גם ככה יושב עם היד על הדופק והחוק הפשוט של השוק המשני הוא שכשקלף אחד מאבד ערך - קלף אחר עולה בערכו.
שינוי חיובי נוסף בהחלט הוא בצד הסיפורי - כמו שרוזווטר כתב במאמר שלו, זה יפתח יותר הזדמנויות לבקר במישורים פופלריים שביקרנו בהם בעבר ויעבור פוחת זמן עד שנקבל קלואז'ר בסיפורים של מג'יק - שינוי שאני ממש אשמח לראות. את דומינריה לא ביקרנו כבר כמות נפשעת של זמן, ואני כבר מתגעגע לאלספת' ורוצה לדעת מה קורה איתה הלאה. פרט מידע מעניין נוסף - צוות הקריאייטיב של R&D הוגדל לאור השינוי שיצריך מהם בנייה של שני עולמות בשנה במקום אחד.

השינוי הגדול הוא לשחקנים של סטנדרט. הפורמט יעבור רוטציה יותר פעמים בשנה (באביב ובסתיו) והשינוי במטאגיים יהיה תכוף יותר ויצריך יותר משאבים נפשיים.
אבל בואו לא נברח מהפיל שבחדר - כן, זה אומר יותר חילופי קלפים בחבילות ויותר הוצאה כספית כדי להישאר רלוונטי במשחק. אם כל חצי שנה שליש מהקלפים בפורמאט משתנים, אז הערך של קלף ששווה רק לסטרנדרט יורד והערך הזה נעלם 25% מהר יותר. עד כמה זה משמעותי? אני לא בטוח. מי שכבר ככה כואב לו על קלפים שמאבדים מערכם מהר מדי עלול (ובצדק) לראות בזה הקש האחרון ולעזוב.
אישית אני לא אמהר כל כך לעשות את זה. יותר שינוי בפורמאט אומר שכשרון וקריאת המטאגיים יותר משמעותיים, ואני מאמין שיהיה לחבר'ה הכשרוניים יותר הזדמנויות לקנות קלפים בזול ולהרוויח אחר כך, ואני מעדיף שינוי כל חצי שנה בפורמט (די, נמאס מ-[card]Sphinx's Revelations[/card] ו-[card]Pack Rats[/card] עוד לפני ש-Journey into Nyx יצא)
עצה שלי - אם המטרה שלך היא לשמור על הכסף שלך, לשחק סטנדרט זו טעות ועדיף להשקיע בפורמטים נצחיים. בפורמטים נצחיים "מחסום הכניסה" אומנם גבוה יותר, אבל זה לא סביר בעליל ש-[card]Dark Confidant[/card] יאבד מחר חצי מהערך שלו, או שקלף מהסט החדש פתאום יהפוך את [card]Force of Will[/card] לשיט רר. אלו מניות "בטוחות" שאפשר בקלות להחזיר ולא כסף שבוזבז על קלף שיעלם ערכו בעוד שנה וחצי.
שינוי נוסף הוא כמות הקלפים שיודפסו (אני שם בצד רגע שנים מוזרות ומדבר ספציפית על המבנה הרגיל של בלוק גדול-קטן-קטן וקור סט בשנה). עד היום היו 2 הוצאות גדולות בשנה - הקור סט, שלו היו 3 חודשים כהוצאה העיקרית ללימיטד ומכירות, והוצאת הסתיו, שנשארה בבלימיטד ומכירות במשך 9 חודשים. עכשיו, לכל הוצאה גדולה יהיו 6 חודשים כהוצאה העיקרית לדרפטים ומכירות, מה שמשנה קצת את מאזן הקלפים. אותו דבר עם ההוצאות הקטנות - עד היום לאחת מהן היו 6 חודשים כחלק מלימיטד ולשנייה 3 חודשים, ומהיום שתיהן יהיו רק 3 חודשים, וחשוב להזכיר שהם מהווים רק בוסטר אחד מתוך ה-3 בדראפט. המשמעות המרכזית של השינוי הזה היא ש-Chase Cards מהוצאות קטנות יהיו יותר נדירים, פשוט כי יש פחות מהם. זה בעיה שראינו כבר בעבר עם קלפים פסיכיים שיצאו בהוצאות קטנות, כשהידוע לשימצה הוא [card]Tarmogoyf[/card] מ-Future Sight. צפו לזה, ופעם באה שמדפיסים קלף שבור למודרן בהוצאה קטנה, אני ממליץ שתקנו כמה כשהוא ברוטציה ותפדו את ההשקעה אחרי זמן מה. לפעמים מספיקים רק כמה חודשים לקלף לאבד פרופורציה במחיר שלו (דוגמה מהזמן האחרון הוא [card]Mutavault[/card], שהיה פחות מ-10$ כש-M14 שוחק בלימיטד, והיום עולה יותר מ-20$, וזה רק בסטנדרט).

