למה השפה שלנו כ"כ משעממת =[

זה המקום לכל נושא שאינו מתאים לאף פורום אחר, כולל דיונים בנושאים שאינם קשורים למג'יק.

מנהלים: kabanist, Sir Psycho Sexy

מרווין
מארגן טורנירים
אמר/ה תודה: 0
קיבל תודה: 0

שליחה על ידי מרווין » 29/7/2011 , 0:12

שימושית זה תלוי למה אתה צריך אותה.
אם, למשל, אתה רוצה להיות חוקר תנ"ך או כתב של חברת חדשות/עיתון/Whatever לענייני המזה"ת, עברית היא שפה מאוד שימושית.
לצורך העניין, Bahasa Indonesia היא שפה שמדוברת ע"י כמה עשרות מליוני בני-אדם, אבל אם אתה לא מתכוון ליסוע לדרום-מזרח אסיה אין לך סיכוי גדול להיתקל בה מתישהו בחייך.

Banuni
TimeShifted Banana
יצירת קשר:

שליחה על ידי Banuni » 29/7/2011 , 2:43

קרואן, אני רוצה להתנצל בפומבי על מה שכתבתי...הסתכלתי שוב על תוכן ההודעה שלך, ואני לא יודע ממה התעצבנתי, כנראה שזה לא היה קשור לפורום והייתי עצבני בלי קשר....(שאר הדעות שלי עדיין תקפות כמובן...)

התנצלותי...
Sir Psycho Sexy כתב: אני ממליץ לך לטוס להודו, בטוח גדל שם משהו שיכול להפוך אותך בחזרה לילד נורמלי.

אוריאל
MTGil Wizard

שליחה על ידי אוריאל » 31/7/2011 , 13:24

1. מעניין הוא מונח מאוד סובייקטיבי, אני אישית מתעניין בכל שפה שלמדתי, אם אני מוצא מילה שאני לא יודע איך אומרים ברבים(לדוגמה תור, בטן או octopus), אני מברר את זה, כשאני נתקל(נשבע שאני לא מחפש אותם, יש גבול) בעדכונים מהאקדמיה ללשון אני לוקח לתשומת לבי, וכשהם לא נראים לי הגיוניים(לדוגמה מילים שמקורן בארמית ומסתיימות בא' בארמית כמו דוגמא וקופסא יסתיימו בה' בעברית כמו דוגמה וקופסה וצורת הרבים שלהן גם לא יכילו א', כלומר דוגמות וקופסות ולא דוגמאות או קופסאות) אז אני מנסה לברר מה ההיגיון מאחוריהם.

2. בין אם אתה מוכן לקבל את זה שמעניין זה מונח סובייקטיבי ובין אם לא, אתה חייב להגדיר מה זה מעניין ומשעמם כשאתה פותח דיון בנושא, להגיד ששפה אחת היא משעממת ושפה אחרת מעניינת ואז לקטר על זה לא יעזור.

3. עברית היא שפה מאוד קשה יחסית ללימוד למי שלא נולד אליה(או לשפה שמית אחרת), יש סיבה ששפות מחולקות לקטגוריות, והיא הדמיון הבלשני.
עבור אדם שנולד לשפה גרמאנית השפות הכי קלות ללימוד יהיו שפות גרמאניות אחרות, לאחר מכן אולי שפות רומאניות, לאחר מכן יגיעו יחד השפות הסלאביות/קווקזיות(הא"ב הקירילי) והשפות השמיות/איראניות/טורקיות, וכמובן השפות שהכי שונות משלו, הסיניות, האוסטרו-אסייתיות ושפות לא מסווגות מסוימות(יפנית, קוריאנית, תאית).
עבורך כמובן השפות הקלות ביותר יהיו שמיות, שהן יחסית דומות לעברית(ארמית, ערבית), אולי גרמאניות כי כבר למדת אנגלית בבית הספר, ואתה רואה אנגלית מסביבך כל הזמן, לאחר מכן יגיעו השפות הרומאניות שהן יחסית דומות מבחינת הא"ב וכללי הדקדוק לגרמאניות, ולאחר מכן גם אצלך יגיעו השפות מבוססות הקירילית ואז השפות המזרח אסייאתיות.
כמובן שהסדר הזה לא בהכרח מדויק, וכמובן גם חסרות פה קבוצות גדולות של שפות, אבל הרעיון הוא ההמחשה של העובדה שקושי לימוד בד"כ לא תלוי רק בהאם אתה מכיר את השפה, אלא יותר בכמה השפה דומה לשפות שאתה מכיר.
Kroen כתב:אנשים חכמים משתמשים באופרה כי הם טיפשים.
Kroen כתב:הלוואי שהיו קובעים את השפה הרשמית של מדינת ישראל (כשהקימו אותה) בתור סינית מנדרינית... הרבה יותר שימושי מעברית

Kroen

שליחה על ידי Kroen » 31/7/2011 , 14:11

עזוב שטויות, יפנית וסינית (ובעיקר סינית) הן שפות שפשוט יפה להסתכל עליהן כתובות ויזואלית. אלפבית זה פשוט צורה משעממת ונדושה להעביר/לצרוך מידע.
תמונה תמונה

