נטיקה

פורום הודעות כלליות
שלח תגובה
Psibeast
Administrator
הודעות: 2944
הצטרף: 20/10/2001 , 2:00
מיקום: קריות
אמר/ה תודה: 0
קיבל תודה: 0
יצירת קשר:

נטיקה

שליחה על ידי Psibeast » 11/9/2005 , 21:13

מכיוון שיש פה הרבה משתמשים אשר חדשים לעולם התקשורת באינטרנט, והמושג "נטיקה" זר להם, החלטתי לכתוב את המאמר הזה שיבהיר את כללי הנימוס והאדיבות המקובלים ברשת בכלל, ובפורומים ספציפית. שימו לב, אלו אינם חוקי הפורום, אבל חריגה קיצונית מההתנהגות המתוארת פה תחשב כבר לעבירה על חוקי הפורומים. המאמר מובא פה לשירותכם ועל מנת ללמדכם כיצד להתנהג ברשת (לא רק פה).

המאמר מבוסס בחלקו על הנאמר פה: http://www.albion.com/netiquette/corerules.html
ופה:
http://www.onlinenetiquette.com/index.html .

:?: מהי נטיקה?
:!: Netiquette זה קיצור של Network Etiquette כלומר, אתיקה ברשת. זהו סט כללים אשר מגדיר את כללי הנימוס והאדיבות ברשת. מכיוון שברשת התנאים שונים במקצת מהתנאים במפגשים חברתיים אחרים, יש צורך בכללים קצת שונים להגדיר מהי התנהגות אדיבה ומנומסת. הכללים הללו מובאים פה.

:1: זכור כי כל משתמש הוא גם בן אדם. זכור, מאחורי כל משתמש נמצא בן אדם, ולאותו בן אדם יש רגשות והוא יכול להפגע. נורא קל לשכוח את זה כאשר רואים רק טקסט על המסך. מילים כתובות לא מעבירות תמיד את מלוא הכוונה שלך, ומאוד קל לפגוע גם בלי להתכוון. לפני שאתה רושם הודעה, שאל את עצמך שאלה פשוטה: האם הייתי אומר זאת לאותו אדם בפרצוף? אם לא, אז תמחק מה שרשמת ונסח אחרת.

:2: הקפד על כתיבה נעימה ונכונה. חלק זה הוא משמעותי ביותר ויש לו צדדים רבים. זכור, ברשת המראה שלך, הגיל שלך והרקע שלך אינם משפיעים. צורת הכתיבה שלך היא הגורם המשמעותי ביותר לגבי הרושם שתשאיר על אנשים אחרים. מישהו פעם אמר בנושא: "לכתוב עם שגיאות זה כמו לדבר עם חתיכת פטרוזיליה תקועה בשיניים. השומעים אולי יבינו אותך, אבל הם יתרכזו בפטרוזיליה במקום במה שאתה אומר". לכן כדאי לך לשים לב לדברים הבאים:
א. כאשר אתה כותב באנגלית, אל תכתוב הכל באותיות גדולות (Capital Letters). זה נחשב ברשת ל"לצעוק". אם ברצונך להדגיש משהו, כתוב רק מילים מסוימות בודדות באותיות גדולות, או שים *כוכביות* מסביב לטקסט אותו רצית להדגיש.
ב. אל תכתוב בפונטים גדולים או קטנים מדי, שימוש יתר בצבעים, או שימוש בשילובי צבעים הקשים לקריאה (צבע בהיר על רקע בהיר או צבע כהה על רקע כהה).
ג. הקפד על דקדוק והימנע משגיאות כתיב. קרא את הודעותיך לפני שאתה מפרסם אותם, ותקן שגיאות כתיב ו/או דקדוק בולטות. זה לא נעים לעין כשקוראים את ההודעה מאוחר יותר, ואינו משקף טובות עליך.
ד. השתדל להמנע ממשפטים ארוכים מדי וחסרי סימני פיסוק. חלוקה לפיסקאות גם עוזרת לקרוא ולהבין את כוונתך.
ה. קיצורים הם טובים עד גבול מסוים. הגבול הזה עובר כאשר הקיצורים מקשים על הבנת המשפט או המילה.

:3: הראה את הערכתך: אם מישהו עזר לך ונתן לך מידע, עצה או שירות שעזרו לך, תגיד תודה. כאשר אתה מבקש משהו, השתמש במילה "בבקשה". אף אחד לא חייב לך שום דבר. אם מישהו עוזר לך, זה מטוב ליבו בלבד, ולכן זכור להביע תודה והערכה על כך.