דבר שאני מאמין *שלא* נכון להגיד הוא שלצעד הזה יש השלכות כספיות חיוביות עבור WotC ולכן הוא התבצע. ל-WotC אין יד בשוק המשני ולשינוי הזה אין השפעה על הרגלי קניית הבוסטרים של שחקנים - בוסטרים מההוצאה הכי חדשה הם אלו שנפתחים לרוב, ולא הולכות להיתווסף הוצאות כל שנה, רק שינוי במהות ההוצאות. ברור שיהיו מי שיימצאו למה זה הדבר הנורא ביותר מאז [card]Skullclamp[/card] ולמה WotC מנסים להרוס את המשחק, אבל לעומת שינוי כמו Mythic Rares באמת שרענון בהוצאות לא ישפיע מכירות בוסטרים לטובה באופן ישיר ופוגעני לשחקנים. זהו שינוי של R&D שפותר בעיות מהותיות שקיימות במשחק בערך מאז Invasion.

בואו נקווה לטוב ושנזכה לראות את הפירות של השינוי הזה ב-Blood-Sweat ו-Tears-Fears ב-2016.
נערך לאחרונה על ידי PopperThingi ב 26/8/2014 , 12:26, נערך פעם 1 בסך הכל.
הקיוב שלי ב-CubeTutor נסו בעצמכם!

kabanist
Moderator
הודעות: 4442
הצטרף: 22/5/2003 , 9:47
מיקום: קרית חיים
אמר/ה תודה: 0
קיבל תודה: 0
יצירת קשר:

Re: Metamorphosis

שליחה על ידי kabanist » 26/8/2014 , 4:34

רק לוודא שהבנתי אותך, אחרי m15 אין יותר דבר כזה קור סט?
אני הדורבן שקולע בזמן !

Navidshi
Judgmental Bastard
הודעות: 16994
הצטרף: 06/9/2004 , 11:52
אמר/ה תודה: 0
קיבל תודה: 0

Re: Metamorphosis

שליחה על ידי Navidshi » 26/8/2014 , 5:37

אם התהליך המתואר יצא לפועל, אמור להיות Core Set נוסף ואחרון, M16, שיצא אחרי Khans. כשהרוטציה משתנה, הוא ישאר ב-Standard יחד עם Louie (הסט האחרון בבלוק Khans) למשך 6 חודשים נוספים אחרי ש-Khans ו-Dewey יוצאים.

PopperThingi
Dragon Food
הודעות: 2002
הצטרף: 09/8/2007 , 16:51
מיקום: בנימינה
אמר/ה תודה: 0
קיבל תודה: 0

Re: Metamorphosis

שליחה על ידי PopperThingi » 26/8/2014 , 12:27

מה שרן אמר. בילבלתי את השמות של הקור סט עם השנים שהם יוצאים בהודעה, ערכתי אותה ואני מקווה שעכשיו ברור יותר.
הקיוב שלי ב-CubeTutor נסו בעצמכם!