Navidshi
Judgmental Bastard

שליחה על ידי Navidshi » 31/7/2011 , 14:56

בסדר, נעזוב את ה"שטויוית" של אוריאל ונתמקד בשטויות שלך: מבחינת אסתטית, אני אישית מרגיש שהערבית והשפות ההודיות עם צורת הכתב המחובר שלהן הרבה יותר מרשימות מיפנית וסינית. הן הופכות פסקאות לעיטור אחד גדול. זה נכון שאמנות הקליגרפיה ביפן וסין מפותחת יחסית, אבל בחלק גדול מהמקרים הכתב שלהם נראה איום ונורא וככל שהוא "אמנותי" יותר, ככה קשה יותר למצוא בו משמעות אם אתה לא אמן דגול בעצמך. וכמובן שאם רוצים אמנות, אפשר למצוא מופתים של קליגרפיה מערבית בספרים עתיקים.

Kroen

שליחה על ידי Kroen » 31/7/2011 , 15:05

אז בגלל שאני מעדיף יפנית וסינית על פני ערבית והודית אז אני מדבר שטויות? :-:
תמונה תמונה

Navidshi
Judgmental Bastard

שליחה על ידי Navidshi » 31/7/2011 , 15:18

אתה זה שקטלג את הדעה (המנומקת היטב) של אוריאל כשטויות, כך שבאופן הגיוני גם הדעה שלי היא שטויות, וגם הדעה שלך היא שטויות (אם כי, להבדיל מהשטויות של אוריאל, שטויות חסרות נימוק שאני לא מסכים איתן) וגם כל דעה אחרת היא, כנראה, שטויות. מה שהופך את ה-thread לשטות אחת גדולה*.

* אי שם יש אנשים שתוהים למה אני טורח להגיב לשטויות האלו. התשובה היא שהאלטרנטיבה היא לצאת החוצה ולנכש עשבים בגינה תחת מתקפה מתמדת של יתושים ומדי פעם אבני ברד

Kroen

שליחה על ידי Kroen » 31/7/2011 , 15:33

גם עברית ואנגלית אפשר לכתוב בכתב מחובר, אגב.
תמונה תמונה

Orb
Moderator

שליחה על ידי Orb » 31/7/2011 , 17:48

עברית אפשר אך לא נהוג.
מוזמנים להשתתף במכירת החיסול שלי:
http://mtgil.co.il/viewtopic.php?f=18&t=50335" target="_blank

Navidshi
Judgmental Bastard

שליחה על ידי Navidshi » 31/7/2011 , 18:08

ואנגלית מחוברת זה דבר מאד מסוגנן. לוקח לי פרק זמן לא מבוטל לפענח את זה, אבל זה בהחלט נראה יפה אם לא מנסים לקרוא את זה :P

Kroen

שליחה על ידי Kroen » 31/7/2011 , 18:23

סינית נראה יותר יפה ואלגנטי מכולם.
תמונה תמונה

Navidshi
Judgmental Bastard

שליחה על ידי Navidshi » 31/7/2011 , 19:17

על טעם וריח אין מה להתווכח. הבית שלי מלא בקליגרפיה סינית וזה לא עושה לי שום דבר*.

אלא אם זה מביא מזל טוב, אבל קשה לי לדעת בוודאות. לא זכינו עדיין בלוטו, אבל מצד שני אשתי לא עשתה עדיין שום תאונת דרכים, שזה נס בפני עצמו

אוריאל
MTGil Wizard

שליחה על ידי אוריאל » 31/7/2011 , 22:24

אם מה שחשוב הוא האסתטיקה של הכתב(דבר מוזר בפני עצמו, העלית נקודה שעברית משעממת וכל פעם שמישהו תוקף את הטיעונים שלך אתה מציב קריטריון חדש למה מעניין ומה משעמם), אז קודם כל אני אשמח להפנות אותך לכמה אתרים שבהם תוכל להוריד פונטים שונים, או אפילו לכלים שתוכל לעצב בהם פונטים.

את הכתב המחובר ההודי והערבי אני נורא אוהב מבחינה אסתטית והאמת שגם את הכתב המחובר באנגלית.

דווקא בכתב המזרח אסייאתי שבו אני לא כל כך מתמצא והאמת שלא ראיתי הרבה דברים שכתובים בו, הסמלים/אותיות נראים לי מאוד יפים בנפרד, אבל בתור משפט או פסקה, אני חושב שהכתב שלהם פשוט לא יפה.

כמובן שגם כאן יש עניין סובייקטיבי, אבל לדוגמה הא"ב המשמש בכלי המשוואה של WORD(וכן של ויקיפדיה) נראה לי נורא יפה גם כאותיות בודדות(למקרה שתחליט שזה הקריטריון, כי באמת אותיות ערביות שעומדות לבד הן לא מרשימות במיוחד).