:4: קרא לפני שאתה כותב: זה כלל חשוב מאוד. חוקי הנטיקה שונים מעט ממקום למקום, ומה שמקובל במקום אחד, אינו מקובל במקום אחר. לכן, תמיד לפני שאתה כותב במקום מסוים, קח קצת זמן וקרא מה שאנשים אחרים כתבו. קבל תחושה לגבי מהם סטנדרטי ההתנהגות המקובלים במקום, ורק אז השתתף בשיחה.

:5: כבד את זמנם של אנשים אחרים: כאשר אתה מפרסם תמונות גדולות, או הודעות ארוכות, אתה למעשה מבזבז את זמנם ורוחב הפס של אנשים אחרים. שים אזהרות לפני תמונות גדולות, כותרות משמעותיות להודעות שעל פיהן אנשים יוכלו להחליט אם להכנס או לא, ובאופן כללי, התחשב בזמנם של אנשים אחרים. קשה לפרט כאן ממש כללים, אבל common sense אמור לומר לך מתי משהו עשוי להיות בזבוז זמנם של אנשים אחרים. כותרות כגון "כנסו לפה מהר!" מרגיזות במיוחד מכיוון שהן מכריחות אנשים להכנס להודעה שעשויה לא לעניין אותם, ולבזבז עליה זמן.

:6: כבד את פרטיותם של אנשים אחרים. לעולם אל תפרסם מידע הנוגע לאנשים אחרים מבלי לקבל את הסכמתם.

:7: תן קרדיט. אם אתה מצטט ממקום כלשהו, תן תמיד קרדיט למקום המקורי בו הופיע המידע, או לאדם אשר אמר אותו (אם הוא ידוע לך). אם אתה מצטט עובדות ממקום כלשהו, תן לינק לאותו מקום.

:8: אל תאכיל את הטרול. להיות "טרול" זה לכתוב הודעות אשר הן באופן ברור פוגעות, לא נכונות, וכוונתן להוות פרובוקציה ולהתחיל מהומה. "אל תאכיל את הטרול" משמע הימנע מלהגיב להודעות כאלו, מכיוון שזה רק ישיג את מטרתו של "הטרול". תן למודרטורים לטפל בטרולים בדרכם. אני יודע שהדחף להגיב להם חזק מאוד (זו הכוונה שלהם), כבוש את הדחף הזה. קשור את הידיים שלך לכיסא אם אתה חייב.

:9: צטט רק מה שרלוונטי. אל תצטט סתם את כל הודעתו של משתמש (אשר עשוייה לכלול גם ציטוטים של משתמשים קודמים וכולי. ערוך את הציטוט ותשאיר רק מה שרלוונטי להודעה שלך.

:0::1: היה סלחן לטעויות של אחרים. זכור, כולם היו פעם חדשים. טעויות רבות נובעות מחוסר ידיעה ולא מזדון. שגיאות כתיב עשויות להגרם כתוצאה מדיסלקציה, וכולי. כאשר אתה נתקל בטעויות של אחרים, אל תגיב בחריפות. היה אדיב, והסבר מהי הטעות ומדוע זו טעות (עדיף בהודעה פרטית). אל תאשים, ואל תגרום לאותו אדם להרגיש רע. כולנו בני אדם, כולנו טועים לפעמים. כפי שהודעות תיקון על שגיאות כתיב או דקדוק יכילו פעמים רבות שגיאות בעצמן, הודעת תיקון לגבי חוקי נטיקה היא לעיתים נטיקה גרועה בעצמה.

:1::1: השקע זמן מינימלי בחיפוש. לפני שאתה מפרסם שאלה, השקע זמן מינימלי כלשהו בלבדוק האם השאלה שלך כבר נענתה בפורום בעבר. יש כפתור חיפוש אשר מאוד שימושי לצורך זה, וניתן גם לרפרף על ההודעות האחרונות, ועל ההודעות הדביקות וההכרזות בפורומים. אנשים לא אוהבים לענות על אותן שאלות 1000 פעמים. ספציפית לפורום הזה יש גם מילון מג'יק בלינקים למעלה אשר אמור לענות על כל שאלה בסגנון "מה זה <משהו שקשור למג'יק>". שאלה שיכולת למצוא את התשובה אליה בעצמך בחיפוש קטן בפורום היא שאלה מיותרת. לא להשקיע את הזמן המינימלי הנ"ל בחיפוש מראה על זלזול בזמנם של אחרים (ראה כלל 5).
Psionic Beasts. Top of the food chain and climbing.

שלח תגובה