MORNING DRAGON
MTGil Wizard
הודעות: 1062
הצטרף: 05/1/2005 , 16:55
מיקום: חיפה
אמר/ה תודה: 0
קיבל תודה: 0
יצירת קשר:

Re: Metamorphosis

שליחה על ידי MORNING DRAGON » 26/8/2014 , 12:39

אני אוהב את השינוי, שחקנים האמת אהבו פחות הקור סטים (למרות שM15 היה כיף מאוד לטעמי), ובתור אחד שאוהב את הסיפוריות של המשחק, עוד בלוק אחד בשנה זה סבבה :)

kabanist
Moderator
הודעות: 4442
הצטרף: 22/5/2003 , 9:47
מיקום: קרית חיים
אמר/ה תודה: 0
קיבל תודה: 0
יצירת קשר:

Re: Metamorphosis

שליחה על ידי kabanist » 26/8/2014 , 18:18

אז אני בעד. הסט השלישי בכל בלוק תמיד בעייתי, וקלפים בו מקבלים ערך גבוה מידי רק בגלל מחסור בעותקים.
מה שכן, הרוטציה יחד עם מחירי קלפים גבוהים מאוד מרחיקים הרבה אנשים מסטנדרד, ואני לא יודע אם המהלך הזה יצליח להוריד מחירים של מיטיקים באופן כללי.
המחיר הגבוה של הקלפים לדעתי מאוד פוגע במשחק. בכל סט יש מספר מצומצם מאוד של קלפים ממש טובים, ואז בוסטרים לא שווים כלום, והקלפים הטובים שווים הון. זה רע מאוד לכלכלה של המשחק, והם חייבים לקחת את זה בחשבון לדעתי.
אני הדורבן שקולע בזמן !

PopperThingi
Dragon Food
הודעות: 2002
הצטרף: 09/8/2007 , 16:51
מיקום: בנימינה
אמר/ה תודה: 0
קיבל תודה: 0

Re: Metamorphosis

שליחה על ידי PopperThingi » 26/8/2014 , 19:38

אני לא חושב שתהיה לזה השפעה על מחירי קלפים, כי זה לא משנה את כמות הבוסטרים שנפתחים לעומת הביקוש. קלפים טובים יותר תמיד יהיו שווים יותר, ונכון להיות מית'יקים פשוט חזקים יותר מררים רגילים, אז הנדירות שלהם משפיעה על המחיר שלהם. זה יותר משנה לתהליך הסיפור של המשחק ולרוטציות בסטנדרט.
למרות שיש אנשים שטענו בסלביישן שמחירים של קלפים שטובים רק בסטנדרט יירד בעקבות זה כי כולם יודעים מראש שהם שקעה קצרה יותר. נחיה ונראה.
הקיוב שלי ב-CubeTutor נסו בעצמכם!

Navidshi
Judgmental Bastard
הודעות: 16994
הצטרף: 06/9/2004 , 11:52
אמר/ה תודה: 0
קיבל תודה: 0

Re: Metamorphosis

שליחה על ידי Navidshi » 26/8/2014 , 21:14

אם הסיפור הזה יעבוד, אז האלספת'יות למיניהן עדיין יהיו יקרות אבל יהיו כנראה הרבה יותר קלפים שינועו בין מעמד של $2 ל-$6 בגלל השינוי התכוף בפוטנציאל.

Magic תמיד היה וכנראה שתמיד יהיה משחק לאספנים עם קלפים שווים יותר ושווים פחות, כי זה מקדם המכירות העיקרי של החברה אבל רואים שהם מנסים למתן את ההוצאות של שחקני standard באמצעות מוצרים כמו clash packs ו-event decks.