ותגיד לי שהדף הזה יותר יפה מהדף הזה.
Kroen כתב:הלוואי שהיו קובעים את השפה הרשמית של מדינת ישראל (כשהקימו אותה) בתור סינית מנדרינית... הרבה יותר שימושי מעברית

Kroen

שליחה על ידי Kroen » 31/7/2011 , 22:33

הדף הראשון שהבאת הוא בקוריאנית :-:
עכשיו תראה מה זה דף יפה: http://zh.wikipedia.org/wiki/Wikipedia: ... 6%E9%A1%B5 (סינית)
ועוד אחד: http://ja.wikipedia.org/wiki/%E3%83%A1% ... C%E3%82%B8 (יפנית)
תמונה תמונה

אוריאל
MTGil Wizard

שליחה על ידי אוריאל » 31/7/2011 , 23:01

אני מצטער, לא ידעתי איזה מהדפים באיזה שפה אז פשוט הבאתי אחד, ולדעתי הטקסט בערבית יותר יפה מכל שלושת האחרים, השמלים עצמם נורא יפים אבל זה פשוט מכוער כשכל כך הרבה סמלים מורכבים יושבים בלי שום קשר אחד לשני.

נ.ב: הסמלים ביוונית מאוד יפים אינדיווידואלית ולא מספיק מסובכים כדי להיראות מכוערים ביחד.

Kroen

שליחה על ידי Kroen » 31/7/2011 , 23:12

הסמלים בסינית עוד יותר יפים כשהם ביחד מאשר לחוד. והדעה שלי לפחות פי 2 יותר שווה משלך כי אתה לא יודע להבדיל אפילו בין קוריאנית לסינית :-?
תמונה תמונה

אוריאל
MTGil Wizard

שליחה על ידי אוריאל » 01/8/2011 , 0:25

ראשית, לגבי היופי של הסמלים, זה מאוד סובייקטיבי.

שנית, הטיעון שלך לגבי ערך הדעות אינו נכון, אדרבה, הייתי טוען הפוך, כי כשאתה מסתכל על אותיות בעברית, אתה לא רואה תמונות או ציורים אלא אתה רואה כתב, מה שהופך את זה אוטומטית לסוג אחר של יופי, קשה להשוות בין כתב לציור, אני יכול להגיד שהכתב של אדם יפה והציור של אדם אחר גם הוא, אבל להשוות בין כתב של אדם לציור של אדם(לא בהכרח אותו אדם) זה הרבה יותר קשה.

כשאני מסתכל על עברית מאוד קשה לי לשפוט האם הסמלים הבסיסיים בשפה אסתטיים או לא, אני כן יכול להגיד לך אם פונט מסוים יפה יותר מפונט אחר או אם הכתב של אדם מסוים יותר יפה משל אדם אחר, אבל כשאנחנו מדברים על הסמלים הבסיסיים בשפה קשה לי לדבר על יופי, האותיות בעברית לא יותר יפות מהאותיות בסינית, יפנית, קוריאנית או ערבית אבל גם לא פחות, פשוט קשה לי להשוות.

האותיות הלטיניות נראות לי יותר יפות מהאותיות העבריות, אבל אני לא יכול להשוות אותן עם אותיות קיריליות או יווניות, כי זה סוג אחר של יופי, ואתה מתייחס שונה לסוג של כתב שאתה משתמש בו הרבה.

לדוגמה, מכיוון שאני משתמש הרבה באותיות היווניות(רובן מופיעות הרבה מאוד במתמטיקה) אז אני יכול לנסות להשוות בינן לבין הותיות הלטיניות, למרות שזה קשה אם ידחקו אותי לפינה כנראה שאבחר ביווניות, אבל בין האותיות הערביות לאותיות המזרח אסייתיאות אין לי שום בעיה להשוות כי אני לא מכיר אף אחת מהן מעבר לראייה מדי פעם של טקסטים שאני בכל מקרה לא מבין בהם אפילו אות אחת.

ברגע שאתה אומר שאתה מבדיל בין סינית, יפנית וקוריאנית, הדעה שלך לגבי היחס ביניהן לבין ערבית לא נהיית יותר חשובה, אלא אם כן אתה מדבר ערבית(ואז אני יכול לטעון בכיוון ההפוך שאתה לא מכיר מספיק את השפות המזרח אסייתיאות כדי להשוות) שבהתחשב בעובדה שכתבת שאתה מתחיל להתעניין בשפות(ולכן אתה כנראה אדם שהתחום עשוי לעניין אותו) לא סביר, אחרת היית מתחיל להתעניין בשפות(ואולי גם לתהות למה הכתב בעברית לא יפה מספיק) בזמן שלמדת ערבית.

Banuni
TimeShifted Banana
יצירת קשר:

שליחה על ידי Banuni » 02/8/2011 , 19:46

+1 על הערבית...
Sir Psycho Sexy כתב: אני ממליץ לך לטוס להודו, בטוח גדל שם משהו שיכול להפוך אותך בחזרה לילד נורמלי.

Kroen

שליחה על ידי Kroen » 02/8/2011 , 19:55

שמאלנים
תמונה תמונה

אוריאל
MTGil Wizard

שליחה על ידי אוריאל » 02/8/2011 , 22:31

דווקא ימני, זה לא הופך את הכתב שלהם לפחות יפה...

נ.ב: NAVIDSHAI, אחלה חתימה...

שלח תגובה