כשאתה אומר שבוסטרים לא שווים כלום, אתה מתכוון ל-MTGO, אני מניח? כי המחירים של בוסטרים מהשנים האחרונות (NPH, Innistrad, Avacyn) האמירו פלאים זמן קצר אחרי שהם הפסיקו לצאת בדפוס והם מהווים כיום השקעה מצוינת.

חבוב
Mr. Dude
הודעות: 1381
הצטרף: 20/11/2006 , 0:32
מיקום: רעננה
אמר/ה תודה: 0
קיבל תודה: 0

Re: Metamorphosis

שליחה על ידי חבוב » 29/8/2014 , 12:58

בעיני השינוי מייקר את סטנדרט, רוטציה יותר תכופה = החלפת דקים מהירה יותר. לכל דק \ סט יש זמן מועט יותר בפורמט, מה שמכריח את השחקנים לקנות קלפים חדשים א אפילוו דק שלם מהר יותר מפעם.
בתמונה הגדולה לאורך השנים זה יכריח את השחקן לקנות יותר קלפים כי הדק שלו יצא מסטנדרט יותר מהר. האם הצורך לקנות כמות גבוהה יותר של קלפים יתקזז עם מחיר נמוך יותר שלהם? אולי, צריך לחכות ולראות. לדעתי המחירים לא ישתנו, מית'יקים עדיין יהיו יקרים במידה מצחיקה, העובדה שיש להם חצי שנה פחות להיות בסטנדרט לא תוריד את המחיר שלהם אלה רק תכריח את השחקן לקנות מית'יקים אחרים מהר יותר מפעם.
It’s practically a rule that a ssason is awesome in Limited - LSV, Avacyn set review

Sir Bagelus
Sesame Street Lord
הודעות: 2161
הצטרף: 07/12/2004 , 18:36
מיקום: גבעת שמואל
אמר/ה תודה: 0
קיבל תודה: 0
יצירת קשר:

Re: Metamorphosis

שליחה על ידי Sir Bagelus » 29/8/2014 , 18:33

חבוב כתב:בעיני השינוי מייקר את סטנדרט, רוטציה יותר תכופה = החלפת דקים מהירה יותר. לכל דק \ סט יש זמן מועט יותר בפורמט, מה שמכריח את השחקנים לקנות קלפים חדשים א אפילוו דק שלם מהר יותר מפעם.
בתמונה הגדולה לאורך השנים זה יכריח את השחקן לקנות יותר קלפים כי הדק שלו יצא מסטנדרט יותר מהר. האם הצורך לקנות כמות גבוהה יותר של קלפים יתקזז עם מחיר נמוך יותר שלהם? אולי, צריך לחכות ולראות. לדעתי המחירים לא ישתנו, מית'יקים עדיין יהיו יקרים במידה מצחיקה, העובדה שיש להם חצי שנה פחות להיות בסטנדרט לא תוריד את המחיר שלהם אלה רק תכריח את השחקן לקנות מית'יקים אחרים מהר יותר מפעם.
שימוש בפחות סטים הופך את הסטים ה"ישנים" ל"פחות ישנים" ומגביר את הזמינות שלהם.
סביר גם ששימוש בפחות סטים יוריד את השימוש באינסוף ררים מכיוון שלא יהיו מספיק.
שני הדברים האלו יכולים להוזיל, או בקיצור, אין לנו שום דרך לדעת מה יהיה עד שיהיה.

שני

Itay Winkler
MTGil Wizard
הודעות: 3529
הצטרף: 26/1/2003 , 12:46
מיקום: Tel aviv
אמר/ה תודה: 0
קיבל תודה: 0
יצירת קשר:

Re: Metamorphosis

שליחה על ידי Itay Winkler » 29/8/2014 , 18:40

אין פחות סטים, יש פחות זמן לכל סט.
בלוק מתקצץ לסט גדול וסט קטן, מעיפים את הקור סט, ופשוט עוברים למוד בלוק נכנס -> בלוק יוצא.
"Mori’s fourth-turn play was handshake, targeting Peleg."

Sir Bagelus
Sesame Street Lord
הודעות: 2161
הצטרף: 07/12/2004 , 18:36
מיקום: גבעת שמואל
אמר/ה תודה: 0
קיבל תודה: 0
יצירת קשר:

Re: Metamorphosis

שליחה על ידי Sir Bagelus » 30/8/2014 , 9:46

Itay Winkler כתב:אין פחות סטים, יש פחות זמן לכל סט.
בלוק מתקצץ לסט גדול וסט קטן, מעיפים את הקור סט, ופשוט עוברים למוד בלוק נכנס -> בלוק יוצא.
המצב הנוכחי הוא (5-8 סטים)
המצב החדש הוא (5-6 סטים)

oracle
מארגן טורנירים
הודעות: 636
הצטרף: 03/1/2006 , 19:15
מיקום: תל אביב
אמר/ה תודה: 0
קיבל תודה: 0
יצירת קשר:

Re: Metamorphosis

שליחה על ידי oracle » 01/9/2014 , 22:58

לסט שלישי כמעט תמיד יש טעם רע וההיסטוריה של המשחק מראה (ע"פ נתוני מכירות וסקרי דעת קהל) שלרוב הם הסטים הכי חלשים בבלוק ושהכי פחות מספקים שחקנים. ישנם יוצאי דופן, כשהדוגמא הכי בולטת היא Rise of the Eldrazi, אבל זה היה סט גדול, עם ריבוט מכני גמור.
מה? מאיפה שלפת את הקביעה הכל כך לא ברורה הזו?

apocalypse, judgment, urzas destiny, alara reborn ועוד מלא הוצאות שלישיות בסדרה היו לטעמי הטובות ביותר.

הוכחה לכך ניתן לכל הפחות לקחת מהעוצמה של הקלפים, המשחקיות שלהם ואיך לא- המחירים.

בדוק שוב את הטענה הזו.
"you dont frighten us english pig dogs!"

Navidshi
Judgmental Bastard
הודעות: 16994
הצטרף: 06/9/2004 , 11:52
אמר/ה תודה: 0
קיבל תודה: 0

Re: Metamorphosis

שליחה על ידי Navidshi » 02/9/2014 , 6:08

היו לטעמי הטובות ביותר.
שי, אתה לא יכול להציב את טעמך האישי מנגד לנתונים סטטיסטיים של מחלקת המכירות של WotC.

הרבה מהסטים הללו היו נפלים מבחינת שחיקות כללית או חיבור לשאר הבלוק ואם חלק מהקלפים בהם היו יקרים במיוחד זה נבע מהעובדה שהם נפתחו בכמויות קטנות בהרבה ולאורך תקופה קצרה מאד. הרבה מהקלפים שנחשבים בעלי ערך כיום זכו במעמד שלהם מחוץ לכל הקשר שהיה קיים בתקופה שהם יצאו (Commander, Modern, שילובים עם קלפים שיצאו שנים מאוחר יותר) ובגלל מיעוט העותקים בשוק לעומת הביקוש הנוכחי.

XplayerX
MTGil Apprentice
הודעות: 133
הצטרף: 18/10/2014 , 13:37
אמר/ה תודה: 0
קיבל תודה: 0

Re: Metamorphosis

שליחה על ידי XplayerX » 09/6/2015 , 23:36

בכללי, דף (די) חדש במג'יק לפחות מבחינת פורמאטים והקטע של המכירות.

נ"ב: איך אתה מעז להגיד force of will ושיט רר באותו משפט :evil:

Y
מנהל טכני
הודעות: 10415
הצטרף: 27/5/2003 , 10:58
מיקום: רמת גן
אמר/ה תודה: 0
קיבל תודה: 0
יצירת קשר:

Re: Metamorphosis

שליחה על ידי Y » 10/6/2015 , 6:15

הנושא מת לפני מעל חצי שנה. אין טעם להחיות אותו.

נעול